Poznań: Powróci ulica 23 Lutego? Sąd uchylił zarządzenie wojewody

Błażej Dąbkowski
Radni Poznania nie zgodzili się z decyzją Zbigniewa Hoffmana i złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu
Radni Poznania nie zgodzili się z decyzją Zbigniewa Hoffmana i złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w czwartek uchylił zarządzenie wojewody wielkopolskiego dotyczące zmiany nazwy ul. 23 Lutego.

W czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie wojewody Zbigniewa Hoffmanna w sprawie dekomunizacji ulicy 23 Lutego. - Sąd uchylił dzisiaj zarządzenie wojewody wielkopolskiego. Wyrok jest nieprawomocny, uzasadnienie pisemne dopiero zostanie sporządzenie. Decyzja nie ma więc rygoru natychmiastowej wykonalności. Przysługuje od niej odwołanie - usłyszeliśmy dzisiaj w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku wojewoda wydał tzw. zarządzenie zastępcze, w ramach którego zmienił nazwę ulicy 23 Lutego na ulicę Janiny Lewandowskiej.

Zmiany w nazwach ulic wynikają z uchwalonej przez Sejm w 2016 roku ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Zgodnie z nią samorządy do 2 września 2017 r. miały czas na zmianę nazw ulic czy placów, które propagowałyby ustrój komunistyczny. Jeśli tego nie zrobiły, poszczególni wojewodowie mieli sami zmienić nazwy ulic. Tak się stało m.in. w przypadku poznańskiej ul. 23 Lutego.

Radni Poznania nie zgodzili się z decyzją Zbigniewa Hoffmana i złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że rada miasta wcześniej bardzo aktywnie zajmowała się dekomunizacją nazw ulic. Nie można więc jej zarzucić niedochowania należytej staranności.

- Dzisiejszy wyrok pokazuje, jak ważny jest trójpodział władzy i jak ważne są niezależne, niezawisłe sądy, które - przez stosowne orzeczenia i wyroki - są w stanie uniemożliwić pozaprawne działania władzy wykonawczej - komentuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wojewoda jest jednak przekonany co do słuszności podjętej przez siebie decyzji w przedmiocie nadania nazwy ulicy. - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocny, w związku z czym nadal obowiązuje nazwa nadana zarządzeniem zastępczym - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

Po uzyskaniu i zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku Zbigniew Hoffmann zaskarży wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zobacz, jak zmieniano tabliczki z nazwą ulicy:

W poniedziałek rozpoczęła się wymiana tabliczek z nazwą na ulicy por. Janiny Lewandowskiej. Przez lata - od 1945 roku - była to ulica 23 Lutego. Jej nazwę 27 grudnia 2017 roku zmienił wojewoda wielkopolski.ZOBACZ TEŻ: >>>Kilkadziesiąt osób zapaliło znicz przed porodówką. Co działo się na Polnej? [ZDJĘCIA]

Ulica 23 Lutego w Poznaniu. Wymienili tabliczki z nazwą - wi...

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
małpa w czerwonym
ktoś za dużo myśli o czymś, czego nie rozumie - przegrzewają się zwoje mózgowe i wypadają włosy.
l
luke
jak w temacie
m
mieszkaniec Winiar,
kolejny przykład , że PIS przegra wybory w Poznaniu, a prezydenckie w szczególności, większość poznaniaków nie zgadza się na zmianę nazwy TEJ ULICY , DO 23 LUTEGO zginęło w Poznaniu około 150 tzw.Cytadelowców a kilka tysięcy walczyło z niemieckimi zbrodniarzami , a pan wojewoda w swoim zaślepieniu tego nie widzi , poza tym wojewoda mógł i POWINIEN ZACZEKAĆ z wymiana tabliczek do zakończenia procedury odwoławczej, jeżeli się okaże , że należy powrócić do starej nazwy to powinien zapłacić z własnej kieszeni- pieniądze ma bo otrzymał NAGRODĘ pieniężną za wzorową prace , i na koniec nie życzę nikomu , aby rozpocząć akcje spolszczania niemieckich nazwisk............................
M
Marych
Wracamy do 23 Lutego. :)
m
monte verde
Wojewoda jest dyspozycyjny, ślepo wykonuje polecenia Nowogrodzkiej i taki oto mamy zamęt.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Poznań: Powróci ulica 23 Lutego? Sąd uchylił zarządzenie wojewody
o
obywatel
Powinna powrócić nazwa 23 Lutego, przecież PiS to partia Prawych i Sprawiedliwych.
H
Historyk
Czym innym bylo zajecie przez Sowietow Wilna i wywiezienie na " biale niedzwiedze " zolnierzy AK,
czym innym zajecie ruin Warszawy ktora przedtem Stalin skazal na unicestwienie a czym innym os
wodzenie od okupacji niemieckiej Poznania i Wielkopolski majaca stac sie wzorcowym niemieckim
landem. Nie zapominajmy ze Hitler i jego akolici planowali wymordowanie przynajmniej 80 procent
Polakow ( Generalny Plan Wschodni ). Aby postawic kropke nad i dodam ze od dawna glosuje na PIS
i popieram dekomunizacje ale dokonujac jej trzeba miec wyczucie regionalnych uwarunkowan. Zmia
na okupacji w 45 roku, pomimo wszystkich okrucienstw sowieckich i wladzy NKWD nad Polska byla
zmiana na okupacje lzejsza. Az w 56 r okupacja zostala zastapiona dominacja i mozna bylo prawie
normalnie zyc.
Wróć na i.pl Portal i.pl