Próbna matura z Operonem w dobie koronawirusa. Czy egzaminy się odbędą?
Próbna Matura z Operonem to ogólnopolska akcja, w ramach której przeprowadza się próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce. Arkusze egzaminacyjne są opracowywane pod pieczą doświadczonych egzaminatorów, dzięki czemu uczniowie mają szansę w sposób rzetelny sprawdzić swoją wiedzę i przygotować się do prawdziwego egzaminu dojrzałości. Próbna matura z Operonem organizowana jest od 2007 roku. Szacuje się, że co roku przystępuje do niej 70 proc. uczniów klas maturalnych.
Aby oddać atmosferę egzaminu maturalnego, próbna matura z Operonem do tej pory odbywała się we wszystkich szkołach w tym samym terminie. W tym roku będzie inaczej.
Próbna matura z Operonem. Kiedy wypada w roku szkolnym 2020/2021?
W roku szkolnym 2020/2021 matura próbna z Operonem miała się odbyć w dniach 24-27 listopada 2020 r. Ze względu na powrót szkół średnich do nauczania zdalnego, zrezygnowano z tego terminu. Kiedy próbne egzaminy się odbędą?
- W związku z pandemią COVID-19 szkoły zgłoszone do Próbnej Matury z Operonem napiszą egzaminy w innym możliwym dla szkoły terminie. Decyzję dotyczącą nowej daty egzaminów podejmuje Dyrekcja szkoły zgodnie z wytycznymi MEN - czytamy w oficjalnym komunikacie wydawnictwa. - Arkusze wraz z odpowiedziami nie zostaną w tym roku opublikowane na stronach internetowych oraz w serwisach Wydawnictwa Operon. Będą przekazane do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do projektu.
Przesunięciu ulegnie również termin wprowadzania wyników i publikowania raportów.
Próbna matura 2020. Z jakich przedmiotów uczniowie podejdą do egzaminu?
Uczniowie szkół, które dołączyły do programu Operon będą zobowiązani do podejścia do 4 egzaminów - z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz przedmiotu dodatkowego. Jeśli chodzi o przedmioty dodatkowe to można wybrać jedną z poniższych propozycji:
- historia,
- wiedza o społeczeństwie,
- biologia,
- chemia,
- geografia,
- fizyka
WAŻNE! Po raz pierwszy w historii pojawią się próbne arkusze egzaminacyjne z informatyki!
Harmonogram próbnej matury z Operonem 2020
Próbna matura z języka polskiego
- - Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut)
- - Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut)
Próbna matura z matematyki
- - Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (170 minut)
- - Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut)
Próbna matura z języka obcego
- - Egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut)
- - Egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (150 minut)
Próbna matura z przedmiotów dodatkowych
- - Egzamin z przedmiotów dodatkowych (180 minut)
Próbna matura 2020 z Operonem. Jakie są warunki przystąpienia do egzaminów?
Do matury mogą przystąpić uczniowie szkół, których dyrekcja zgłosiła się do akcji. Tak więc udział w programie jest dobrowolny. Jedyną opłatę za udział w programie maturalnym z Operonem ponosi szkoła.
Wyniki próbnej matury z Operonem. Jak i gdzie będzie można je sprawdzić?
W tym roku arkusze wraz z odpowiedziami nie zostaną opublikowane na stronach internetowych i serwisach wydawnictwa Operon. Zostaną przekazane do wyłącznej dyspozycji dyrekcji szkół zgłoszonych do projektu. Bezpośredni dostęp do raportów z wynikami klasy i indywidualnych wyników uczniów z konkretnego przedmiotu będą mieli nauczyciele, którzy wprowadzali wyniki.
Warto wspomnieć, że ogólnokrajowy raport, do którego dostęp będą mieli wszyscy zainteresowani nie będzie zawierał danych poszczególnych szkół, a jedynie informacje zbiorcze o wynikach całej populacji.
Szczegółowe informacje oraz arkusze z poprzednich edycji akcji znajdują się na stronie egzaminy.operon.pl.
ZOBACZ TAKŻE: Matura 2020. Wyniki CKE: Egzamin maturalny zdało 74 proc. uczniów, poprawka we wrześniu
