Od ceremonii oficjalnego powitania prezydenta Czarnogóry Milo Dziukanovicia z małżonką Lidiją Dziukanović przez polską parę prezydencką - Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę na dziedzińcu Belwederu rozpoczęła się w czwartek oficjalna wizyta w Polsce czarnogórskiego przywódcy. Pierwszymi jej punktami były rozmowa par prezydenckich oraz spotkanie prezydentów Polski i Czarnogóry "w cztery oczy".
Rozmowa prezydentów Polski i Czarnogóry. Czego dotyczyła?
Andrzej Duda poinformował na briefingu prasowym, że głównym tematem jego czwartkowej rozmowy z prezydentem Czarnogóry była szeroko pojęta sytuacja międzynarodowa. Relacjonował, że przedstawił prezydentowi Dziukanovicowi sytuację związaną z rosyjską agresją na Ukrainę, a sam pytał o sytuację na Bałkanach.
Jak mówił, obaj przywódcy zgodzili się, że dalsze militarne wsparcie dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla odzyskania przez ten kraj kontroli nad swoimi granicami. To z kolei - podkreślił Duda - ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia porządku i prymatu prawa międzynarodowego.
– Wolny świat, demokratyczny świat, nasze państwa, jako państwa wspólnoty euroatlantyckiej absolutnie powinny w tym zakresie Ukrainę wspierać – oświadczył prezydent.
"Jesteśmy zwolennikiem otwartych drzwi"
Duda zapewnił, że Polska w zdecydowany sposób popiera aspiracje Czarnogóry do UE. "Jesteśmy zwolennikiem otwartych drzwi" - oświadczył. Zapowiedział, że będzie proponował sojusznikom w ramach Inicjatywy Trójmorza, aby w najbliższej przyszłości Czarnogóra uzyskała status państwa współpracującego z Inicjatywą. Taki status po raz pierwszy został nadany Ukrainie w czerwcu br. podczas szczytu Inicjatywy w Rydze. To nowy rodzaj partnerstwa stworzony dla państw aspirujących do UE.
– Chciałbym, żebyśmy powiększali Inicjatywę Trójmorza jak najbardziej – dodał prezydent.
Prezydent przekazał, że z czarnogórskim przywódcą omówił także kwestie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego.
– Wspieramy kwestie budowania systemu bezpieczeństwa przez Czarnogórę i obrony Czarnogóry przez zewnętrznymi wspływami, zwłaszcza takimi, które miałyby na celu destabilizację sytuacji w Czarnogórze – zapewnił Duda.
"Polska jest odpowiedzialnym sąsiadem i wymaga absolutnego szacunku"
Dziukanović podkreślał z kolei przyjacielskie i partnerskie relacje z naszym krajem. Dziękował też prezydentowi Dudzie za wspieranie Czarnogóry i całego regionu w drodze ku Unii Europejskiej.
Jak relacjonował, jednym z głównych tematów rozmów podczas czwartkowego spotkania była agresja Rosji na Ukrainę. –Dotykaliśmy tutaj kwestii bezpieczeństwa z bardzo silną oceną rosyjskiej agresji i wsparcia Ukrainy jako niepodległego państwa. Tutaj nie ma żadnych różnic między postawą Polski a postawą Czarnogóry – zauważył.
– Wyraziłem też szczególny szacunek i podziw za solidarność i ofiarność Polski, którą pokazuje w tym konflikcie na Ukrainie. Polska jest odpowiedzialnym sąsiadem i wymaga absolutnego szacunku – dodał Dziukanović.
Ocenił, że nasz kraj jest w epicentrum trudności i konsekwencji agresji na Ukrainę i starań tego kraju w utrzymaniu niepodległości. Deklarował też, że Czarnogóra ze wszystkich sił wspiera Ukrainę.
"Europa musi być aktywniejsza w naszym regionie"
Dziukanović przyznał, że na Bałkanach Zachodnich widoczne jest zachwianie, jeśli chodzi o postrzeganie europejskiej perspektywy. – Widzimy, że wartości europejskie są dzisiaj na terenach Bałkanów Zachodnich mniej cenione i nie widać tak wyraźnego entuzjazmu, który był jeszcze kilka lat temu widoczny – powiedział.
– Chcemy tutaj przypomnieć UE i NATO, żeby w sposób wyraźny i niewątpliwy pokazały politykę wobec Bałkanów Zachodnich w utrzymaniu wartości europejskich. Nie ma wątpliwości, że Bałkany Zachodnie to region Europy i nie wolno dopuszczać, aby antyeuropejskie głosy polityczny pojawiły się w tym regionie, bo dewastując Bałkany Zachodnie dewastujemy Europę – podkreślił.
– Dlatego Europa musi być aktywniejsza w naszym regionie – dodał Dziukanović.
Prezydent Czarnogóry w Polsce. Harmonogram wizyty
Zgodnie z harmonogramem wizyty, godz. 14.50 przewidziano ceremonię złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza.
O godz. 15.20 prezydent Czarnogóry spotka się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a następnie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
W piątek - w drugim dniu wizyty w Polsce - zaplanowane jest spotkanie i wykład prezydenta Czarnogóry w Kolegium Europejskim.

Źródło: