Duda wraz z małżonką spotkał się w środę z żołnierzami i pracownikami cywilnymi służącymi w Dowództwie Eurokorpusu w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Mówiąc o Eurokorpusie, prezydent wskazywał, że "nie chodzi o to, by budować konkurencję pomiędzy NATO a UE w znaczeniu bezpieczeństwa, w znaczeniu militarnym, ale by wytworzyć efekt synergii".
"Największym zagrożeniem jest agresja rosyjska"
"To właśnie dzieje się poprzez służbę realizowaną tutaj dzisiaj. Ta rola Eurokorpusu być może stanie się jeszcze ważniejsza, kiedy Stany Zjednoczone domagają się tego, by Europa w znaczeniu własnego bezpieczeństwa była bardziej aktywna" - ocenił prezydent.
Podkreślił, że w Europie "największym zagrożeniem jest dzisiaj agresja rosyjska na Ukrainę". "Wszyscy my i w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, i w ramach UE od samego początku wspieramy na różne sposoby walczącą z rosyjską napaścią Ukrainę" - zaznaczył.
Polska w Eurokorpusie od 2022 roku
Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania powołane w 1992 roku przez Francję i Niemcy. W późniejszych latach dołączyły do nich: Hiszpania, Belgia i Luksemburg, tworząc wielonarodowe dowództwo tzw. państw ramowych, których siedzibą jest Strasburg.
W styczniu 2022 roku do Eurokorpusu dołączyła Polska. Najważniejsze zadania tych sił to planowanie i prowadzenie operacji kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymanie pokoju na rzecz organizacji międzynarodowych, głównie NATO i Unii Europejskiej.

Źródło: