Pożary szaleją w Korei Południowej. 28 osób nie żyje
Południowokoreańskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że w „najgorszych w historii” kraju pożarach zginęło już 28 osób, a 37 zostało rannych, w tym dziewięć – ciężko.
Wcześniejszy bilans ofiar śmiertelnych wynosił 24.
Do opuszczenia domów zostało zmuszonych ponad 37,8 tys. mieszkańców, głównie na obszarach powiatów Uiseong i Andong w prowincji Gyeongsang Północny. Ogień uszkodził lub zniszczył całkowicie co najmniej 2,2 tys. domów.
Deszcz pomaga gasić pożary
Ogień pochłonął łącznie ok. 48 tys. ha lasów w południowo-wschodnich regionach kraju.
– Deszcz, który padał od popołudnia (w czwartek) do wczesnego ranka, pomógł w gaszeniu pożarów – powiedział w piątek Lim Sang Sop, szef południowokoreańskiej służby leśnej (KFS).
– Planujemy zmobilizować wszystkie dostępne zasoby, aby ugasić główne płomienie do końca dnia – dodał.

KFS potwierdziła później, że „największy w historii pożar w prowincji Gyeongsang Północny został w pełni opanowany przed godz. 17., około 149 godzin po tym, jak wybuchł w powiecie Uiseong” – podała agencja Yonhap.
Straż pożarna wciąż usiłuje poskromić kataklizm w prowincji Gyeongsang Południowy, gdzie do godz. 15. ugaszono średnio 93 proc. pożarów w całym regionie.
Ogromne zniszczenia w Korei Południowej
Ogień dotychczas uszkodził lub zniszczył co najmniej 15 obiektów dziedzictwa kulturalnego w prowincji Gyeongsang Północny.
Portal dziennika „Korea JoongAng Daily” zaznacza jednak, że dzięki działaniom służb ds. ochrony zabytków udało się uniknąć większych strat, m.in. za sprawą pokrycia drewnianych elementów ognioodpornymi arkuszami, które są w stanie wytrzymać temperaturę do 700 st. C przez nieograniczony czas.
Media podkreślają, że jest to najbardziej niszczycielski pożar lasów, jaki kiedykolwiek odnotowano w Korei Południowej. Poprzedni największy taki kataklizm odnotowano w kwietniu 2000 r., kiedy ogień strawił blisko 24 tys. ha lasów na wschodnim wybrzeżu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl
Źródło: