Przez Lubuskie przedziera się fala powodziowa. Raport z regionu z 18 września

Michał Korn
Jakub Pikulik
Wideo
od 12 lat
Oczy całego kraju zwrócone są w tej chwili na Dolny Śląsk i Lubuskie. Mieszkańcy regionu z przerażaniem śledzą komunikaty i obserwują to, co dzieje się na południu Ziemi Lubuskiej. Zalewane są kolejne miejscowości. Zapadają decyzje o ewakuacji mieszkańców. Ludzie walczą jak mogą z koszmarem, o którym zdążyliśmy zapomnieć. Z koszmarem, który powrócił po 27 latach... Trwa walka z czasem, kolejne miejscowości zabezpieczają się przed falą powodziową. Poniżej relacjonujemy NA ŻYWO sytuację powodziową w Lubuskiem.

22.23

Obrona Nowogrodu Bobrzańskiego

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej podaje, że w Nowogrodzie Bobrzańskim przy budowie umocnień przeciwpowodziowych i kontroli wałów pracuje 70 strażaków, 80 funkcjonariuszy służby więceinnej, 50 żołnierzy i duża grupa mieszkańców.

Budowa i kontrola umocnień przeciwpowodziowych w Nowogrodzie Bobrzańskim.
Budowa i kontrola umocnień przeciwpowodziowych w Nowogrodzie Bobrzańskim. KW PSP Gorzów Wlkp.

21.37

Wojewoda do Lubuszan: "Jesteście fantastyczni!"

Wojewoda lubuski Marek Cebula opublikował w mediach społecznościowych wpis, podsumowujący czwartkowe zmagania z powodzią w Lubuskiem. "To był kolejny intensywny dzień. Nowogród Bobrzański, Gorzupia Dolna, Pożarów, Stary Żagań, Żagań… W tych miejscowościach dzisiaj prowadziliśmy najintensywniejsze działania przeciwpowodziowe. Służby i Lubuszanie - jesteście fantastyczni!" - napisał wojewoda. Poinformował też, żę od Szprotawy poprzez Małomice, Żagań woda zaczyna opadać, a w Nowogrodzie Bobrzańskim jest stabilny, najwyższy poziom. "Jutro pojadę za wysoką wodą - Gmina Dąbie, Bobrowice, Krosno Odrzańskie, do zobaczenia. Tymczasem padam na r…, kładę się spać" - zakończył swój wpis wojewoda.

Wojewoda lubuski podkreślił zaangażowanie mieszkańców i służb w walkę z powodzią.
Wojewoda lubuski podkreślił zaangażowanie mieszkańców i służb w walkę z powodzią. Marek Cebula

21.12

Komunikat Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zielona Góra dla mieszkańców sołectw Krępa, Zawada, Jany i Stożne

Od kilku dni trwają zaawansowane działaniazwiązane z sytuacją powodziową na Odrze. Ta jest bardzo dynamiczna i zmienna, a przygotowane warianty działań dotyczą wszystkich możliwych do przewidzenia scenariuszy wydarzeń. Przygotowywane są worki z piaskiem, które już dziś zostały przewiezione w rejon zagrożony powodzią. W najbliższych dniach zaplanowano kolejne transporty. Trwa lustracja wałów przeciwpowodziowych oraz ich wzmacnianie w miejscach, gdzie sytuacja tego wymaga. W trakcie dzisiejszego spotkania przedstawicieli Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zielona Góra z sołtysami, reprezentującymi sołectwa Krępa, Zawada, Jany i Stożne, uzgodniono i podzielono zaplanowane zadania.
Mieszkańcom zagrożonych podtopieniami posesji zostaną w czwartek przekazane worki, piach oraz zapewniona zostanie niezbędna pomoc. Wstępnie ustalono miejsca zbiórek, które zostaną jeszcze skonsultowane i zlustrowane oraz przekazane do publicznej wiadomości.
Obecnie, z uwagi na dynamikę i zmienność prognoz, największy stan wody na odcinku administrowanym przez Miasto Zielona Góra przewidziany jest na poniedziałek 23 września.
UWAGA! Należy wziąć pod uwagę, że prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie!

20.53

Tak broniono Żagania przed wielką wodą

Strażacy z OSP Krzeszyce pokazali, jak wyglądała obrona muru oporowego, który zagrażał pęknięciem. Doprowadziłoby to do zalania kamienic i budynbków jednorodzinnych. Na szczęście wzmocniona workami z piaskiem konstrukcja wytrzymała. Heroiczna praca strażaków, mieszkańców i innych służb widoczna jest na zdjęciach w galerii.

Obrona muru oporowego w Żaganiu.
Obrona muru oporowego w Żaganiu. OSP Krzeszyce

20.09

Policja przypomina o wprowadzonym zakazie wejścia na Wyspę Teatralną w Gubinie. "Przebywanie w miejscach zagrożonych powodzią zagraża Państwa bezpieczeństwu. Apelujemy o rozsądek" - czytamy na oficjalnym profilu Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

19.04

Przy ul. Dworcowej w Żaganiu trwa walka o mur oporowy nad Bobrem

Mieszkańcy miasta wraz ze strażakami przez cały dzień układali worki z piaskiem na wałach przy ul. Dworcowej, które zostały umocnione kilkoma warstwami worków. Niestety, ok. godz. 17.00 mur oporowy zaczął przesiąkać. Nie wytrzymuje naporu wielkiej wody.

Więcej na ten temat w materiale poniżej:

18.58

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze informuje, że droga Nowogród Bobrzański - Krzywaniec na wysokości osiedla Zatorze jest nieprzejezdna.

18.47

Żołnierze z 12 WBOT pomagają zabezpieczyć region Żagania i Krosna Odrzańskiego przed powodzią

Od początku kryzysu powodziowego, żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (12.WBOT) nieprzerwanie wspierają służby cywilne i lokalne społeczności w regionach najbardziej zagrożonych przez żywioł. Działania brygady obecnie skupiają się głównie w województwie lubuskim, obejmując takie miejscowości jak Szprotawa, Małomice, Żagań oraz Krosno Odrzańskie.

Więcej na ten temat w materiale poniżej:

17.41

Kostrzyn szykuje się na falę powodziową

Kilka tysięcy worków zostanie dziś (18 września) napełnionych piaskiem przez mieszkańców os. Szumiłowo w Kostrzynie nad Odrą i osoby, które zgłosiły się do pomocy. Na miejsce dowożony jest piasek.

Więcej informacji na ten temat w poniższym materiale:

17.38

Nowa Sól. Najtrudniejsze momenty dopiero nadejdą

Najtrudniejsze momenty dopiero nadejdą. Najnowsze prognozy IMGW z modelu HD (ze środy 18 września, godz. 14.40) mówią o tym, że w sobotę o godz. 6.00 rzeka będzie miała 581 cm. A dzień później, w niedzielę o 18.00 – 650 cm. Sztab kryzysowy podaje właśnie tę wysokość. Najnowsze prognozy IMGW z modelu HD (ze środy 18 września, godz. 14.40) mówią o tym, że w sobotę o godz. 6.00 rzeka będzie miała 581 cm. A dzień później, w niedzielę o 18.00 – 650 cm. Sztab kryzysowy podaje właśnie tę wysokość. Nasze zabezpieczenie w takim wypadku spowoduje, że woda utrzyma się w korycie wałów – mówi „Lubuskiej” prezydent Kulczycka. A ile utrzyma się ten stan rzeki? – Prognoza mówi, że w niedzielę, poniedziałek i wtorek. W tych dniach będzie główne zagrożenie – zaznacza prezydent. – Prognozuje się nawet dwie fale, które nastąpią po sobie. Fale mają być spłaszczone, co oznacza, że wały mogą bardziej się niszczyć, nasiąkać. Czy są gotowe, by odeprzeć kilkudniową wysoką wodę? - Tak – odpowiada prezydent. – To pewne zabezpieczenie. Nie ma niebezpieczeństwa, że woda przejdzie, bo konstrukcyjnie to nie wytrzyma. Nie mam o to obaw po informacjach z Wód Polskich, ze służb i od projektantów.

16.41

Nowogród Bobrz. Komendant wojewódzki PSP na miejscu

"Strażacy, mieszkańcy, funkcjonariusze Służb Więziennej pracują nad budową wału w Nowogrodzie Bobrzańskim" - informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Na miejscu jest lubuski komendant wojewódzki nadbryg. Janusz Drozda wraz z zastępcami: st. bryg. Bartłomiejem Mądrym i bryg. Rafałem Koniecznym.

Komendant wojewódzki PSP nadzoruje budowę wałów w Nowogrodzie Bobrzańskim.
Komendant wojewódzki PSP nadzoruje budowę wałów w Nowogrodzie Bobrzańskim. KW PSP Gorzów Wlkp.

16.32

Burmistrz Nowogrodu Bobrz. "Walczymy ostro"

Paweł Mierzwiak, burmistrz Nowogrodu Bobrz.: - Walczymy ostro, mamy wsparcie wojska, Zakładu karnego w Krzywańcu, mieszkańców, jest nas 300. Nie było takiej wody nigdy w Nowogrodzie Bobrzańskim - mówi. - Kiedyś był stan 413 centymetrów, miało być 421, a ma być 500. Dostaliśmy tę informację w środę rano, przez noc obserwowaliśmy stany, wszystko się sprawdzało, na wysokości Żagania Bóbr zebrał dodatkową wodę i nasze prognozy poszły w górę. Na szczęście mamy ogromne wsparcie wojewody, zjeżdżają ze Skwierzyny, z regionu, sprzęt, wiele osób nam pomaga - mówi burmistrz.

W Nowogrodzie Bobrzańskim trwa budowa wałów przeciwpowodziowych. Na miejscu jest komendant wojewódzki PSP wraz z zastępcami.
W Nowogrodzie Bobrzańskim trwa budowa wałów przeciwpowodziowych. Na miejscu jest komendant wojewódzki PSP wraz z zastępcami. KW PSP Gorzów Wlkp.

15.31

Górzyca szykuje się na falę powodziową

Komunikat gminy Górzyca: W związku z trudną sytuacją na rzece Odra, Gmina Górzyca podejmuje działania w celu zabezpieczenia mieszkańców. Aktualnie pracownicy ZGK w Górzycy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Górzycy są zaangażowani w akcję workowania za którą im serdecznie dziękujemy. Z posiadanych informacji wynika, że wysoki stan Odry na wysokości Gminy Górzyca może utrzymywać się przez dłuższy okres czasu. W związku z tym prosimy mieszkańców o pomoc w workowaniu przy strefie strategicznej przy wieży nad Odrą w dniu dzisiejszym (18 września) od godz. 17.00 do godz. 20.00 Przygotowane worki posłużą nam do szybkiego reagowania przy przesiąkach i podsiąkach. Prosimy o zabranie ze sobą łopaty (oczywiście w miarę możliwości).

15.19

Przeciekają wały. Wszystkie ręce na pokład

W Dobroszowie Małym w gminie Nowogród Bobrzański przeciekają wały przeciwpowodziowe, jak mówi nam jedna z mieszkanek, z wału robi się galareta. Proszą pilnie o pomoc w noszeniu worków z piachem. Nr tel. 514 159 868 oraz 692 231 675. Mile widziane własne łopaty. Na 16.00 zaplanowano ewakuację mieszkańców Dobroszowa.

W Dobroszowie Małym w gminie Nowogród Bobrzański przeciekają wały przeciwpowodziowe
W Dobroszowie Małym w gminie Nowogród Bobrzański przeciekają wały przeciwpowodziowe Czytelnik

15.15

Rzeka Czerna Wielka w Żaganiu we środę 18 września 2024 również przekroczyła stan alarmowy i zaczęła zalewać ulicę Młynarską. Miejski Zakład Komunikacji i skrzyżowanie z ul. Chrobrego, przed mostem. O. 13.00 poziom Czernej w Żaganiu wynosił 157 cm, zaś stan alarmowy to 150 cm. Mała i leniwa rzeczka jeszcze trzyma się swojego koryta, ale już płata figle ratownikom. Poziom wody na Bobrze ok. godz. 13.00 wynosił 745 cm, czyli mniej o 6 cm, niż kilka godzin temu.

15.12

Droga Nowogród Bobrzański - Cieszów zamknięta

Droga powiatowa na odcinku od końca terenu zabudowanego w Nowogrodzie Bobrzańskim do Cieszowa została wyłączona z ruchu.

14.58

Mogą być ograniczenia w kursowaniu pociągów do Wrocławia i Guben

- Obecnie w województwie lubuskim żadna z linii kolejowych, po których kursują pociągi pasażerskie, nie została zamknięta z powodu zagrożenia powodziowego - przekazał Urząd Marszałkowski.

Od dziś mogą występować jednak ograniczenia w kursowaniu pociągów bezpośrednich na linii Zielona Góra Główna - Wrocław Główny, obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie. Natomiast o ryzyku wstrzymania w godzinach wieczornych kursowania pociągów na trasie Zielona Góra Główna – Guben informuje Polregio.

14.46

W gminie Słubice wzmacniają wały

Mieszkańcy, strażacy, a nawet kibice pomagają w akcji wzmacniania wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Odry na wysokości miejscowości Nowy Lubusz i Pławidło. Na wałach rozkładana jest folia, a na niej worki z piaskiem.

