Poznań: Sklepikarz skazany za rzekome przywiązanie złodzieja do krat i pobicie

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Łukasz G. został uznany winnym przykucia i pobicia Wiesława R., którego miał przyłapać na kradzieży
Łukasz G. został uznany winnym przykucia i pobicia Wiesława R., którego miał przyłapać na kradzieży Łukasz Gdak
Łukasz G., właściciel jednego ze sklepów spożywczych na Wildzie, został uznany winnym uwięzienia i pobicia Wiesława R., który miał ukraść piwo w jego sklepie. Mężczyznę skazano na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. On sam już zapowiedział złożenie odwołania.

- Drobne kradzieże są uciążliwe, gdyż większa ich liczba powoduje, że straty właścicieli mogą być znaczne. Jednak żadne formy samosądu nie mogą być akceptowalne – uzasadniał wyrok sędzia Robert Grześ.

Czytaj też: Poznań: Właściciel sklepu przywiązał złodzieja do krat, bił go i polewał wodą?

Do kontrowersyjnego zdarzenia doszło w lutym 2018 roku w jednym ze sklepów na Wildzie. Wiesław R. miał zostać przyłapany na kradzieży piwa. Wersje tego, co naprawdę się zdarzyło są jednak sprzeczne.

Sam Wiesław R. przekonywał, że został zabrany przez Łukasza G. na zaplecze, gdzie został przykuty do kraty w oknie a następnie był bity i polewany wodą. Taką wersję wydarzeń przyjęła również prokuratura, która domagała się dla właściciela sklepu kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Z kolei Łukasz G. od początku procesu nie przyznawał się do winy argumentując, że w ogóle nie zna pokrzywdzonego mężczyzny. Domagał się też uniewinnienia.

Ostatecznie sąd nie dał wiary jego wyjaśnieniom i uznał go winnym, mimo że nie było twardych dowodów na winę Łukasza G. – Trzeba zwrócić uwagę, że przy ustalaniu stanu faktycznego nie było bezpośrednich dowodów takich jak nagrania monitoringu czy zeznania naocznych świadków – mówił sędzia Robert Grześ.

I dodawał: – Za taką wersją wydarzeń przemawiają jednak konsekwentne zeznania pokrzywdzonego Wiesława R., który zgłosił się na policję następnego dnia i opisał przebieg zdarzeń wskazując wyraźnie, że został przykuty do okna. Ponadto jeden ze świadków (pracownica sklepu – dod. red.) zeznała, że po wejściu na zaplecze widziała mężczyznę stojącego przy kracie okiennej.

Czytaj też: Najgłośniejsze sprawy kryminalne w Wielkopolsce

Sędzia Robert Grześ w swoim uzasadnieniu odwoływał się także do eksperymentu procesowego, który został przeprowadzony kilka tygodni temu w sklepie. – Na jego podstawie sąd doszedł do wniosku, że zeznania pokrzywdzonego są wiarygodne. Pokrzywdzony, po wejściu na zaplecze, wskazał, że wystrój był inny niż w dniu zdarzenia. Wskazał też okno, do którego miał być przykuty. Wersja podana przez niego jest bardzo prawdopodobna - mówił sędzia.

Sąd podkreślał też, że chociaż obecnie w sklepie nie ma już na zapleczu krat na oknach, jest bardzo prawdopodobne, że się tam znajdowały. – Świadczą o tym ślady na suficie oraz sposób pomalowania wnęki okiennej – mówił sędzia Robert Grześ argumentując, że Wiesław R. nie miał wyraźnego interesu, by bezpodstawnie pomawiać Łukasza G.

Jednocześnie sąd nie kwestionował tego, że Wiesław R. mógł dopuszczać się kradzieży, gdyż dokonywał tego już w przeszłości także w innych sklepach. – Pokrzywdzony wkładał do torby więcej piw, a płacił tylko za dwa mówiąc, że pozostałe kupił w innych sklepach – mówił sędzia.

Sąd orzekł wobec Łukasza G. karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Dodatkowo właściciel sklepu ma zapłacić na rzecz Wiesława R. tysiąc złotych. Łukasz G. i jego obrońca nie ukrywali zaskoczenia wyrokiem i już zapowiedzieli złożenie odwołania. – Postępowanie sądu w żaden sposób nie wykazało, że mój klient miał styczność z pokrzywdzonym i dopuścił się tych czynów. W tej sprawie jest wiele wątpliwości. Tak naprawdę nie ma żadnego dowodu na winę mojego klienta – mówiła adwokat Agata Celmer.

Z kolei Łukasz G. dodawał: – Brak mi słów. Ten wyrok to zielone światło dla osób, które kradną i mogą bezpodstawnie pomówić właścicieli sklepów. Nie sądziłem, że sąd potraktuje mnie w ten sposób. Mnie i wszystkich przedsiębiorców. Zaufano człowiekowi, który chodzi od sklepu do sklepu i kradnie. Teraz może sobie pójść do innego i oskarżyć kogoś innego.

W zupełnie innym nastroju był Wiesław R., który nie ukrywał radości z wyroku. – Jestem zadowolony, że będzie jakakolwiek kara – mówił po wyjściu z sali rozpraw. Jednocześnie zaprzeczał, żeby dokonał kradzieży piwa.

– Jeśli mam ochotę na piwo to po prostu je kupuję – przekonywał.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań: Sklepikarz skazany za rzekome przywiązanie złodzieja do krat i pobicie - Głos Wielkopolski

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
ryszard w swetrze
Konstytucja k....
r
ryszard w swetrze
w WP mnie już nic nie zdziwi co się w tej pyrlandi wyprawia
D
Dura lex, sed lex

Każdy człowiek ma prawo do poszanowania godności!

A bezprawie surowo karane !

To już Europa !

g
gosc
W dniu 08.02.2019 o 11:32, Gość napisał:

Samosąd, lincz (ang. lynch, od nazwiska sędziego Charlesa Lyncha z Wirginii w USA) – wymierzenie lub wykonanie kary przez osobę nieuprawnioną, np. samowolne wymierzenie i wykonanie kary śmierci przez tłum krótko po wzbudzającym silne emocje zdarzeniu.Znane przypadki w Polsce    28 czerwca 1794 – w czasie insurekcji kościuszkowskiej – wieszanie uwięzionych zdrajców (targowiczan) w Warszawie    15/16 sierpnia 1831 - w czasie powstania listopadowego zamordowano w Warszawie ok. 34 osób oskarżanych o szpiegostwo lub zdradę.    1 lipca 2005 – Lincz we Włodowie        Lincz – film z 2010 na kanwie tych wydarzeń 

To mug mu zrobic lancz i by nie buł karany

G
Gość

Samosąd, lincz (ang. lynch, od nazwiska sędziego Charlesa Lyncha z Wirginii w USA) – wymierzenie lub wykonanie kary przez osobę nieuprawnioną, np. samowolne wymierzenie i wykonanie kary śmierci przez tłum krótko po wzbudzającym silne emocje zdarzeniu.
Znane przypadki w Polsce
    28 czerwca 1794 – w czasie insurekcji kościuszkowskiej – wieszanie uwięzionych zdrajców (targowiczan) w Warszawie
    15/16 sierpnia 1831 - w czasie powstania listopadowego zamordowano w Warszawie ok. 34 osób oskarżanych o szpiegostwo lub zdradę.
    1 lipca 2005 – Lincz we Włodowie
        Lincz – film z 2010 na kanwie tych wydarzeń
 

 

P
Prawilny lewak centrowy

Dziwna sprawa. Widac ze Pan zul nie do konca jest szczery bo  do kradziezy sie nie przyznal a pewnie bobnal na bank. Cholera wie co tam sie wydarzylo. Pewnie i jeden i drugi klamie. Karcer dla obu

M
Marta
Zastanawiam się czy w Polsce jest tak nieudolnie skonstruowane prawo czy Sad nie potrafi rozpatrywać spraw?
M
Miki
Przecież trzeba ich bronic bo jak je zmienia to nie będzie tak lekko zarobić na ten ciężki kawałek chleba
M
Miki
Zamach na wolne sądy
z
zdziwiony

Pozytywne jest to, że sądy jednakowo chronią złodziei zarówno małych jak i dużych. Nie wszystkich ale możliwe, że jest jakiś system typowania - kto do kicia a kto na wolność.

W tej sytuacji sąd wykazał się raczej roztargnieniem - miał kogoś skazać, no to skazał. Kogo - to drugorzędna kwestia. Będzie apelacja to naprawi.

z
zibi

Tak jest.U nas sie chroni zlodzieji i bandytow.Co powie zlodziej i inny typ to jemu jest wiara.

G
Gość
 Łukasz G., właściciel jednego ze sklepów spożywczych na Wildzie, został uznany winnym uwięzienia i pobicia Wiesława R., który miał ukraść piwo w jego sklepie. Mężczyznę skazano na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok.
 
 
 
Pwinien więcej za samosąd dostać !!! :(

 

D
DonCzesio
skoro zlodzieje stanowia prawo to normalne ze zlodziej ma prawa ;] a obywatel obowiazki hahahhaa
J
Jachu
przez wieś??!!
p
pomylenie pojęć
logika mówi, co było przyczyną odpowiada za skutki i koniec. Wchodzisz na drogę przestępstwa , odpowiadasz za skutki!!!! Za chwilę będą zamykać świadków za nieobywatelską postawę?????
Wróć na i.pl Portal i.pl