Praca zdalna zagwarantowana prawnie? Tego chcą pracownicy. " Na razie te kwestie są tymczasowo uregulowane"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Spośród osób, które pracowały lub nadal pracują zdalnie, co druga wykonuje swoje codzienne obowiązki elastycznie, w zależności od potrzeb.
Spośród osób, które pracowały lub nadal pracują zdalnie, co druga wykonuje swoje codzienne obowiązki elastycznie, w zależności od potrzeb. Fot Maciej Jeziorek / Polskapresse
Pracę zdalną od marca, kiedy w Polsce weszły w życie pierwsze obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wprowadziła połowa pracodawców. 8 na 10 osób, które wykonywały lub nadal wykonują swoje obowiązki zdalnie, chce, żeby home office był gwarantowany ustawowo. - Oprócz zagwarantowania jednego dnia pracy zdalnej w tygodniu, na pewno ważne jest również uregulowanie dodatkowych kwestii- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press ekspertka.

Pracę zdalną od momentu, kiedy w Polsce weszły w życie pierwsze obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, czyli od marca, wprowadziła połowa pracodawców. Najczęściej na tę praktykę decydowali się średni przedsiębiorcy, natomiast 42 proc. firm nie miało w ogóle możliwości pracy w trybie home office. Aktualnie w ten sposób pracuje 28 proc. pracowników- wynika z badania Personnel Service. Reszta albo wróciła do biur, albo pracuje w trybie hybrydowym, czyli wykonuje obowiązki częściowo w domu, a częściowo w biurze.

- Pracownicy, którzy od początku marca przebywają na home office, przeszli na ten tryb nagle i często bez przygotowania. Od tego momentu mieli jednak szansę poznać tajniki pracy zdalnej i się do niej przyzwyczaić. Dlatego nie dziwi, że nie będą chcieli się z tą formą pracy rozstać- tłumaczy w rozmowie z AIP Monika Banyś, Personnel Service.

Ekspertka tłumaczy, że oprócz zagwarantowania jednego dnia pracy zdalnej w tygodniu, ważne jest również uregulowanie dodatkowych kwestii. - Kto odpowiada za wypadek przy pracy, który wydarzył się na home office, kiedy pracodawca może oddelegować pracownika na pracę zdalną i kiedy pracownik może o nią wnioskować. Na razie te kwestie są tymczasowo uregulowane w związku ze stanem epidemicznym w Polsce, natomiast w niedalekiej przyszłości potrzebne będą trwałe regulacje- wyjaśnia.

Spośród osób, które pracowały lub nadal pracują zdalnie, co druga wykonuje swoje codzienne obowiązki elastycznie, w zależności od potrzeb. W praktyce często oznacza to pracę non stop. To paradoks pracy zdalnej, dzięki której m.in. nie tracimy czasu na dojazdy do biura, ale wcale nie mamy więcej swobody. Już 40% osób podczas home office robi nadgodziny – co czwarty zatrudniony poświęca na pracę dodatkowe 1-4 godziny tygodniowo, a co szósty powyżej tego czasu. Obowiązki zdalnie w standardowym wymiarze czasu pracy wykonywało lub nadal wykonuje 56% pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl