Premier złożył kwiaty na Skwerze Kornela Morawieckiego we Wrocławiu

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Kornel Morawiecki, ojciec szefa rządu był liderem Solidarności Walczącej. Zmarł 30 września 2019 roku.
Kornel Morawiecki, ojciec szefa rządu był liderem Solidarności Walczącej. Zmarł 30 września 2019 roku. Fot. Twitter@PremierRP
W 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty na Skwerze Kornela Morawieckiego we Wrocławiu.

Kornel Morawiecki, ojciec szefa rządu był liderem tej organizacji. Zmarł 30 września 2019 roku.

W ramach obchodów przypadającej dziś rocznicy wręczono Krzyże Wolności i Solidarności działaczom "Solidarności Walczącej". Przy tej okazji premier Mateusz Morawiecki wygłosił przemówienie, w którym podkreślał, że organizacja ta wyciągała ludzi to, co najlepsze. Szef rządu dziękował "przyjaciołom z Solidarności Walczącej" za całą drogę ich życia z tamtych lat. – Jesteście wspaniałymi bohaterami naszej dzisiejszej wolności – mówił we Wrocławiu Morawiecki.

W sobotę odbędzie się także walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Solidarności Walczącej.

Wczoraj w ramach obchodów IPN zaprezentował publikację "Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności". Odbyła się też premiera filmu "Rebelia" w reżyserii Krzysztofa Kunerta.

Solidarność Walcząca

"Solidarność Walcząca" była podziemnym, radykalnym ugrupowaniem niepodległościowym. Idea jej utworzenia zrodziła się po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Powstała we Wrocławiu w 1982 roku - w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęto wydawanie pisma "Solidarność Walcząca", które redagowali m.in. Kornel Morawiecki, Paweł Falicki, Zbigniew Jagiełło, Andrzej Kisielewicz, Romuald Lazarowicz. Działaczami SW byli również Ewa Kubasiewicz i Andrzej Kołodziej. Nie chcieli kompromisu z komunistami, domagali się całkowitego odsunięcia od władzy reżimu Wojciecha Jaruzelskiego.

Solidarność Walcząca miała bardzo złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę - działał w niej m.in. kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. SW miała swój sztandar, rotę przysięgi, tajną pocztę.

Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl