Prezes NBP po grudniowym posiedzeniu RPP: Decyzja nikogo nie zaskoczyła. Inflacja w Polsce będzie nadal spadać

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. – Dane, które napłynęły od poprzedniego posiedzenia nie zmieniają zasadniczo naszej oceny sytuacji, ani perspektyw makroekonomicznych w Polsce – stwierdził podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Jednocześnie dodał, że spadek inflacji w Polsce jest „niesłychanie szybki".

Spis treści

Glapiński: Dane nie zmieniają naszej oceny sytuacji

– RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co nikogo oczywiście nie zaskoczyła – przyznał podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. – Dane, które napłynęły od poprzedniego posiedzenia nie zmieniają zasadniczo naszej oceny sytuacji, ani perspektyw makroekonomicznych w Polsce – dodał.

W otoczeniu naszej gospodarki koniunktura jest nadal osłabiona, cała strefa euro jest w stagnacji, a szczególnie w Niemczech, gdzie PKB obniżył się w trzecim kwartale – mówił i dodał, że w Niemczech są „pewne problemy gospodarcze, co rzutuje w istotny sposób na koniunkturę w naszym kraju".

– Jednocześnie inflacja na całym świecie się obniża, choć nadal jest podwyższona – stwierdził.

Jak tłumaczył, „w tych warunkach banki centralne w gospodarkach rozwiniętych, a w szczególności FED i EBC, a także inne banki europejskie nie należące do eurosystemu utrzymują stopy procentowe na niezmienionym poziomie". Glapiński dodał, że w Polsce aktywność gospodarcza jest „jeszcze ograniczona w związku z tym, ale pojawia się coraz więcej cech ożywienia koniunktury".

Prezes NBP: Inflacja w Polsce będzie nadal spadać

– Po spadku w pierwszej połowie roku, PKB wzrósł w trzecim kwartale już o 0,5 w ujęciu rocznym – podał. – Oby to był znak, a tak prawdopodobnie jest, że koniunktura zaczyna się rozwijać – mówił. – Cieszy nas postępujący szybko spadek inflacji, jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego – dodał.

W trakcie konferencji zaprezentowano wykres, który ma potwierdzać spadek inflacji w Polsce. – Jest on niesłychanie szybki ale zgodny z projekcjami NBP – stwierdził. – W listopadzie roczny wskaźnik inflacji ponownie się obniżył i wyniósł 6,6 proc., był zatem niemal trzykrotnie niższy, niż w swoim szczycie z lutego br. – tłumaczył i podkreślił, że inflacja obniżyła się w przeciągu 9 miesięcy o niemal 12 p.p.

– Co ważne, systematycznie obniża się inflacja bazowa. Według wstępnych szacunków jest ona o niemal 5 p.p. niższa niż w szczycie w marcu tego roku – mówił. Przy okazji prezes NBP dodał, że po „gwałtownych spadkach, obecny poziom jest już wolniejszy" i jest to „w pełni zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami". – Inflacja zachowuje się prawie tak, jak to wynika z naszych prognoz, przewidywań, projekcji – wymieniał.

– Prognozy NBP wskazują, że w kolejnych kwartałach inflacja w Polsce będzie nadal, stopniowo spadać – zapowiedział Glapiński. – Jest on coraz wolniejszy ale on następuje – dodał.

Jednocześnie podkreślił, że jest „wiele elementów niepewności". – Rada Polityki Pieniężnej nie ma przestrzeni do zmian parametrów polityki pieniężnej – przyznał. – Przewidujemy że inflacja będzie nadal zmierzać w kierunku celu inflacyjnego i w ciągu dwóch lat dojdzie do osiągnięcia tego celu – dodał.

RPP w grudniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi – przyznaje w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB. – Wcześniej pojawiały się pewne oczekiwania na dalsze cięcie stóp procentowych, natomiast wypowiedzi członków RPP wskazały jasno, że w najbliższych miesiącach można oczekiwać ich utrzymania – dodaje.

– Decyzja władz monetarnych tym razem była zgodna z rynkowymi prognozami i nie budziła znaczących kontrowersji. W listopadzie, po dwóch cięciach o łącznej skali 100 pb, zawieszono cykl obniżek, uzasadniając taki krok i zmianę nastawienia niepewnością związaną z konsekwencjami powyborczych przetasowań na scenie politycznej – wskazuje z kolei Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po styczniowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

 • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
 • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
 • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
 • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
 • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
 • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
 • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
 • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
 • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
 • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
 • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po grudniowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezes NBP po grudniowym posiedzeniu RPP: Decyzja nikogo nie zaskoczyła. Inflacja w Polsce będzie nadal spadać - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl