Potrafią liczyć i grać na komputerze: oto najinteligentniejsze zwierzęta świata. One przechodzą test lustra

Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Choć wydaje nam się, że człowiek jest ukoronowaniem stworzenia i od innych gatunków dzieli go przepaść - nie jest to do końca prawda. Często nie doceniamy zwierząt, uznając je za głupsze lub pozbawione uczuć. Być może podobny stosunek pozwala nam legitymizować krzywdy, które wyrządzamy innym gatunkom. Warto jednak uwrażliwić się na los istot, które są znacznie bardziej świadome otaczającego je świata, niż mogłoby się wydawać. Aby wyzbyć się poczucia bezwzględnej wyższości, prezentujemy najinteligentniejsze zwierzęta świata, które pod wieloma względami dorównują człowiekowi.

Nie tylko człowiek istotą rozumną

Człowiek, uznawany za najbardziej rozumną istotę żyjącą na Ziemi, bezsprzecznie dominuje na naszym globie. Nie chodzi tu o biomasę, bo zgodnie z podobnym kryterium najbardziej liczne są zwierzęta hodowlane. Ich liczebność jednak jest także efektem ludzkiego działania.

Potrafią liczyć i grać na komputerze: oto najinteligentniejsze zwierzęta świata. One przechodzą test lustra
Facebook/WWF

Człowiek dominuje nad innymi gatunkami poprzez swoje zdolności i uwarunkowania, takie jak używanie języka bardziej złożonego niż języki zwierzęce, większy i bardziej złożony mózg oraz wysoko rozwinięty instynkt społeczny. Czy na pewno?

Mimo swej niekwestionowanej inteligencji człowiek chętnie degraduje inne gatunki, przypisując ich wszelkie logiczne zachowania instynktom i nie dopuszczając do świadomości faktu ich rozumności. Przykład? Dopiero wieloletnie obserwacje Jane Goodall w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii, które prowadziła od 1966 roku pozwoliły odkryć, że szympansy posługują się narzędziami do zdobywania pożywienia. Co więcej, same potrafią owe narzędzia stworzyć. Wcześniej uznawano, że umiejętność używania narzędzi leży jedynie w gestii homo sapiens sapiens.

Odkrycie Goodall postawiło świat nauki na głowie. Jak pisze National Geographic:

Najbardziej epokowa była obserwacja dotycząca sporządzania narzędzi – to ona wywołała największe poruszenie w kręgach antropologów, bo od zawsze uważano, że właśnie to odróżnia nas od zwierząt.

Fakt niezwykłych zdolności człekokształtnych jesteśmy w stanie jeszcze jakoś przełknąć, ale żeby inteligentne były świnie lub ptaki? Okazuje się, że również one dorównują nam pod wieloma względami.

Test lustra dowodem na samoświadomość

W nauce funkcjonuje pojęcie testu lustra, czyli metody badania samoświadomości ludzi i zwierząt. Uznaje się, że przejście podobnego testu jest możliwe jedynie przez zwierzęta bardzo inteligentne.

Test lustra przechodzą oczywiście ludzie - jednak zdolność rozpoznawania własnego odbicia pojawia się dopiero u dzieci w 18 miesiącu życia. Okazuje się, że nie jesteśmy jedynym gatunkiem świadomym swojego ja. Jakie jeszcze gatunki przeszły test lustra? Zobacz w galerii.

W jaki sposób wykonuje się test lustra?

Oceny rozpoznania dokonuje się poprzez analizę zachowania zwierzęcia po umieszczeniu na jego ciele kolorowej kropki, którą może dostrzec wyłącznie w odbiciu lustrzanym. Skąd wiadomo, że zwierzę jest świadome swojego odbicia?

Pokazuje to przykład srok. Po umieszczeniu kolorowej kropki na podgardlu, widocznej dopiero w odbiciu lustrzanym, ptaki po wstawieniu lustra próbowały oczyścić pióra z naklejki. Wynik badania jednoznacznie wskazuje, że zwierzęta rozumiały, że mają do czynienia z odbiciem własnym, a nie innej sroki.

Zaskakujące umiejętności jednokomórkowców

No dobrze, ptaki i małpy potrafią więcej. Ale na pewno większość zwierząt nie ma rozumu ani uczuć - tak jeszcze niedawno uważało wielu z nas. Kłam podobnej teorii zadaje Peter Wohlleben w swojej książce Duchowe Życie Zwierząt. Autor opisuje badania, które przeprowadzono na śluzowcach - organizmach jednokomórkowych, których nikt o specjalne umiejętności nawet nie podejrzewał. Okazało się, że gatunek śluzowca o nazwie Physarum polycephalum potrafi... przejść labirynt!

Zasadniczo stworzenie to jest jedną gigantyczną komórką z niezliczoną liczbą jąder. I tego śluzowatego jednokomórkowca badacze wsadzają do labiryntu o dwóch wyjściach. Na końcu jednego z nich leży jedzenie w charakterze nagrody. Śluzowiec rozprzestrzenia się po korytarzach i po ponad stu godzinach znajduje jednak właściwe wyjście. - Peter Wohlleben, Duchowe Życie Zwierząt

Skoro jednokomórkowce potrafią rozpoznać ścieżki, którymi już się poruszały i na tej podstawie eliminować je przy poszukiwaniu pożywienia - niech każdy odpowie sobie na pytanie, jak bardzo nie doceniamy świata zwierząt - i jak mało o nim wiemy.

Oto najbardziej inteligentne stworzenia tego świata, które udowadniają, jak niewiele je od nas dzieli.

Potrafią liczyć i grać na komputerze: oto najinteligentniejs...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl