Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym
– (Wojna na Ukrainie) to ogromne wyzwanie, z jakim mierzy się świat. Polska odgrywa w nim rolę piwotalną i zasadniczą. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi i wiemy, czego potrzebują. Wiemy, że ich barykady i ich walka, jest także nasza, bo jest to walka w obronie także Polski, Europy, a można powiedzieć także świata – powiedział Morawiecki w Davos.
Zmiana światowej polityki energetycznej
Premier wskazał także kolejne wyzwanie, jakie stoi przed światem i które jest przedmiotem rozmów w szwajcarskim kurorcie.
– Drugie wielkie wyzwanie to przebudowa gospodarcza i energetyczna, można śmiało rzec całego świata, a w szczególności Europy. Mamy do czynienia ze zmianą niektórych polityk nawet o 180 stopni. Nasi partnerzy chcieli polegać na Rosji, jako dostawcy tanich surowców i w oparciu o nie, eksportować swoje towary – mówił szef polskiego rządu.
Jak podkreślił Morawiecki, „ten model zakończył swój żywot 24 lutego 2022 roku”.
– Dziś jesteśmy w fazie dramatycznych turbulencji, gdzie bardzo dobrze radzimy sobie jako UE oraz Polska w odbudowie modelu gospodarczego opartego o inne źródła energii, w szczególności odnawialne, bo to jest przyszłość – mówił.
Przypominał również, że Polska stawia na rozwój energetyki jądrowej.
Zrównoważony rozwój
Premier Polski powiedział, że trzecim najważniejszym tematem, dyskutowanym w Davos, jest sprawiedliwy rozwój.
– Jak mówimy w Polsce, to rozwój bardziej solidarny, bo solidarność to nasz znak firmowy. Chodzi o stworzenie takiego systemu fiskalnego, aby można było zaoferować wędkę, a nie tylko rybę w wielu miejscach świata – wyjaśnił Morawiecki.
Jak podkreślił, sprawa nie dotyczy tylko Polski, ale również poszczególnych państw Europy, świata, czy też różnych regionów.
– Jest to wielkie wyzwanie. Cieszę się, że to, co było naszą wizytówką przez ostanie 5-7 lat, czyli walka z rajami podatkowymi, staje się coraz bardziej „mainstreamowe”. Wierzę, że w ten sposób również przyczynimy się do budowy trwałego, sprawiedliwego porządku społecznego – zaznaczył szef polskiego rządu.
Podziękował także polskim przedsiębiorcom, którzy są w Davos i tworzą tamtejszy Dom Polski.
– Polska słynie z gościnności, pokazujemy to po naszym przyjęciu uchodźców (z Ukrainy - red.) bez tworzenia dla nich obozów. Niech ten polski dom będzie otwarty dla wszystkich polityków, ekspertów, przedsiębiorców i ludzi dobrej woli z całego świata – powiedział Morawiecki.
