Powiat żuromiński powstał 1 stycznia 1999 roku. Obejmuje obszar 805 km2 zamieszkiwany jest przez niemal 40 tys. osób, z czego w miastach mieszka ok. 10,7 tys. mieszkańców.
Atrakcyjne położenie powiatu, w rejonie "zielonych płuc Polski", przyciąga turystów oraz miłośników wędkarstwa i łowiectwa. Nadal istnieją tu duże możliwości inwestowania w rozwój turystyki i budowę obiektów turystycznych, dlatego region uważany jest za atrakcyjny inwestycyjnie.
Przyroda powiatu żuromińskiego
W powiecie żuromińskim obszar chroniony zajmuje ok. 60 tys. ha, co stanowi blisko 75 proc. całej powierzchni powiatu. Są to grunty należące do Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i tereny obszarów chronionego krajobrazu: Zielińsko-Rzęgnowskiego Międzyrzecza Skrwy i Wkry, nadwkrzański oraz okolice Rybna i Lidzbarka.
Wśród atrakcji przyrodniczych znajdują się użytki ekologiczne, obszary chronionego krajobrazu, parki wpisane do rejestru zabytków oraz parki wiejskie – pomniki przyrody ożywionej.
Zabytki na terenie powiatu żuromińskiego
Region słynie z ciekawych zabytków, wśród których znajdziemy również obiekty wczesnośredniowieczne, z początku XI wieku.
W Bieżuniu znajduje się Zespół Urbanistyczny z XVIII w. Obejmuje on sieć ulic i placów ograniczonych od wschodu i północy rzeką Wkrą, od południa zabudową wokół kościoła parafialnego i ul. Stodolną, a od zachodu granicą dawnych ogrodów renesansowych – obecnie teren folwarków sierpeckich. Zobaczymy tam również zabytkowy kościół parafialny p.w. św. Trójcy z końca XVIII w. oraz zespół pałacowy i założenie obronne z pierwszej poł. XVII w.
Na liście zabytków w tym mieście znajdują się również drewniane domy z XIX i XX wieku.
W leżącym na teranie powiatu Sławęcinie można z kolei zwiedzić zespół podworski wraz z zabudową gospodarczą z I poł. XIX w. Miłośnicy historii powinni zajrzeć także do Kuczborka, gdzie znajduje się kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja z XVII w., a także cmentarzysko szkieletowe wczesnośredniowieczne z XI w.
Z kolei we wsi Nidzgora natkniemy się na grodzisko pierścieniowate, wczesnośredniowieczne, datowane na X-XII w. Nieopodal, w Zielonej stoi zespół pałacowo-parkowy wraz z zabudową gospodarczą z XIX w. Warto odwiedzić także Luboiwidz, gdzie mieści się zabytkowy zespół kościoła parafialnego p.w. św. Andrzeja Apostoła. W okolicznych Brudnicach znajdziemy drewniany młyn wodny z 1873r. Chamsk słynie z kościoła parafialnego p.w. św. Floriana z XVI-XVII w., a także zespołu podworskiego z XIX w.
Będąc w Żurominie nie można nie zobaczyć z kolei kościoła parafialnego p.w. św. Trójcy.
