„Don Giovanni” jest drugą wielką operą prezentowaną w Nieborowie. W zeszłym roku wystawiono tam „Fausta” wg księcia Antoniego Radziwiłła. Spektakl został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, co sprawiło, że organizatorzy postanowili nadać wydarzeniu charakter cykliczny i w tym roku zaprezentować dzieło Mozarta.
– Współorganizując w zeszłym roku w Nieborowie spektakl operowy „Faust”, chcieliśmy przybliżyć sylwetkę Antoniego Radziwiłła, który stworzywszy jako pierwszy oprawę muzyczną do dzieła Goethego, zapisał się w historii muzyki. Wydarzenie spotkało się z niezwykle pozytywnym przyjęciem publiczności, dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować cykl spotkań z operą w Nieborowie i popularyzować muzykę operową. W tym roku zapraszamy na spotkanie z „Don Giovannim”, czyli „wesołym dramatem” Mozarta. W Nieborowie zostanie wystawiona wersja praska opery – mówi Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby.
„Don Giovanni" to opera w dwóch aktach, skomponowana przez Mozarta z librettem Lorenzo Da Ponte na podstawie komedii Moliera. Utwór opowiada o podbojach miłosnych awanturnika i kobieciarza Don Giovanniego i karze, jaka spotkała go za rozpustne postępowanie. Opera po raz pierwszy wykonana została 29 października 1787 r. w Pradze, gdzie została przyjęta z ogromnym entuzjazmem. Kompozytor w mistrzowski sposób oddał za pomocą muzyki zawiłość fabuły, w której przeplatają się elementy tragiczne i komiczne.
Za reżyserię spektaklu operowego „Don Giovanni”, który zostanie zaprezentowany w Nieborowie, odpowiada Jitka Stokalska. Kierownictwo muzyczne nad nim sprawuje Marta Kluczyńska, która jednocześnie poprowadzi Orkiestrę Muzeum w Nieborowie i Arkadii „La Scoperta". W roli tytułowego bohatera wystąpi baryton Marcin Hutek.
Fundacja Trzy Trąby zaprasza do Nieborowa także na wystawę „Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego”. Najciekawszym spośród prezentowanych eksponatów jest obraz Matki Boskiej spod Wiednia, wcześniej pokazany tylko dwukrotnie. Na wystawie znajdują się również trzy spośród 20 obrazów z wielkiej kolekcji, którą pod koniec wojny z Łańcuta wywiózł ordynat Alfred Potocki, a ostatnio zostały odnalezione w Peru. Dzieła w Muzeum w Nieborowie i Arkadii można podziwiać do 15 września br.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
