Dzieło Mozarta ma zostać wykonane w lipcu 2022 r. podczas koncertu zaplanowanego na esplanadzie Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Lourdes. Utwór wykorzystuje także udział chóru i zawiera w sobie łacińską modlitwę.
Naruszenie zasady laickości państwa?
Tymczasem nauczyciele, zdaniem związku, mieli wysłać raport do francuskiego Ministerstwa Kultury. Mieli stwierdzić, że „stoją w obliczu poważnego ataku na neutralność religijną wynikającą z ustawy z 1905 r.”
Wskazano również, że grota w Lourdes to ważne miejsce dla religii rzymsko-katolickiej.
„Nie mamy nic przeciwko Kościołowi katolickiemu. Nie sprzeciwiamy się studiowaniu i poznawaniu dzieł stanowiących część naszego dziedzictwa kulturowego. Ale tekst tego utworu jest bardzo religijny. A miejsce bardzo problematyczne. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby sprawa dotyczyła innej religii” – twierdzą nauczyciele.
Sprawę skomentował David Fray, dyrektor festiwalu L’offrande, podczas którego utwór ma być wykonany.
– Ręce opadają. Ideą Riccardo Mutiego, jednego z najwybitniejszych żyjących dyrygentów, było podarowanie uczniom w prezencie możliwości zaśpiewania tego arcydzieła Mozarta; współpracujemy z ratuszem Lourdes – wyjaśnia. Dzieła muzyczne od wieków zamawiane przez Kościół mają dwa oblicza. Jeden jest religijny, drugi uniwersalny – powiedział, cytowany przez „Le Figaro”.
Lourdes znajduje się w południowej Francji
