Premier złożył kwiaty na Skwerze Kornela Morawieckiego we Wrocławiu

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Kornel Morawiecki, ojciec szefa rządu był liderem Solidarności Walczącej. Zmarł 30 września 2019 roku.
Kornel Morawiecki, ojciec szefa rządu był liderem Solidarności Walczącej. Zmarł 30 września 2019 roku. Fot. Twitter@PremierRP
W 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty na Skwerze Kornela Morawieckiego we Wrocławiu.

Kornel Morawiecki, ojciec szefa rządu był liderem tej organizacji. Zmarł 30 września 2019 roku.

W ramach obchodów przypadającej dziś rocznicy wręczono Krzyże Wolności i Solidarności działaczom "Solidarności Walczącej". Przy tej okazji premier Mateusz Morawiecki wygłosił przemówienie, w którym podkreślał, że organizacja ta wyciągała ludzi to, co najlepsze. Szef rządu dziękował "przyjaciołom z Solidarności Walczącej" za całą drogę ich życia z tamtych lat. – Jesteście wspaniałymi bohaterami naszej dzisiejszej wolności – mówił we Wrocławiu Morawiecki.

W sobotę odbędzie się także walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Solidarności Walczącej.

Wczoraj w ramach obchodów IPN zaprezentował publikację "Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności". Odbyła się też premiera filmu "Rebelia" w reżyserii Krzysztofa Kunerta.

Solidarność Walcząca

"Solidarność Walcząca" była podziemnym, radykalnym ugrupowaniem niepodległościowym. Idea jej utworzenia zrodziła się po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Powstała we Wrocławiu w 1982 roku - w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęto wydawanie pisma "Solidarność Walcząca", które redagowali m.in. Kornel Morawiecki, Paweł Falicki, Zbigniew Jagiełło, Andrzej Kisielewicz, Romuald Lazarowicz. Działaczami SW byli również Ewa Kubasiewicz i Andrzej Kołodziej. Nie chcieli kompromisu z komunistami, domagali się całkowitego odsunięcia od władzy reżimu Wojciecha Jaruzelskiego.

Solidarność Walcząca miała bardzo złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę - działał w niej m.in. kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. SW miała swój sztandar, rotę przysięgi, tajną pocztę.

Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl