Proszowice. Pojechali na rowerach śladami Armii Kraków

Aleksander Gąciarz
Wyjazd na trasę rajdu
Wyjazd na trasę rajdu Aleksander Gąciarz
Kilkudziesięciu miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu wyruszyło w niedzielę z Proszowic na trasę śladami żołnierzy Armii Kraków. Okazją do zorganizowania wyprawy była 83. rocznica wydarzeń Września 1939. Aby zaliczyć rajd i otrzymać pamiątkowy medal, należało pokonać co najmniej 83 kilometry.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

- Jeszcze nigdy nie miałem zbiórki na cmentarzu – zauważył jeden z najstarszych uczestników wyprawy Sylwester Miśkiewicz.

Miejsce jak na start rajdu rowerowego może rzeczywiście było nietypowe, ale to właśnie tutaj spoczywa około 120 żołnierzy 55. Dywizji Piechoty Armii Kraków, poległych w bitwie pod Proszowicami 7 września 1939 roku.

Przed wyruszeniem na trasę losy Dywizji i jej dowódcy Stanisława Kalabińskiego przypomnieli dr Marcin Chorązki z krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy. Kolejne po potyczce pod Proszowicami bitwy Armia Kraków stoczyła pod Radłowem oraz o most w Biskupicach Radłowskich. Te miejscowości były też celem uczestników rajdu.

- Obrona szkoły w Radłowie przeszła do legendy jako polskie Termopile. Kilkunastu polskich oficerów, którzy nie chcieli się poddać, zostało spalonych żywcem miotaczami ognia – mówił burmistrz Cichy.

Ostatecznie Armia Kraków skapitulowała 20 września po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.

- Dowódca 55 Dywizji Piechoty Stanisław Kalabiński uniknął wzięcia do niewoli, ale został rozpoznany i aresztowany w Warszawie w listopadzie 1939 roku. Zarzucono mu, że podczas walk w Stopnicy zdziesiątkował orkiestrę 15 pułku pancernego – mówił dr Marcin Chorązki.

Stanisław Kalabiński został osadzony w obozie w Buchenwaldzie, gdzie był torturowany, a następnie zamordowany.

Niedzielny rajd był sportowym upamiętnieniem tamtych wydarzeń, a jednocześnie ostatnim punktem lokalnych obchodów Września 1939. Jego uczestnicy zwiedzili miejsca, w których toczyły się walki oraz oddali hołd ich ofiarom. Oprócz miejscowych amatorów kolarstwa skupionych w grupie „Proszowice Rajdy Rowerowe” wzięła w nim udział grupa cyklistów z Radłowa (współorganizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie) oraz sympatyzujący z grupą rowerzyści z Niepołomic i Miechowa. Wprawdzie dla jednego z uczestników wyprawa zakończyła się pechowo tuż za Proszowicami (usterka roweru), pozostali pokonali zaplanowaną trasę.

[polecane]23820951,23696713,23693503,23723897,23808577,23611427[/polecane]

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl