Jak przekazała Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę nad Polską od północnego zachodu na południowy wschód będzie przemieszczał się front atmosferyczny, za którym napłynie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.
– Sobota generalnie pochmurna, ale na północy i północnym zachodzie oraz w centrum mogą pojawiać się przejaśnienia. W całym kraju możliwe niezbyt intensywne przelotne opady wszystkiego, od deszczu przez deszcz ze śniegiem po śnieg. Na północnym wschodzie głównie będzie padał śnieg, a na południu deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna będzie bardzo wyrównana i wyniesie od minus 1 stopnia na Suwalszczyźnie do plus 3-4 na przeważającym obszarze kraj – powiedziała Ewa Łapińska.
W sobotę silne wichury. Alerty IMGW dla trzech województw
Jednocześnie w związku z poważnym zagrożeniem silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, lokalnie do około 40 km/h, w porywach około 75 km/h, lokalnie do 85 km/h.
Ostrożność zachować powinni mieszkańcy województw: pomorskiego, warmińsko mazurskiego i podlaskiego.

Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku wydał w sobotę IMGW. W strefie brzegowej, w środkowej części wiatr może wiać z siłą do 9 stopni w skali Beauforta.
W Zachodniopomorskiem i Pomorskiem prognozowany jest wiatr północno-zachodni o sile 5-6, w porywach do 7 stopni, wzrastający na 6-7, w porywach do 9 stopni w skali Beauforta – poinformował IMGW.
Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do godz. 20 w sobotę.
Gwałtowne wzrosty stanów wody. Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia
W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną wzdłuż Wybrzeża IMGW przewiduje również gwałtowne wzrosty poziomów wody do strefy wody wysokiej, lokalnie na Wybrzeżu Wschodnim z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia wydane przez IMGW-PIB dotyczy obszaru całego Wybrzeża Bałtyku: Wschodniego i Zachodniego; obowiązuje do północy z piątku na sobotę do godz. 15. w sobotę.
Prawdopodobieństwo wystąpienia przewidywanych zjawisk hydrolodzy IMGW oceniają na 80 procent.
W nocy więcej przejaśnień
Jaka pogoda czeka nas w nocy z soboty na niedzielę? Nadal będzie pochmurno, ale synoptycy IMGW-PIB spodziewają się większej ilości przejaśnień. Temperatura minimalna wyniesie od 6 w Lublinie, minus 4 w centrum Polski, minus 3 w Suwałkach, do minus 1 stopnia Zielona Góra. W rejonach podgórskich możliwe są spadki temperatur do minus 10. Miejscami możliwe są opady śniegu. W południowej Polsce, lokalnie spadnie do 2 cm białego puchu. Na północy Polski prognozowane są niemal symboliczne, przelotne opady śniegu. Wiatr porywisty, dochodzący nad morzem do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni.
IMGW, PAP
