Spis treści
To największa afera finansowa w dotychczasowej historii Polski – twierdzą aktywiści Stowarzyszenia Obligatariuszy GetBack. Działacze organizujący środową konferencję, oprócz zaprezentowania „białej księgi”, przedstawią, jakie zaniedbania popełniły instytucje państwowe przed i po wybuchu afery.
Konferencja pod budynkiem resortu sprawiedliwości. Adam Bodnar otrzyma „białą księgę”?
Po konferencji aktywiści zamierzają wręczyć „białą księgę” ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi. – Spod budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przejdziemy pod siedzibę Komisji Nadzoru Finansowego, by wręczyć „białą księgę”
przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu – dowiadujemy się z informacji prasowej organizacji. Potem zrzeszeni obligatariusze opowiedzą o dalszych działaniach.
– Z doniesień medialnych wynika, że stoimy u progu kolejnej afery finansowej, która przypomina przebieg afery GetBack. Chcemy nagłośnić ten problem i aktywnie mu przeciwdziałać – alarmuje stowarzyszenie.
Najpierw sami ściągali należności, teraz windykator lub komornik może zapukać do nich
GetBack to do niedawna czołowa spółka działająca na rynku ściągania zaległych wierzytelności. GetBack wskutek poważnych problemów finansowych sama stała się dłużnikiem. Obecnie jest winna ok. 2,5 mld zł osobom posiadającym jej obligacje. Niedługo po tym jak okazało się, że GetBack wpadł w tarapaty finansowe, rozpoczął się proces poszukiwania banków i instytucji mogących udzielić jej wsparcia.
To Cię może też zainteresować
W kwietniu 2018 r. Giełda Papierów Wartościowych, na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, zawiesiła obrót akcjami spółki GetBack S.A. Stało się to po tym, jak 16 kwietnia spółka GetBack podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) w sprawie finansowania w wysokości do 250 mln zł. Kłopot w tym, że zarówno PKO BP hak i PFR zdementowały informacje, jakoby miały prowadzić takie negocjacje. W spółce doszło do zwolnień na wysokim szczeblu. To było jednak dopiero preludium problemów, jakie czekały tę firmę. Obecnie trwa batalia poszkodowanych przez GetBack o odzyskanie należnych pieniędzy.
Dalekosiężne skutki ofiary GetBack to utrata zaufania do rynku obligacji korporacyjnych
Niedawno ekonomista Marek Zuber, w rozmowie z Maciejem Badowskim ze Strefy Biznesu, mówił o negatywnym wpływie afery GetBack na rynek obligacji. – Obligacje absolutnie nie są reliktem przeszłości – tłumaczył Marek Zuber, i przypomniał, że w Polsce mierzyliśmy się z „dwoma problemami w związku z obligacjami”. Pierwszy (...), dotyczył obligacji korporacyjnych, czyli emitowanych przez firmy, a dokładniej chodzi o aferę GetBack, która spowodowała potężne straty, które „trochę wyczyściły” rynek. – To „wydarzenie” pogorszyło postrzeganie obligacji jako alternatywy inwestycyjnej – zauważył ekspert.
To jednak tylko jeden z wielu fatalnych następstw afery GetBack, która zatacza też coraz szersze kręgi polityczne. Więcej szczegółów poznamy jednak dopiero w środę.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
