Projekt Mirai. Muzeum Manggha – okno na Japonię otwarte na oścież w Krakowie

PROJEKT SPECJALNY MIRAI
Wideo
od 16 lat

Polskę i Japonię dzielą tysiące kilometrów i ogromne różnice kulturowe. Jest w Krakowie takie miejsce, w którym możemy zdecydowanie zbliżyć się do tamtejszych klimatów. To Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Placówka, mieszcząca się przy ulicy Konopnickiej 26 w Krakowie, działa już od 27 lat. W 1994 Muzeum zostało powołane z inicjatywy Andrzeja Wajdy. – Kiedy mówimy o historii muzeum, musimy pamiętać o trzech osobach. Pierwszą jest Feliks Manggha Jasieński, wielki miłośnik kultury i sztuki japońskiej, kolekcjoner żyjący na przełomie XIX i XX w., który zebrał pokaźną i cenną kolekcję sztuki japońskiej, liczącą kilkanaście tysięcy eksponatów, z których najcenniejszą część stanowiły drzeworyty japońskie – opowiada Wioletta Laskowska-Smoczyńska, specjalistka ds. kontaktów międzynarodowych w Muzeum. – Druga postać, to Andrzej Wajda, który w 1987 otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Inamori zwaną Kyoto Price (przyznawaną za wybitne osiągnięcia w nauce i sztuce – dop. red.), którą postanowił przeznaczyć na wzniesienie budynku, w którym kolekcja Jasieńskiego, przekazana na mocy jego testamentu Narodowi Polskiemu, mogłaby mieć swoje schronienie – dodaje.

Z założenia placówka miała też stać się miejscem, w którym kultura japońska będzie propagowana i popularyzowana w Polsce. Trzecią ważną postacią w historii powstania Mangghi jest Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, który opracował projekt Muzeum przy współpracy z krakowskimi architektami, Krzysztofem Ingardenem i Jackiem Ewý. –Isozaki zgodził się nieodpłatnie zaprojektować gmach Mangghi, będący jedyną jego realizacją w Polsce, będący budynkiem niezwykłym, bo warto pamiętać, że jest to pierwszy po II Wojnie Światowej budynek muzealny, wzniesiony od początku, a nie będący adaptacją – tłumaczy pani Wioletta, i dodaje, że warto pamiętać również o wielu innych fundatorach, bez których nie powstałoby Muzeum.

Przez lata działalności Muzeum odwiedzali znamienici goście, w tym japońska para cesarska, która zawitała do Mangghi w 2002 roku.

Obecnie w placówce prowadzone są trzy wystawy, a czwarta jest w przygotowaniu. – Są to wystawy botaniczne. Jedna z nich to „Botaniczne poszukiwania”, która dotyczy współczesnej sztuki botanicznej – tłumaczy Katarzyna Nowak, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum. Opisy trwających obecnie wystaw dostępne są na stronie https://manggha.pl/wystawy-czasowe

Więcej dowiesz się z naszego reportażu wideo o Muzeum Manggha. Zobacz!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl