Premier Mateusz Morawiecki postanowił. Obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP przedłużone do końca lutego

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych - drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CRP CHARLIE-CRP. Zarządzenia obowiązują na całym terytorium Polski od 00:00 w nocy z 30 listopada na 1 grudnia do 28 lutego 2024 roku do godziny 23:59.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło, że Mateusz Morawiecki zatwierdził decyzje, które przenoszą termin obowiązywania stopni alarmowych związanego z ryzykiem terroryzmu oraz potencjalnymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni do końca lutego 2024 roku. Premier wprowadził drugi stopień alarmowy (BRAVO-CPR) i trzeci stopień alarmowy (CHARLIE-CRP) na obszarze całego kraju, a także drugi stopień alarmowy BRAVO dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopień alarmowy BRAVO, drugi w skali czterostopniowej, jest aktywowany, gdy występuje wyraźne i możliwe do przewidzenia zagrożenie zdarzeniem o charakterze terrorystycznym, chociaż konkretny cel ataku nie został jeszcze ustalony.

Stopnie alarmowe CRP wprowadza się z kolei w sytuacji, gdy istnieje ryzyko wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych.

Całodobowa dostępność, dodatkowe obowiązki

Stopień CHARLIE-CRP z kolei koncentruje się na cyberbezpieczeństwie. Administratorzy kluczowych systemów instytucji muszą być dostępni w trybie całodobowym, przygotowani do natychmiastowego reagowania w przypadku ataku na infrastrukturę teleinformatyczną.

Przy stopniu BRAVO służby są odpowiedzialne za dodatkowe zadania, takie jak intensywna kontrola obszarów o dużej koncentracji ludzi, obiektów użyteczności publicznej oraz innych miejsc podatnych na ataki terrorystyczne. Funkcjonariusze i żołnierze w odpowiednim umundurowaniu, którzy pełnią ochronę potencjalnych celów, są zobowiązani do noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Administracja ma także obowiązek wprowadzenia zakazów wstępu dla osób postronnych do przedszkoli, szkół i uczelni.

Intensywna kontrola obszarów o dużej koncentracji ludzi to jeden z obowiązków służb w trakcie obowiązującego stopniu BRAVO.
Intensywna kontrola obszarów o dużej koncentracji ludzi to jeden z obowiązków służb w trakcie obowiązującego stopniu BRAVO. Fot: Karolina Misztal / Polska Press

Decyzja premiera jest odpowiedzią na utrzymujące się zagrożenie terrorystyczne i ma na celu zapewnienie skutecznej ochrony obywateli oraz instytucji. Wzmocnione środki bezpieczeństwa mają minimalizować ewentualne ryzyko ataków, jednocześnie umożliwiając normalne funkcjonowanie społeczeństwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło: Polskie Radio 24

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl