W grudniu ubiegłego roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku oraz parku znajdującego się w sąsiedztwie.
Przypomnijmy, że nowoczesna placówka stanie na Wzgórzu św. Wojciecha – na miejskiej działce o powierzchni 1 ha, w sąsiedztwie ulic Księcia Józefa i Północnej. Dziś w tym miejscu znajduje się lodowisko Bogdanka. Wnioski wraz z wymaganymi dokumentami i oświadczeniami przesłały 53 biura architektonicznych. Wśród nich znalazły się także biura spoza Polski, m.in. hiszpańskie, czy angielskie. Ostatecznie do pierwszego etapu zakwalifikowały się 43 pracownie z Polski i zagranicy. Na początku maja sąd konkursowy zaprosił 6 z nich do II etapu.
Jury jednogłośnie zdecydowało, że najlepszą koncepcję zaproponowała pracownia WXCA. Decyzję tę ogłoszono we wtorek.
– Nagrodę przyznano za najwyższe spośród ocenianych prac walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i estetyczne obiektu muzeum – mówi prof. Bolesław Stelmach. I dodaje: - Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Nagrodzony projekt z największą troską i umiejętnością zachowuje istniejący park z dominantą kościoła św. Wojciecha.
Zobacz: Poznań: Muzeum Powstania Wielkopolskiego stanie na Wzgórzu Św. Wojciecha
Projekty biorące udział w konkursie obejmowały nie tylko sam budynek muzeum, ale i propozycje zagospodarowania przylegającego terenu, na którym ma powstać park. Musiały też uwzględniać historyczne sąsiedztwo nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Niemal hektarowa działka, na której ma ona powstać, znajduje się w sąsiedztwie Pomnika Armii Poznań, kościoła św. Wojciecha i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan oraz tuż obok poddawanej rewitalizacji Starej Rzeźni.
Zgodnie z założeniami 30 procent powierzchni nowego budynku - czyli aż do 3 tys. metrów kwadratowych - zajmie ekspozycja stała. Na pozostałych 70 proc. powierzchni obiektu znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik oraz kawiarnia.
Czytaj też: Poznań: Architekci walczą o zaprojektowanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego
- Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta i regionu. To część naszej tożsamości, dziedzictwo, o które musimy dbać. Tak ważna tematyka zasługuje na godną oprawę. Nowoczesny budynek muzeum będzie kolejnym - po nowej siedzibie Teatru Muzycznego - obiektem, który może stać się architektoniczną wizytówką naszego miasta - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.
Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarte w 2024 roku. Inwestycja może liczyć na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sąd konkursowy przyznał też dwie równorzędne trzecie nagrody. Otrzymały je pracownie: JEMS Architekci oraz Consultor. Wyróżnienie trafiło do CDF Architekci. W finałowej szóstce znalazły się też firmy: KWK Promes i Pracownia Architektoniczna 1997.
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- To miejsce w Poznaniu przez lata było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy!
- Największy pożar w Poznaniu. Morze ognia. Ulicą płynęła rzeka spirytusu
- Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. To galeria miasta, którego możesz nie poznać
- Czarnobyl - zobacz, jak teraz wygląda okolica miejsca katastrofy
- Jak Poznań zmienił się w ciągu ostatnich lat? Zobacz zdjęcia i porównaj
