Ostatni dzień na pożegnanie Elżbiety II. W poniedziałek pogrzeb królowej
Jak przekazał Jakub Kumoch z Kancelarii Prezydenta, Andrzejowi Dudzie towarzyszyli żona Agata Kornhauser-Duda oraz ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek.
Do oddania hołdu monarchini oraz wpisania się do księgi kondolencyjnej zostali zaproszeni wszyscy zagraniczni przywódcy, którzy wezmą udział w poniedziałkowym pogrzebie, choć oczywiście nie muszą oni stać w kilkunastogodzinnej kolejce do Westminster Hall.
Trumna z ciałem zmarłej w zeszłym tygodniu królowej wystawiona została w Westminster Hall w środę po południu i pozostanie tam do poniedziałku rano.
Prezydent Duda w Londynie. Spotka się z premier Wielkiej Brytanii
Po południu Andrzej Duda spotka się na Downing Street z nową brytyjską premier Liz Truss. Będzie on jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu odbędą krótkie spotkania z szefową brytyjskiego rządu - pozostali to premierzy Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Kanady.
Kto weźmie udział w pogrzebie królowej Elżbiety II?
Uroczystości pogrzebowe brytyjskiej monarchini rozpoczną się w poniedziałek, 19 września o godz. 11 czasu lokalnego (godz. 12 czasu polskiego). Wcześniej trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego na lawecie armaty Królewskiej Marynarki Wojennej. Procesja z z Pałacu Westminsterskiego wyruszy o 10:44.
Prócz brytyjskiej rodziny królewskiej, przyjaciół i najbliższych współpracowników Elżbiety II, a także dworzan, na pogrzeb królowej zostało zaproszonych około 500 zagranicznych dygnitarzy. Lista osób, które wezmą udział uroczystościach, ulegała zmianom w ostatnich dniach – niektóre decyzje co do składu zagranicznych delegacji zostały podjęte dopiero w sobotę.
Swój udział w pogrzebie potwierdzili m.in. monarchowie z Belgii (król Filip i królowa Matylda), Holandii (król Willem-Alexander, królowa Maksyma oraz była królowa Beatrix), Hiszpanii (król Filip i królowa Letycja), a także Norwegii, Szwecji, Danii i Monako. Do Londynu udaje się również cesarz Japonii Naruhito z cesarzową Masako, dla którego to pierwsza zagraniczna wizyta od wstąpienia na japoński tron w 2019 roku.
Na pogrzebie królowej pojawią się też m.in. głowy państw z Niemiec, Włoch i Francji. Ukrainę będzie reprezentować pierwsza dama Olena Zełenska, która od razu po uroczystościach uda się w drogę powrotną na Ukrainę. Z kolei w imieniu Unii Europejskiej do Londynu przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Przywódca Chin Xi Jinping otrzymał zaproszenie na pogrzeb, jednak wywołało to falę krytyki w Wielkiej Brytanii, m.in. w związku z traktowaniem mniejszości ujgurskiej w Chinach. Pekin poinformował jednak w sobotę, że kraj będzie reprezentował wiceprezydent Wang Qishan.
Z kolei ze Stanów Zjednoczonych już w sobotę przybył prezydent Joe Biden ze swoją małżonką Jill; późnym wieczorem samolot Air Force One wylądował na lotnisku Stansted pod Londynem. W niedzielę para prezydencka będzie modlić się przy trumnie królowej w Westminster Hall i zostanie przyjęta przez Karola III w Pałacu Buckingham.
Wśród państw, które nie otrzymały zaproszenia na pogrzeb królowej, są Syria, Wenezuela, Afganistan i Birma. Z powodu ataku na Ukrainę zaproszenia nie otrzymali również prezydenci Rosji i Białorusi. Nie zaproszono również głów państw Korei Północnej i Nikaragui - kraje te mogą za to być reprezentowane podczas uroczystości przez ich ambasadorów. Również na poziomie ambasadora ma być reprezentowany Iran.

Źródło: