Dr hab. Zygmunt Kącki jest geobotanikiem, specjalistą w zakresie związków między roślinami i ich środowiskiem geograficznym oraz założycielem Zakładu Ekologii Roślinności w Instytucie Biologii Środowiskowej na Wydziale Nauk Biologicznych. Pełni również funkcję członka zarządu Polskiego Towarzystwa Botanicznego.
Za swoje największe osiągnięcie uważa stworzenie Polish Vegetation Database, jednej z najbardziej okazałych tego typu baz danych na świecie, obejmującej wszystkie typy zbiorowisk roślinnych kraju. Pracę nad nią rozpoczął w 2008 roku. Ideą i pasją do roślin zdołał zarazić studentów, którzy pomagali mu rozwijać projekt.
Jak sam przyznaje, ogród jest niemal jego drugim domem. Czuje się z nim blisko związany, odkąd rozpoczął studia we Wrocławiu. Najpierw sam zdobywał w nim wiedzę, a później już jako pracownik, dzielił się nią z innymi.
– Ogród kojarzy mi się z beztroską młodych lat, wyciszeniem i urokiem roślin – mówi. – To w nim zdobywałem pierwsze szlify botaniczne i obserwowałem, czy dany gatunek już kwitnie, co było sygnałem, że za chwilę można wyruszyć w teren w poszukiwaniu naturalnych stanowisk.
Stanowisko dyrektora Ogrodu Botanicznego oraz wchodzącego w jego skład Arboretum Wojsławice i powstającego tam od niedawna Ogrodu Milenijnego, Zygmunt Kącki objął na początku grudnia, ale ma już wiele pomysłów na zwiększenie potencjału naukowego całego kompleksu. Plany zakładają między innymi rozwój badań taksonomicznych i kultur tkankowych in vitro oraz badania z zakresu ochrony konserwatorskiej ex-situ.
– Chcemy rozwijać kolekcje narodowe roślin, takich jak Hedera, Bromeliacea, Echinodorus, Anubias, Hemerocaulis czy Rhododendron; tworzyć, patentować i wdrażać nowe odmiany – mówi Zygmunt Kącki.