Premier Morawiecki przedstawił założenia programu Dostępność Plus. Zaproponował rozwiązania dla osób niepełnosprawnych

Leszek Rudziński
17.04.2018 warszawakonferencja prasowa po posiedzeniu rzadu premiera mateusza morawieckiego ministra spraw wewnetrznych joachima brudzinskiego i komendanta glownego policji jaroslawa szymczykanz - mateusz morawieckifot . bartek syta
17.04.2018 warszawakonferencja prasowa po posiedzeniu rzadu premiera mateusza morawieckiego ministra spraw wewnetrznych joachima brudzinskiego i komendanta glownego policji jaroslawa szymczykanz - mateusz morawieckifot . bartek syta Bartek Syta
Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki zainaugurował w poniedziałek program Dostępność Plus. Zapowiedział, że chce „ systematycznie poprawiać los osób z niepełnosprawnościami”. - Rozważamy wprowadzanie funkcji asystenta osoby niepełnosprawnej – mówił w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Premier przypomniał, że Polska jest jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej gdzie nie ma standardów planowania przestrzeni publicznej. - Musimy sobie uświadomić, że dla niektórych wejście, zejście po kilku schodkach jest czymś normalnym, ale niektórzy potrzebują pomocy w przełamaniu tych barier. Dlatego razem z organizacjami pozarządowymi rozpoczęliśmy prace nad programem Dostępność Plus - mówił.

Zapowiedział także, że rząd rozważa wprowadzenie funkcji – asystenta osób niepełnosprawnych. - Będzie on osobą, która ma w różnych okolicznościach i w różnego rodzaju niepełnosprawnościach dopomagać, być dostępnym – precyzował.

Powołując się na trwający obecnie w Sejmie protest rodziców osób niepełnosprawnych podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż jeszcze bardzo wiele potrzeb osób niepełnosprawnych „jest niezaspokojonych”.

Zapewnił przy tym, że jego rząd zrobi wszystko co możliwe - poprzez zmiany legislacyjne, współpracę rządu z samorządami, ale również poprzez zaangażowanie bezpośrednich środków budżetowych, unijnych i z różnego rodzaju programów, w które są zaangażowane również organizacje pozarządowe - aby pomóc osobom, które nie mogą samodzielnie funkcjonować.
- Przestrzeń wolności dla osób niepełnosprawnych jest dla nas ważna na wielu wymiarach. Na wymiarze praktycznym dla tych ludzi, ale także dla nas wszystkich w wymiarze godnościowym. Mówimy: Polska jest jedna. Chcemy, aby Polska była jedna dla wszystkich – przekonywał.

Wróć na i.pl Portal i.pl