Prezent na Boże Narodzenie zdolny do potajemnego zapisu audio lub wideo. To jest niezgodne z prawem

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Jak się okazuje niektóre przedmioty, które mogą znaleźć się pod choinką, mogą naruszać prywatność innych osób
Jak się okazuje niektóre przedmioty, które mogą znaleźć się pod choinką, mogą naruszać prywatność innych osób Fot: Frauke Riether / Pixabay
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, w związku z tym da się już zauważyć wzmożony ruch związany z corocznym szałem gwiazdkowych zakupów. W większości domów pod świątecznymi drzewkami jak zwykle znajdą się podarunki dla najbliższych. Ale uwaga! Coraz częściej spotykane są pluszowe zabawki czy inteligentne roboty sprzątające będące w istocie zakazane.

Przedmioty codziennego użytku, a czasem nawet zabawki tworzące w niekontrolowany sposób zapisy audio lub wideo z możliwością przesłania ich do innych urządzeń odbiorczych przez Bluetooth lub WLAN są niedozwolone. Przestrzega przed tym niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci.

Przedmioty wkraczające w prywatność

Kryterium, które decyduje o legalności przedmiotu jest to, czy funkcja zapisu jest wystarczająco widoczna. Dla przykładu, okulary z kamerą lub mikrofonem są zabronione „jeśli żadne dostrzegalne sygnały optyczne lub akustyczne nie pokazują wystarczająco wyraźnie, że trwa nagrywanie” – stwierdzono. Tym sposobem bowiem „wkraczają w prywatność ludzi w okolicy”.

Rzecz ma się podobnie jeśli chodzi o roboty sprzątające. One również mogą zostać zakazane, jeśli mają możliwość potajemnego przesyłania obrazów lub nagrań dźwiękowych do smartfona właściciela. Tego typu funkcja jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy urządzenie daje jasne, akustyczne lub wizualne sygnały, że coś lub kogoś nagrywa.

Szpiegowskie zabawki pod choinkę

Zabawki, które umożliwiają potajemny dostęp do nagrań obrazu lub dźwięku za pośrednictwem aplikacji, również zaliczają się do urządzeń szpiegowskich – zaznacza Agencja.

Prezes Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Müller zaznaczył, gdzie takie przedmioty są wyjątkowo niemile widziane:

Urządzenia sieciowe, które nadają się do szpiegowania i zagrażają naszej prywatności, są zabronione. Na takie urządzenia nie ma miejsca w szczególności w pokojach dziecięcych – wyjaśnił.

Według władz szczególnie niebezpieczne są te inteligentne produkty, które wyglądają na zwykłe przedmioty. Ostatnie przykłady takich „szpiegów” to donice wyposażone w mikrofony, zegary ścienne z kamerami, skarbonki z noktowizorami oraz butelki na napoje z funkcją nagrywania wideo.

Źródło: dw.com

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl