Pożar domu podcieniowego z XIX w. w Krzywym Kole (gm. Suchy Dąb). Z ogniem walczą strażacy
- Dysponowane są kolejne SiS - podał 21 lutego br. o godz. 8:18 rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, bryg. Łukasz Płusa.
SiS to skrót od "siły i środki". Strażacy, używając tego sformułowania, mają na myśli ludzi, sprzęt ratowniczy, pojazdy oraz środki niezbędne do prowadzenia skutecznych działań ratowniczych.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rościszewie informuje, że strażacy bronią sąsiednie budynki. Na miejscu znajduje się 13 zastępów (godz. 9:00). Na chwilę obecną nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
- Sytuacja jest opanowana. W tej chwili trwa przerzucanie pogorzeliska - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" oficer dyżurny wojewódzkiego stanowiska kierowania ratownictwem Państwowej Straży Pożarnej.
**
**
Centrum Caritas im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Krzywym Kole - historia
- W 1363 roku Wielki mistrz krzyżacki Winrych von Kniprode nadał Krzywemu Kołu przywilej lokacyjny. Najstarszymi obiektami we wsi są kościół oraz dom wybudowany na początku XIX wieku, który przeszedł gruntowny remont w latach 1978-79. Budynek jest murowany, otynkowany, z ryglowym podcieniem, który jest wsparty na czterech słupach. Piętro domu jest konstrukcji szkieletowej. Obecnym gospodarzem obiektu jest Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W 2013 roku władze gminy wraz z dyrekcją ośrodka postanowiły powiększyć powierzchnię na potrzeby podopiecznych, na co zgodę wyraził Wojewódzki konserwator zabytków - czytamy na portalu turystyczny.powiat-gdanski.pl
