Spis treści
- Jak zachowuje się pies, który kocha? To symptomy psiej miłości. Poznaj najważniejsze z nich
- Czy psy pamiętają krzywdę? Zapamiętują nawet pojedyncze sytuacje i to na długie lata. Naukowcy udowodnili pamięć epizodyczną u czworonogów
- Psy nie lubią kilku rzeczy, ale ich właściciele mogą nie mieć o tym pojęcia. Tych 10. rzeczy nie wolno robić
Jak zachowuje się pies, który kocha? To symptomy psiej miłości. Poznaj najważniejsze z nich
Psy przywiązują się do właścicieli i lgną do tych, którzy się nimi opiekują. W inny sposób okazują uczucia niż ludzie, ale jeśli uda nam się rozpoznać psi język, to nie będziemy mieli najmniejszych wątpliwości, czy nasz pies nas kocha. Jak to okazuje?
- Merda ogonem na widok właściciela - jeśli twój pies cieszy się na twój widok, to na pewno będzie pokazywał ci to, merdając ogonem. Może także wskakiwać na ciebie po powrocie do domu i w specyficzny sposób wykręcać tułów. Przypomina to nieco taniec.
- Liże cię po rękach, nogach i twarzy - pies, który kocha będzie za wszelką cenę szukał kontaktu z właścicielem i okazywał mu uczucia "psimi całusami". To nie tylko dowód sympatii, ale również sposób, żeby okazać ci wdzięczność za to, że jesteś.
- Śpi, odsłaniając podbrzusze - to jedna z oznak, dzięki której można poznać nie tylko, że pies kocha i darzy człowieka bezgranicznym zaufaniem.
- Patrzy ci prosto w oczy - psy zazwyczaj unikają kontaktu wzrokowego z innymi zwierzętami oraz z ludźmi, z którymi nie mają żadnej więzi. Inaczej jest w przypadku ich właścicieli. Jeśli pies wpatruje się w ciebie to dobry znak. W ten sposób pokazuje ci, że jesteś dla niego ważny. U czworonogów, które wpatrują się w domowników wzrasta wyraźnie poziom oksytocyny - hormonu miłości.
- Nie odstępuje cię na krok - gdzie ty, tam i twój pies. Pies, który kocha zawsze będzie chciał być blisko ciebie. Jeśli nie odstępuje cię na krok, to niezbity dowód jego miłości.
- Szuka kontaktu - przynosi ulubione zabawki, zaczepia łapą, kładzie pysk na twoim kolanie i szczeka, żebyś zwrócił na niego uwagę. To kolejne dowody psiej miłości.
Czy psy pamiętają krzywdę? Zapamiętują nawet pojedyncze sytuacje i to na długie lata. Naukowcy udowodnili pamięć epizodyczną u czworonogów
Nie wszystkie psy maja tyle szczęścia, żeby trafić na kochających właścicieli. Naukowcy dowiedli, że mają pamięć epizodyczną, co znaczy, że odtwarzają wspomnienia wraz z kontekstem. Potrafią je umiejscowić w czasie i przestrzeni. Wyjątkowo dobrze pamiętają te zdarzenia, które kojarzą się im z ogromną radością, ale i wielkim strachem. Przywiązują się niezwykle mocno do swoich właścicieli i często, gdy są zmuszone do rozłąki, to nawet po kilku latach są w stanie rozpoznać każdy szczegół związany z tymi, którzy się nimi opiekowali.
Psy pamiętają nie tylko dobre, ale i krzywdy z ich życia. To mogą być pojedyncze sytuacje, np. takie, gdy coś na nie spadło lub ktoś je uderzył. To dlatego kary cielesne wobec czworonogów są bezcelowe i powodują, że pies przestaje nam ufać. Zamiast słuchać, zaczyna się buntować. Jeśli w przeszłości był maltretowany, potrzebuje bardzo dużo czasu i opanowanego opiekuna, żeby na nowo wytworzyć więź z człowiekiem. Niezastąpiona może okazać się pomoc behawiorysty.
Psy nie lubią kilku rzeczy, ale ich właściciele mogą nie mieć o tym pojęcia. Tych 10. rzeczy nie wolno robić
Pies nie musi być maltretowany, żeby czuć się nieswojo z zachowaniami człowieka, które w ludzkim świecie są zupełnie naturalne. Ale w psim już nie. Czego psy nie lubią? Sprawdźcie na naszej liście:
POLECAMY TEŻ:
- Krzyże na drzewach i figurki maryjne w lesie niedaleko Wrocławia. Co to za miejsce?
- Przebudowa A4 w starym śladzie to "pudrowanie trupa". Protest we Wrocławiu (FILM)
- Studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli marsjański łazik. Poleci w kosmos?
- Zielone światło dla szpitala onkologicznego! Odwołania oddalone, można podpisać umowę