Umacnianie wałów przeciwpowodziowych na wysokości Nowego Lubusza.
Umacnianie wałów przeciwpowodziowych na wysokości Nowego Lubusza. PSP Słubice

14.36

Gmina Zabór przygotowuje się na wysoką wodę

W gminie trwają prace związane z zabezpieczeniami fragmentów obwałowań oraz nieruchomości najbardziej zagrożonych powodzią i podtopieniami.

- Wczoraj otrzymaliśmy 10 tys. worków z Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego, a dzisiaj kolejne 10 tys. z Powiatowego Magazynu Przeciwpowodziowego i zawnioskowaliśmy o kolejne dostawy worków. Od poniedziałku do dzisiaj wydano ich około 13 tys., a wykorzystano około 10 tys - informuje Urząd Gminy.

Dzisiaj od rana dowożony jest piasek do zagrożonych powodzią miejscowości. W Tarnawie o godz. 10.00 ruszały kolejne prace zabezpieczające miejscowość przed zalaniem. Potrwają do do późnych godzin. Natomiast w Milsku i Wielobłotach akcja rozpocznie się o 17.00. Przyda się każda para rąk. Warto zabrać ze sobą szpadel lub łopatę.

Urząd apeluje do mieszkańców terenów zagrożonych zalaniem o przygotowanie swoich domów i gospodarstw na nadejście fali kulminacyjnej na Odrze. Właścicielom nieruchomości zagrożonych zalaniem zaleca:

  • odłączenie prądu oraz paneli fotowoltaicznych
  • wyniesienie mebli, sprzętu RTV oraz wszystkich cennych rzeczy na wyższe kondygnacje budynku lub w inne niezagrożone zalaniem miejsce
  • zabezpieczenie zwierząt gospodarskich oraz domowych. Zwierzęta gospodarskie można przetransportować do Milska do pana Andrzeja Fitycha nr tel: 668 182 212.
  • opróżnienie zbiorników bezodpływowych
  • zgromadzenie zapasów wody zdatnej do picia.

Całodobowy tel. kontaktowy do zgłaszania wszelkich spraw związanych z zagrożeniem powodziowym w gminie: 517 574 860 oraz 693 525 806

14.08

W Kostrzynie obradował sztab kryzysowy

W środę, 18 września w Kostrzynie nad Odrą kolejny raz obradował sztab kryzysowy. Część os. Drzewice i Szumiłowo zagrożona jest zalaniem. Jest wykaz konkretnych ulic i ważne apele dla mieszkańców. Za stadionem MOSiR pod mostem kolejowym w stronę ul. Sikorskiego rozpocznie się budowa tymczasowego wału przeciwpowodziowego.

Więcej informacji o sytuacji w Kostrzynie poniżej:

13.37

Przypominamy o zakazie wchodzenia i wjeżdżania na wały

Wody Polskie wydały czasowy zakaz poruszania się na wałach przeciwpowodziowych. Dotyczy on między innymi kilku lubuskich powiatów. To dlatego, że w zagrożonych rejonach pojawiają się uciążliwi obserwatorzy, którzy utrudniają pracę służb walczących z wielką wodą. Wybierając się na spacer w miejsca, gdzie w każdej chwili może dojść do dramatycznych zwrotów akcji, zachowują się nieodpowiedzialnie i narażają życie swoje oraz innych.

13.16

Nowogród Bobrzański potrzebuje wsparcia

Urząd Miejski w Nowogrodzie Bobrzańskim apeluje o pomoc w napełnianiu worków piaskiem na Zatorze (os. Zatorze, droga na jednostkę).

12.55

Tak wygląda Szprotawa po przejściu fali powodziowej

Woda w rzekach w Szprotawie stale opada, ale skutki przejścia fali powodziowej są bardzo poważne. Uszkodzona infrastruktura: drogi, chodniki, zalane domy, mieszkania, posesje, podtopienia. W mieście uruchomiono przewozy ludności z terenów odciętych przez powódź. Publikujemy zdjęcia z lotu ptaka.

12.44

Droga do Krzywańca została zamknięta

Urząd Miejski w Nowogrodzie Bobrzańskim poinformował, że droga do Krzywańca została wyłączona z ruchu.

12.33

Dramatyczna sytuacja w Cieszowie koło Nowogrodu Bobrzańskiego

Mieszkańcy Cieszowa od kilku dni przygotowują się na nadejście fali. Wieś położona przy Bobrze jest w dramatycznej sytuacji. Ewakuowano dzieci, wywieziono wszystkie samochody, nikt obcy nie dojedzie do miejscowości. - Ludzie zrobili sobie turystykę powodziową, musieliśmy zamknąć drogę - mówią mieszkańcy.

Strażacy z OSP KSRG Kargowa pokazują, jak wygląda Odra w Cigacicach:

12.33

W gminie Sulechów potrzebna jest pomoc. Zabierzcie łopaty

Gmina Sulechów przygotowuje się do nadejścia wielkiej wody. W Cigacicach rzeka osiągnęła stan ostrzegawczy 350 cm. Dowożone są wywrotki z piaskiem. Potrzebna jest pomoc. Potrzebne są łopaty!

Czytaj więcej: Cigacice przygotowują się na wielką wodę. Potrzebna jest pomoc. Zabierzcie ze sobą łopaty

12.03

W gminie Słubice usypują umocnienia

Nowy Lubusz, Kolonia Nowy Lubusz i Pławidła - to miejscowości w gminie Słubice, których mieszkańcy ze szczególnym niepokojem obserwują Odrę. Mieszkańcy i służby usypują umocnienia, które mają obronić zabudowania przed wezbraną rzeką. Zabezpieczona została przepompownia ścieków w Świecku. Gmina apeluje do właścicieli nieruchomości na terenie miasta o zabezpieczenie studzienek w piwnicach.

11.50

Policjanci chwycili za łopaty. Pomagają w usypywaniu wałów

Trudna sytuacja w miejscowości Dziećmiarowice. Tam młodzi policjanci, adepci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wielkopolskim, pomagali w usypywaniu wałów. Razem z mieszkańcami wypełniali worki piaskiem i przenosili je w miejsca, gdzie było to konieczne, aby woda nie zalała domów i ulic.

Policjanci pomagali w usypywaniu wałów w miejscowości Dziećmiarowice.
Policjanci pomagali w usypywaniu wałów w miejscowości Dziećmiarowice. Lubuska Policja

11.45

Wojewoda na miejscu

Lubuski Urząd Wojewódzki informuje, że Marek Cebula jest obecnie na terenach, gdzie zagrożenie powodziowe jest największe. Na bieżąco monitoruje sytuację hydrologiczną, szczególnie w najbardziej zagrożonych rejonach. Stan rzeki Bóbr na godz. 11:00 – w Żaganiu sytuacja się stabilizuje, poziom wody osiągnął 750 cm i utrzymuje się od kilku godzin. W Nowogrodzie Bobrzańskim, w którym teraz jestem wraz ze służbami – poziom wody rośnie, osiągnął w tej chwili 420 cm, gdzie stan alarmowy to 300 cm – może przybyć jeszcze około metra wody. Wszystkie drogi w gminie Nowogród Bobrzański są przejezdne. - Z miejscowości Cieszów, na prośbę władz gminy – 20 mieszkańców opuściło domostwa, a pozostali (ok. 50 osób) zdecydowało się pozostać w domach. – mówił Wojewoda Cebula.

Przez Lubuskie przedziera się fala powodziowa. Raport z regionu z 18 września
Lubuski Urząd Wojewódzki

11.30

Stan wody w Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim podnosi się w mgnieniu oka. Mieszkańcy z przerażeniem obserwują całą sytuację, a Urząd Miasta informuje i prosi o stosowanie się do komunikatów pracujących na miejscu służb.

11.07

Przez Gubin przechodzi fala kulminacyjna

- Gubin jest w trakcie przejścia fali kulminacyjnej na Nysie Łużyckiej. Stan rzeki to 402 cm, o 2 cm wyżej od stanu alarmowego. Wkrótce woda zacznie opadać - informuje Anna Januszkiewicz, starosta krośnieńska.

Zbigniew Bołoczko, burmistrz Gubina zadeklarował gotowość wsparcia gmin, które szykują się na powódź.

Czytaj także: W Gubinie na Nysie przeszła fala kulminacyjna, w Krośnie Odrzańskim montują ścianki, aby bronić się przed Odrą. Bóbr straszy Stary Raduszec

10.44

Natychmiastowa ewakuacja w Żaganiu

W Żaganiu została zarządzona natychmiastowa ewakuacja mieszkańców ulic Moniuszki i Dworcowej. Ludzie są proszeni o szybkie opuszczenie swoich domów i ewakuację z uwagi na bardzo zły stan wału przeciwpowodziowego w tym rejonie.

Czytaj więcej: W Żaganiu trwa bezwzględna ewakuacja mieszkańców zagrożonych ulic. Coraz więcej powodzian zbiera się na Arenie

10.31

Nowa Sól uruchamia akcję społeczną napełniania worków piaskiem

– Proszę państwa o włączenie się w tę akcję – apeluje do mieszkańców prezydent Nowej Soli Beata Kulczycka.

Zbiórka przy firmie Solimpex nad Odrą. Worki będzie można napełniać piaskiem od godz. 12.00 do 20.00.

- Mamy wskazania, gdzie te worki mogą jeszcze wzmocnić stan różnych miejsc, ściany przeciwpowodziowej czy zapór – mówi Kulczycka.

Czytaj więcej: Wszystkie ręce na pokład! Nowa Sól uruchamia akcję napełniania worków z piaskiem

10.01

Urząd Skarbowy w Żaganiu tymczasowo zamknięty

W związku z wysokim stanem wód utrzymującym się na rzece Bóbr Urząd Skarbowy w Żaganiu tymczasowo zawiesił obsługę klientów.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą załatwiać swoje sprawy w Urzędzie Skarbowym w Żarach przy ul. Osadników Wojskowych 3-4, w godzinach 8.00-15.00. Izba Administracji Skarbowej zachęca do korzystania z elektronicznych  z usług dostępnych w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła specjalny numer telefonu, pod który mogą dzwonić osoby poszkodowane w wyniku powodzi. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 pod numerem telefonu 22 460 59 30.

9.51

Najnowsze informacje ze Szprotawy

Jak informuje urząd miejski, woda w rzekach nadal opada. Ulica Kościuszki jest przejezdna. Piesi muszą uważać na zapadnięte chodniki w pobliżu posesji nr 37.

Woda w kranach jest zdatna do picia. Stacja uzdatniania wody przy ul. Młynarskiej, po dzielnej obronie, pracuje normalnie.

Dyrektor lubuskiej GDDKiA Henryk Janowicz informuje, że droga krajowa nr 12 przez Szprotawę będzie przez najbliższe dni zamknięta. Objazd przez Wiechlice i Henryków.

W mieście uruchomiono przewozy ludności z terenów odciętych przez powódź. Kursy wahadłowe realizowane przez dwa samochody:

  • Start godz. 07.30 spod sklepu Dino ul. 3 Maja w Szprotawie - kurs pod sklep Pepco w Szprotawie ul. M. Konopnickiej
  • Równolegle start pod sklepem Pepco ul. M. Konopnickiej w Szprotawie - kurs pod sklep Dino ul. 3 Maja w Szprotawie

I tak co pół godziny.

9.32

Odra w Lubuskiem blisko stanów ostrzegawczych

Jak informuje IMGW w środę mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze w Nowej Soli, Cigacicach, Nietkowie, Połęcku oraz Słubicach.

Stan wody w Odrze – dane z godz. 9.00 (źródło IMGW):

  • Nowa Sól - 392 cm (stan ostrzegawczy - 400 cm, stan alarmowy - 450 cm)
  • Cigacice - 345 cm (stan ostrzegawczy - 350 cm, stan alarmowy - 400 cm)
  • Nietków - 350 cm (stan ostrzegawczy - 370 cm, stan alarmowy - 400 cm)
  • Połęcko - 298 cm (stan ostrzegawczy - 310 cm, stan alarmowy - 350 cm)
  • Słubice - 275 cm (stan ostrzegawczy - 360 cm, stan alarmowy - 410 cm)
  • Kostrzyn Nad Odrą - 233 cm(stan ostrzegawczy - 420 cm, stan alarmowy - 470 cm)

9.19

Trwają prace przy zabezpieczeniu portu w Krośnie Odrzańskim (obecnie tam przechowuje swoje materiały budowlane firma Strabag, która remontuje zabytkowy most) - domykają ostatnie 100 metrów i łączą swoją zaporę z wałem, żeby dolne miasto nie zostało od tej strony zalane.

Przez Lubuskie przedziera się fala powodziowa. Raport z regionu z 18 września

9.07

W środę, 18 września o godzinie 14.00 zostanie zamknięty przejazd w obu kierunkach na moście na rzece Bóbr w miejscowości Prądocinek gmina Bobrowice, ciąg drogi powiatowej 1147F - informuje policja z Krosna Odrzańskiego.

Przejazd na rzece Bóbr w miejscowości Prądocinek zostanie zamknięty.
Przejazd na rzece Bóbr w miejscowości Prądocinek zostanie zamknięty. Policja Krosno Odrzańskie

9.01

Stały monitoring Odry i Warty, dodatkowe worki i piasek, spotkania z przedstawicielami firm, akcja informacyjna wśród mieszkańców. Kostrzyn szykuje się na nadejście fali powodziowej na Odrze. I choć ma być ona niższa, niż pierwotnie zakładano, to niektóre części miasta mogą zostać zalane. CZYTAJ WIĘCEJ:

8.15

Fala kulminacyjna zbliża się do Nowogrodu Bobrzańskiego

W Nowogrodzie Bobrzańskim najwyższa woda spodziewana jest w południe. Poziom wody wynosi 387 cm. We wtorek o 22.00 było tam 365 cm. Stan alarmowy to 300 cm.

7.05

Podnosi się Nysa Łużycka w Gubinie, opada w Przewozie

- Nysa na wysokości ulicy Lenino utrzymuje się w korycie – informuje Zbigniew Bołoczko, burmistrz Gubina.

Wczoraj o 22.00 stan wody wynosił 320 cm., o 6.00 – 365 i stale rośnie. Stan alarmowy to 400 cm.

W Przewozie woda od wczoraj systematycznie opada. O 22.00 odnotowano tam 357 cm, a o godz. 6.00 – 311 cm.

6.43

Woda w rzekach w Szprotawie opada

Fala kulminacyjna w Szprotawie na Bobrze osiągnęła taką samą wysokość, jak w 1997 roku. Wody przestało przybywać we wtorek wieczorem, a potem zaczęła opadać. We wtorek o godz. 22.00 poziom rzeki wynosił 472 cm, w środę, o 6.00 rano obniżył się o 14 cm - do 458 cm.

W rzece Szprotawa wody jest także mniej. We wtorek o 22.00 odnotowano 338 cm, o godz. 6.00 - 319 cm.

Woda do miasta wdarła się we wtorek. Część ulic została zalana. To m.in. ul. Młynarska, Zamkowa, Waryńskiego, 3 Maja, Kościuszki, okolice ul. Słonecznej, os. Piastowskie. Zamknięty został most na ul. Młynarskiej i most na ul. 3 Maja. Tam woda przelała się przez mosty. Do późnych godzin nocnych trwała walka o utrzymanie szczelności wałów, budowano wały z worków.

Wały nie wytrzymały w pobliskich Dziećmiarowicach. Po godzinie 16.00 we wtorek zarządzono ewakuację miejscowości. Tam przez cały czas trwała walka o oczyszczalnię ścieków.

Wczoraj został zamknięty fragment drogi krajowej nr 12 od ulicy Widok w Wiechlicach do skrzyżowania z drogami do miejscowości Wiechlice i Dziećmiarowice.

Burmistrz Szprotawy poinformował, że w środę, 18 września będą uruchomione doraźne przewozy ludności z terenów odciętych przez powódź. Kursy wahadłowe realizowane przez dwa samochody:

  • Start godz. 07.30 spod sklepu Dino ul. 3 Maja w Szprotawie - kurs pod sklep Pepco w Szprotawie ul. M. Konopnickiej.
  • Równolegle start pod sklepem Pepco ul. M. Konopnickiej w Szprotawie - kurs pod sklep Dino ul. 3 Maja w Szprotawie.

I tak co pół godziny.

Rozlewisko Bobru. We wtorek układano tutaj worki z piaskiem. Widok z ul. Partyzanckiej w Szprotawie , w kierunku parku miejskiego.
Rozlewisko Bobru. We wtorek układano tutaj worki z piaskiem. Widok z ul. Partyzanckiej w Szprotawie , w kierunku parku miejskiego. Dariusz Makuch

6.29

Ewakuacja w Żaganiu

Fala powodziowa wdziera się do Żagania. W nocy rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców zalewanych ulic. Poziom wody na rzece wynosi obecnie 740 cm - został przekroczony o 340 cm! W środę, 18 września o godz. 3.20 policja obudziła mieszkańców ul. Dworcowej, Moniuszki, Włókniarzy, Starowiejskiej i Skarbowej prosząc o ewakuację z domów. - Woda jest już blisko, prosimy, abyście się ewakuowali - mówili policjanci. Na Dworcowej wody jeszcze nie było, ale przy niżej położonej ul. Włókniarzy woda już wybiła kanałami.

Czytaj także: W Żaganiu burmistrz zarządził ewakuację nisko położonych ulic. Woda wdziera się do miasta

6.20

Część dróg w województwie została zamknięta z powodu zalania wodą:

Krosno Odrzańskie:

  • droga gminna Brzeźnica - Gola (gmina Dąbie) nieprzejezdna przez zalanie, objazd przez miejscowość Budynia.

Żagań:

  • W Szprotawie z uwagi na podnoszący się poziom rzeki Bóbr został zamknięty most na ul. Młynarskiej i most na ul. 3 Maja. Zamknięta jest też droga na ul. Młynarskiej od nr 25 do skrzyżowania z ul. 3 Maja (woda przelała się przez most i zalewa drogę).
  • Leszno Górne zablokowana ul. Fabryczna - objazd innymi ulicami miejscowości.
  • Zablokowana droga w Małomicach przy ul. Kościuszki na wysokości Zalewu w kierunku miejscowości Bobrzany.
  • Zablokowana Droga Krajowa nr 12 odcinek od ul. Widok w Wiechlicach do skrzyżowania Wiechlice/ Dziećmiarowice. Pękł wał przeciwpowodziowy. Policjanci w Szprotawie kierują na objazd przez miejscowość Wiechlice. Również od strony Dziećmiarowic są policjanci kierujący ruchem.

Kostrzyn nad Odrą:

  • Burmistrz Kostrzyna nad Odrą wystąpił z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o zamknięcie mostu podczas przejścia fali kulminacyjnej. Z kolei wojewoda lubuski zaznaczył, że strona niemiecka została o tym już poinformowana. Na razie nie wiadomo kiedy i na jak długo przeprawa zostanie zamknięta. Fala kulminacyjna do Kostrzyna nad Odrą ma nadejść w najbliższy weekend.

6.10

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w związku z sytuacją hydrometeorologiczną: WPROWADZA CZASOWY ZAKAZ PORUSZANIA SIĘ PO WAŁACH PRZECIWPOWODZIOWYCH. Zakaz obejmuje cały obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

  • W województwie lubuskim są to powiaty: nowosolski, wschowski, żarski, żagański, krośnieński, świebodziński, słubicki, zielonogórski, m. Zielona Góra oraz gmina Torzym (powiat sulęciński).
  • Zakaz nie dotyczy upoważnionych służb i osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych.
  • Zakaz obowiązuje od 17 września 2024 roku do odwołania.

6.00

Razem z Telewizją Polską apelujemy o aktywne włączenie się w akcję: RazemDlaWas. TVP uruchomiła zbiórki finansową oraz rzeczową. Pieniądze już teraz można wpłacać na konto Fundacji TVP. Wszystkie środki trafią bezpośrednio do tych miast, w których powódź wyrządziła największe szkody.

Fundacja TVP
ul. J.P. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Bank Handlowy w Warszawie S. A.
46 1030 1508 0000 0008 2276 1001

Telewizja Polska uruchomiła również całodobowe zbiórki rzeczowe we wszystkich swoich 16 ośrodkach regionalnych oraz w siedzibie głównej w Warszawie.

W Lubuskiem dary przyjmuje: TVP 3, ul. Kombatantów 34, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Najbardziej potrzebne przedmioty, to:

  • woda pitna w butelkach;
  • suchy prowiant: produkty zamknięte, niepsujące się, które nie wymagają specjalnego przechowywania, z długim terminem ważności (konserwy, puszki, pasztety, dżemy, olej, mąka, cukier, kasza, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, kawa, herbata);
  • produkty żywnościowe dla dzieci (słoiczki, kaszki, mleko w proszku);
  • środki czystości oraz higieny osobistej (płyny do mycia naczyń i powierzchni, proszki, kapsułki do prania, ścierki, tampony, podpaski, mydło, żele, szampony, mydło, pasta do zębów);
  • karma dla zwierząt w hermetycznych opakowaniach,
  • latarki, baterie i powerbanki;
  • osuszacze, agregaty prądotwórcze;
  • łopaty, taczki, gumowce.

Poradnik na wypadek powodzi (do pobrania)

Powodzianie, zadbajcie o swoje zdrowie!

Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp., informuje, że na terenach dotkniętych powodzią:

  • woda kranowa może nie nadawać się do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. W takich sytuacjach najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub wody z beczkowozów. Aktualne informacje dotyczące przydatności wody do spożycia dostępne są w powiatowych stacjach sanitarno – epidemiologicznych
  • woda z zalanych prywatnych studni przydomowych nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi konieczne będzie wypompowanie wody ze studni, dezynfekcja studni i badania wody
  • żywność mająca kontakt z wodą powodziową nie nadaje się do spożycia (bez względu na stan opakowania) i należy ją wyrzucić popakowaną szczelnie w worki, do pojemników na odpady
  • produkty spożywcze, które uległy zepsuciu w lodówce lub zamrażarce na skutek przerw w dostawie prądu, należy popakowaną w worki wyrzucić do pojemników na odpady.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl