Przemysław Wipler: kandydat na prezydenta Warszawy z KW Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy

Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
Przemysław Janusz Wipler, urodzony 15 lipca 1978 roku w Piekarach Śląskich, to polski polityk i przedsiębiorca, który w wyborach samorządowych 2024 roku zdecydował się na start w wyścigu o stanowisko prezydenta m.st. Warszawy. Reprezentuje Koalicyjny Komitet Wyborczy Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. W swoich postulatach zapowiedział m.in. koniec walki z kierowcami, koniec zwężania ulic i niewprowadzanie strefy czystego transportu.

Spis treści

Wykształcenie i kariera zawodowa

Przemysław Wipler jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł magistra na podstawie pracy zatytułowanej "Libertariańskie podejście do państwa". W swojej karierze politycznej pełnił różne funkcje oraz był związany z różnymi ugrupowaniami. W latach 2005–2008 pracował jako dyrektor Departamentu Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii w Ministerstwie Gospodarki. Później był dyrektorem w Instytucie Jagiellońskim. Założył Fundację Republikańską oraz Ruch 10 kwietnia.

Przemysław Wipler zdobył mandat posła z listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Następnie założył stowarzyszenie "Republikanie", aby później współpracować z Kongresem Nowej Prawicy i być członkiem partii KORWiN: Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja.

Odejście i powrót do polityki

W swojej karierze politycznej doświadczył różnych wyzwań. W 2014 roku bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Warszawy z ramienia KNP. Był również dwukrotnie karany naganami przez Komisję Etyki Poselskiej za naruszenie zasad etyki.

Po czasie wycofał się z działalności politycznej, by powrócić do niej w 2023 roku, kiedy to wstąpił do partii Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz klubu Nowa Nadzieja. Obecnie jest wiceprzewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. wykorzystania oprogramowania Pegasus.

Postulaty wyborcze

Jego powrót do polityki został zauważony zwłaszcza w kontekście walki o stanowisko prezydenta Warszawy. W swoich wypowiedziach Wipler podkreśla konieczność zakończenia konfliktu z kierowcami oraz kładzie nacisk na kwestie związane z transportem i infrastrukturą miejską.

- Koniec wojny z kierowcami - zwężania ulic, utrudniania w sposób celowy poruszania się własnym samochodem w Warszawie, żadnych stref czystego transportu - mówił na antenie RMF FM.

Kandydat na prezydenta stolicy postulował także, żeby "zmniejszyć biurokrację, ponieważ w Warszawie pracuje 15 tys. urzędników”.

- Te pieniądze, które idą w chwili obecnej na biurokrację, powinny być przeznaczone na usługi publiczne. A urzędnikom damy pracować na rynku, bo w Warszawie brakuje rąk do pracy - stwierdził polityk.

Przemysław Wipler uważa również, że „pierwszą podstawową rzeczą jest, żeby tereny wokół Pałacu Kultury przestały być parkingiem naziemnym, najbardziej absurdalnym parkingiem naziemnym w najdroższej ziemi w Europie”.

Pozostali kandydaci na prezydenta Warszawy

Oprócz Przemysława Wiplera o urząd prezydenta Warszawy starać się będą także:

  • Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska;

  • Tobiasz Bocheński, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość;

  • Magdalena Biejat, kandydatka Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy i Ruchów Miejskich;

  • Janusz Korwin-Mikke, kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni;

  • Romuald Starosielec, kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.

Wybory samorządowe zaplanowane są na niedzielę 7 kwietnia. W przypadku zajścia potrzeby przeprowadzenia drugiej tury wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – odbędzie się ona 21 kwietnia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl