Spis treści
Niż genueński
Niż genueński jest układem niskiego ciśnienia, który powstaje w rejonie Zatoki Genueńskiej na Morzu Śródziemnym, gdy wilgotne, ciepłe powietrze znad Morza Śródziemnego zderza się z chłodnym prądem, napływającym z północy, między innymi znad Alp. Powstają wtedy bardzo intensywne opady deszczu (zimą śniegu), gwałtowne burze oraz silne wiatry.
Najbardziej zagrożone południe Polski
Najbardziej narażone na ten niż są południowo-zachodnia i południowa część Polski. Pamiętają go doskonale Polacy z roku 1997, kiedy był wówczas „sprawcą” powodzi tysiąclecia. Była to wielka tragedia i potężny wstrząs dla wszystkich.
Niestety, nie musieliśmy na niego czekać aż setki lat. Wydaje się, że kolejne jego „odwiedziny” wywołały dramatyczne zmiany klimatu, spowodowane głównie przez człowieka. Przez to zjawiska atmosferyczne stają się coraz bardziej dynamiczne, i jak się okazuje coraz częstsze.
Synoptycy ostrzegali, że tym razem niż genueński utrzyma się nad Europą Środkową, w tym Polską, dłużej niż zwykle. Został on bowiem „wzięty w kleszcze” przez inne prądy, co uniemożliwia mu przemieszczanie się. A to dla nas oznacza kolejne obfite opady deszczu, silny wiatr oraz chłodniejsze powietrze.
Człowiek odpowiada za zmiany klimatu
Specjaliści dodają, że będziemy mieli z tym niżem i jego konsekwencjami coraz częściej do czynienia. Dodają, że sama budowa nowych zbiorników retencyjnych i wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych nie wystarczy.
Pierwszym krokiem powinno być odejście od betonowania miast, zastąpić to sadzeniem drzew, sensowną polityka regulacji rzek, aby woda nie pokazywało swoich straszliwych mocy.