W ramach zainaugurowanych w tym w roku obchodów stulecia Powstań Śląskich delegacja ze Śląska jedzie do Warszawy specjalnym pociągiem powstańczym.
Dlaczego specjalnym, ano dlatego, że wyróżnia go lokomotywa, na której widnieją wizerunki powstańców śląskich. Zaczerpnięto je z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Na lokomotywie widnieje wizerunek m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera. Jest także cytat z opolskiej piosenki ludowej o matce opłakującej syna poległego w powstaniu śląskim „Kajze mi sie podzioł mój synocek miły?”. Na lokomotywie uwieczniono również daty powstań i wizerunek strojów powstańczych, zarówno tych męskich, jak i damskich.
- Wyruszamy z pociągiem „Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski”, ogólnie jest to intencja pokazania powstań śląskich w kraju. Spotkamy się z panem prezydentem, który przyjął nasze zaproszenie i objął patronatem honorowym wszystkie wydarzenia związane z obchodami powstań śląskich-mówi Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego.
- Jedziemy także przekazać bardzo ważny gest z naszej strony – sztandar powstańczy, który w 1920 r. powstańcy nieśli z napisem Tobie Polsko. Złożymy go na ręce pana prezydeeta — dodaje.
- Chcemy pokazać historię powstań śląskich w kraju, oddajemy hołd powstańcom, bo dzięki tym ludziom jesteśmy częścią Polski, możemy się rozwijać i budować nasz dobrobyt - sumuje.
„Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski” - powstańczy pociąg jed...
Grupy artystyczne, laureaci konkursów, duchowni i politycy
Kto przed godz. 6 wsiadł do pociągu? Wśród licznej delegacji jest Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, a także Mały Śląsk, są grupy rekonstrukcyjne oraz uczestnicy i laureaci konkursu „klasówka powstańcza”. Przypomnijmy: to cykliczny konkurs wiedzy historycznej, który świetnie wpisujące się w obchody kolejnych rocznic Powstań Śląskich. Każda edycja posiada swój przewodni motyw. W tym roku szkolnym było nim, ukazanie najistotniejszych zagadnień i wydarzeń I, II i III Powstania Śląskiego.
Czwarta edycja konkursu odbyła się 20 marca. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich. Dziś jednak oprócz młodzieży do pociągu wsiedli także duchowni i władze naszego województwa.
Spotkanie w stolicy z parą prezydencką zaplanowano na godz. 11. W programie przewidziano m.in. oficjalne wystąpienie prezydenta, występy zespołów i grup rekonstrukcyjnych. Następnie pasażerowie powstańczego pociągu udadzą się pod Grób Nieznanego Żołnierza. Powrót do Katowic zaplanowano około godz. 20.
– Pociąg do Śląska rozpoczyna obchody powstań śląskich. W tym roku pierwsze powstanie, w przyszłym drugie, trzecie i powrót śląska do macierzy. Myślę, że coraz bardziej nasze województwo będzie widać w uroczystościach związanymi z obchodami powstań w całym karju - mówi Grzegorz Tobiszowski wiceminister energii.
Zobaczcie koniecznie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Co wyprzedaje Wojsko Polskie? Oferta AMW zachwyci niejednego
- Ile naprawdę zarabiają nauczyciele? Sprawdziliśmy pensje
- Parada zabytkowych traktorów w Lubecku ZDJĘCIA
- Tak będzie wyglądał nowy hotel i biura w centrum Katowic
- Budowa zakopianki wygląda niesamowicie! Te zdjęcia robią wrażenie
W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy
Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie
