PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Założenia programu
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program powszechny, dobrowolny i prywatny, mający na celu długoterminowe oszczędzanie dla pracowników, tworzony i współfinansowany przez pracodawców oraz państwo.
ZOBACZ ZAŁOŻENIA
Wprowadzenie PPK, które najprawdopodobniej zacznie obowiązywać w 2019 roku ma zwiększyć liczbę Polaków, którzy oszczędzają w III filarze.
Przyjęliśmy kolejny program prospołeczny, który przyczyni się do bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin - powiedział Mateusz Morawiecki o nowym programie PPK.
ZOBACZ KONIECZNIE
JAKA EMERYTURA LUB RENTA W 2019 ROKU? ZOBACZ TABELĘ PRZELICZEŃ PO REWALORYZACJI
Premier podkreślił, że w odróżnieniu od OFE, które były pieniędzmi publicznymi, PPK są prywatnymi oraz dziedziczonymi środkami obywateli.
Pracownicze Plany Kapitałowe skierowane są do 11,5 miliona obywateli, mają stać się uzupełnieniem świadczeń z powszechnego systemu gromadzenia oszczędności, oraz zdaniem minister finansów prof. Teresy Czerwińskiej przyczynią się do poprawienia kondycji polskiej gospodarki.
Środki zgromadzone w PPK podniosą bezpieczeństwo finansowe Polaków, a po zakończeniu okresu aktywności zawodowej, będą uzupełnieniem świadczeń z systemu powszechnego. Środki te zasilą również polski rynek kapitałowy, a wzrost udziału oszczędności długoterminowych obniży koszty finansowania inwestycji w Polsce i będzie sprzyjać polskiej gospodarce" – dodała minister. - powiedziała prof. Czerwińska.
Jaki jest cel Pracowniczych Planów Kapitałowych?
Celem wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych jest zgromadzenie dodatkowych środków na starość. Jak wynika z badań niemal 3/4 Polaków nie odkłada na swoją emeryturę, tłumacząc brakiem taką sytuację brakiem lub niewystarczającą ilością pieniędzy.
Te środki mają z jednej strony na celu polepszenie warunków bytowych osób po 60. roku życia. Z drugiej strony, stworzenie bufora w postaci krajowych zasobów kapitałowych - powiedziała minister finansów, Teresa Czerwińska.
10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYS...
Dla kogo PPK? Zasady, zapisy, składki, rezygnacja
Dla kogo program? Automatyczny i dobrowolny
PPK zakłada, że programem objęci zostaną wszyscy zapisani do niego pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Zapisy do Pracowniczych Planów Kapitałowych będą automatyczne, co czyni program całkowicie dobrowolnym. Aby jednak stać się członkiem PPK trzeba będzie złożyć w zakładzie pracy deklarację (raz na dwa lata, ponieważ co dwa lata automatycznie zapiszą nas do PPK).
Waloryzacja emerytur 2019: TABELA + WYLICZENIA
SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA W GALERII PONIŻEJ
Emerytury 2019. Jaka waloryzacja w 2019 r.? O ile wzrośnie e...
Założenia programu PPK - składki
Założenia programu i idące za nim składki są procentowe, obliczane od podstawy wynagrodzenia pracownika.
- wpłata podstawowa do Pracowniczych Planów Kapitałowych wynosiła będzie 2% wynagrodzenia
- pracodawca będzie dopłacał od 1,5 do 4% wynagrodzenia
- pracownik może również zadecydować chęć odkładania 4% wartości wynagrodzenia miesięcznie, co będzie rzutowało wyższą kwotą odłożoną na przyszłość.
Państwo dorzuci od siebie
Do PPK dorzuci się również państwo w postaci tzw. wpłaty powitalnej w kwocie 250 złotych oraz dopłaty rocznej, również w wysokości 250 złotych. Minister Rafalska zapewniła, że na ten cel są zabezpieczone pieniądze w budżecie, które stanowią: "państwowy" komponent środków gromadzonych w PPK. Chodzi o kwotę 35-40 mld złotych w ciągu dekady.
Kto zajmie się pieniędzmi z PPK
Pieniądze gromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą inwestowane przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz zakłady ubezpieczeń.
PPK: rezygnacja z programu
Z PPK będzie można w dowolnym momencie zrezygnować, a także do programu wrócić.
PPK nie we wszystkich zakładach pracy
Tworzyć PPK nie będą musieli tworzyć pracodawcy, którzy posiadają już własne Pracownicze Programy Emerytalne i opłacają składkę na rzecz pracownika w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia. Dodatkowym kryterium jest również przystąpienie minimum 25% pracujących do wewnętrznego programy oszczędnościowego.
Zasady wypłat z PPK
Oszczędności zgromadzone w ramach PPK pracownik będzie mógł wypłacić w ratach w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego, jednak:
- swobodnie będzie mógł korzystać z 25% zaoszczędzonej kwoty
- 75% pozostałych środków będzie wypłacane w 120 ratach miesięcznych
Pracownicze Plany Kapitałowe. Etapy wejścia w życie PPK:
Ustawa o PPK, czyli Planowych Planach Kapitałowych, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 z półrocznym vacatio legis. Jej wprowadzanie będzie jednak stopniowe. W pierwszej kolejności do programu dołączą duże firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób. Jak wyglądają zatem etapy wejścia w życie PPK?
- od 1 lipca 2019 r - do programu dołączają podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób
- od 1 stycznia 2020 r. do programu dołączają podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób
- od 1 lipca 2020 r. do programu dołączają podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób
- od 1 stycznia 2021 do programu dołączają pozostałe podmioty, a także osoby, które są zatrudnione w jednostkach sektora finansów publicznych
