We Wrocławiu na przestrzeni wieków cmentarze były zlokalizowane w różnych miejscach. Ocenia się, że w całym Wrocławiu jest około 100-120 miejsc, w których zlokalizowane były cmentarze. I nie ma tu specjalnie znaczenia czy mówimy o dzisiejszym ścisłym centrum czy o obrzeżach, są one niemal na każdym dzisiejszym osiedlu. Przygotowaliśmy dla Was galerię z lokalizacjami tych największych nekropolii w mieście, dziś już formalne nieistniejących. Zobaczcie, bo warto pamiętać o tej historii naszego miasta.
Powojenny Wrocław powstał na cmentarzach. Tu były nekropolie...
Niektórzy zastanawiają się, jak to możliwe i gdzie pomieściło się tyle cmentarzy w mieście. Warto wspomnieć, że część z nich było małych, przyparafialnych, często kilka takich miejsc było skumulowanych w jednej okolicy. Na przykład, tylko w obrębie ul. Ślężnej, Kuronia, Borowskiej i Kamiennej znajdowały się aż cztery cmentarze:
- cmentarz gminy ewangelicko-reforomowanej (miejsce byłego basenu, obecne V LO),
- cmentarz parafii protestanckiej św. Marii Magdaleny,
- stary katolicki cmentarz św. Maurycego
- katolicki cmentarz św. Doroty.
ZOBACZ TEŻ:
Dawniej nazwa "wielki cmentarz komunalny we Wrocławiu" dotyczyła nekropolii przy ul. Legnickiej w pobliżu ul. Dobrej. W tym miejscu stoją dziś bloki. Nekropolie znajdowały się także w tak popularnych miejscach jak:
- teren Panoramy Racławickiej,
- plac Grunwaldzkiego,
- park Grabiszyński czy Gajowicki
- dawny hotel Panorama w pobliżu placu Dominikańskiego
