Fala kulminacyjna dotarła do Lubuskiego - raport z regionu

Wideo
od 12 lat
W nocy z 22 na 23 września (z niedzieli na poniedziałek) fala kulminacyjna na Odrze dotarła do Lubuskiego. Jak wygląda sytuacja w regionie? Co dzieje się w miastach, przez które przepływa Odra i na ich obrzeżach? Poniżej RELACJA NA ŻYWO.

21.12

Czerwieńsk szykuje się na falę kulminacyjną

– Cały czas są przygotowania. Wojsko jest w postawione stanie gotowości. Jeśli wystąpi sytuacja, że musimy ludzi ewakuować naszych mieszkańców, wszystko jest przygotowane – zapewnia zastępca burmistrza Czerwieńska Andrzej Żmijak. Ale wśród mieszkańców wybrzmiewa też żal. – Mam 35 lat a to jest trzecia „powódź tysiąclecia” w moim życiu. Coś tu jest nie tak – mówi pan Wojciech, który zaangażował się w akcję umacniania wałów.

Więcej informacji z Czerwieńska tutaj:

20.37

Wojewoda zdał raport z sytuacji powodziowej w Lubuskiem

  • powiat wschowski, gm. Szlichtyngowa - stan rzeki Odry między godz. 6:00 a 8:00 obniżył się o 10 cm, na wałach obserwowane są przesiąki, które na bieżąco są monitorowane i tamowane,
  • rzeka Barycz zaczęła płynąć zgodnie ze swoim kierunkiem – odnotowano spadek o 3 cm pomiędzy godz. 6:00 a 8:00,
  • w Nowej Soli Odra osiągnęła 646 cm i od godz. 4:00 już się nie podnosi (w roku 1997 było to 681 cm),
  • w gminie Siedlisko występują przesiąki, ale z pomocą WOT, lokalnych władz i inne służb są na bieżąco tamowane,
  • w Otyniu również trwa walka z przesiąkami,
  • Buczków i Młynkowo w powiecie nowosolskim – na ten moment obserwowane są przesiąki,
  • powiat zielonogórski, gdzie w nocy w m. Brody miała miejsce akcja zrzucania big-bagów ze śmigłowców MI-17 – udało się zatamować przepływ przez rozszczelnioną śluzę; w ciągu dnia śluzę udało się zabezpieczyć,
  • Cigacice, gm. Sulechów - dzisiaj ok. północy powinna przejść fala kulminacyjna z wodą na wys. 630 cm (stan w 1997 r. – 682 cm),
  • w Nietkowie jutro nad ranem powinniśmy zaobserwować kulminację wody prognozowaną na wys. ok. 635 cm (w 1997 r. – 667 cm),
  • powiat krośnieński czeka na wysoką wodę.

Na terenie województwa są do dyspozycji żołnierze Wojska Polskiego, WOT, straż pożarną PSP i OSP, policję, Wody Polskie, wolontariuszy, władze lokalne – wszyscy są na miejscu, za co serdecznie dziękuję.

20.31

Alarm przeciwpowodziowy w powiecie słubickim - informacje ze starostwa

Przedstawiono ustalenia dotyczące patrolowania wałów przy przejściu fali wezbraniowej - omówiono składy patroli służb i miejsce ich działania, organizację łączności z patrolami oraz oświetlenie w nocy, a także sposób powrotu w sytuacji zagrożenia. Rozmawiano również o przeprowadzeniu instruktażu przed wyjściem na patrol, zwłaszcza w kontekście warunków bezpieczeństwa oraz możliwości użycia dronów do patrolowania. Ponadto poruszono temat działań w sytuacji przerwania wałów.

19.20

Gmina Czerwieńsk wyznaczyła miejsca ewakuacji

W przypadku nagłej i nieprzewidzianej ewakuacji sygnał alarmujący o przystąpieniu do ewakuacji nadawać będzie Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna poprzez sygnały ostrzegawcze i megafony. Jest apel Urzędu Gminy o stosowanie się do instrukcji i zaleceń strażaków.

BRÓDKI
Miejsce zbiórki: świetlica wiejska w Bródkach, miejsce ewakuacji: Szkoła Podstawowa w Czerwieńsku
BĘDÓW
Miejsce zbiórki: świetlica wiejska Będów, miejsce ewakuacji: Zespół Szkół w Czerwieńsku
NIETKOWICE
Miejsce zbiórki: Wiejski Dom Kultury w Nietkowicach, miejsce ewakuacji: Hala Sportowa Lubuszanka w Czerwieńsku
LASKI
Miejsce zbiórki: świetlica wiejska w Laskach, miejsce ewakuacji: Szkoła Podstawowa w Nietkowie
NIETKÓW
Miejsce zbiórki i miejsce ewakuacji: Szkoła Postawowa w Nietkowie
BORYŃ
Miejsce zbiorki: centrum wsi, miejsce ewakuacji: Szkoła Podstawowa w Nietkowie
DOBRZĘCIN
Miejsce zbiórki: świetlica wiejska Dobrzęcin, miejsce ewakuacji: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Czerwieńsk

19.15

Sytuacja w Krośnie Odrzańskim

Wielu mieszkańców Krosna Odrzańskiego pamięta powodzie z 1997 i 2010 roku. Teraz również obserwują rosnący poziom wody w Odrze. Czy obawiają się zbliżającej się fali kulminacyjnej, mając na względzie to, że teraz chronią ich nowe wały przeciwpowodziowe?

Więcej informacji z Krosna Odrzańskiego poniżej:

16.45

Sytuacja w Milsku

Fala kulminacyjna w okolicach Milska przewidywana jest na dzisiejszy wieczór. Dziś od rano umacniane są wały w Milsku. Mieszkańcy i wolontariusze napełniają worki piaskiem, a na wałach układają je żołnierze i strażacy. Policja nie wpuszcza tam osób postronnych, szczególnie tzw. turystów powodziowych. We wsi zagrożone są domy położone najbliżej rzeki. Woda zalała już podwórka i przydomowe ogródki i stale jej przybywa. Także w Tarnawie przygotowuje się na nadejście fali kulminacyjnej. Przy przepompowni pracowali mieszkańcy i ochotnicy z gminy. - Do worka sypie trzy kopiate szpadle piasku, czyli wypełnia się mniej więcej do połowy. Potem worki pakowane są na przyczepę ciągnika i jadą na wały, gdzie są w specjalny sposób układane – mówił nam jeden z wolontariuszy, mieszkaniec Zaboru. Wały są patrolowane przez całą dobę, tej nocy zapewne wiele osób nie będzie spać. Mowa nie tylko o mieszkańcach Milska, Tarnawy i Wielobłot, ale też o służbach mundurowych i pracownikach urzędu gminy.

16.45

Około 200 ciężarówek dowiozło już piasek na budowę wałów w Kostrzynie nad Odrą. Wciąż jeżdżą kolejne. Wały formowane są w dalszym ciągu na os. Drzewice i Szumiłowo. - Apelujemy do wszystkich, aby nie wchodzić na wały - mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą. Przy budowie wałów pracują strażacy, mieszkańcy i żołnierze.

15.15

Zamknięte drogi w Kłopocie i Uradzie

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach informuej o zmianie w organizacji ruchu drogowego. Została zamknięta droga dojazdowa od zabudowań do ruin mostu w miejscowości Kłopot - gmina Cybinka. Decyzję podjęto z uwagi na możliwość podtopienia oraz utworzenia Centrum Operacyjnego. W miejscowości Urad, gmina Cybinka zamknięto ul. Szosową z uwagi na możliwość wystąpienia podtopień.

15.05

W powiecie słubickim rusza stały monitoring wałów

Komenda Powiatowa PSP w Słubicach informuje, że strażacy prowadzą monitorowanie wałów przeciwpowodziowych. W pobliżu miejscowości Tawęcin udrożniono kanały melioracyjne na których bobry zrobiły zator, działania prowadziły OSP Białków i OSP Grzmiąca. Ponadto w Gminie Cybinka prowadzono działania kontrolowania wału przeciwpowodziowego na odcinku od miejscowości Rąpice do miejscowości Rybojedzko oraz patrolowano wał przeciwpowodziowy na wysokości miejscowości Cybinka oraz Kłopot gdzie udrażniał drogi dojazdowe do walu przeciwpowodziowego. Na wale przed miejscowością Drzecin na prośbę PGW Wody Polskie ustawione zostały pompy wysokowydajne z Wód Polskich na terenach zagrożonych zalaniem oraz prowadzono patrolowanie wału. W miejscowości Górzyca prowadzono działania umacniania wału i układano folie oraz worki z piaskiem. Strażacy, począwszy od dzisiejszego dnia, wspólnie z żołnierzami prowadzą ciągły monitoring wałów przeciwpowodziowych.

Umocnione wały przeciwpowodziowe w powiecie słubickim.
Umocnione wały przeciwpowodziowe w powiecie słubickim. KP PSP Słubice

14.40

W Kostrzynie trwa ewakuacja wystawy w Muzeum Twierdzy

"Nauczeni doświadczeniami powodzi z roku 2010 przystąpiliśmy do częściowej rozbiórki ekspozycji demontując w pierwszej kolejności zabytki umiejscowione w gablotach, a następnie osprzęt elektroniczny" - czytamy na oficjalnym profilu Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Najbardziej zagrożoną częścią bastionu są te pomieszczenia, w których prezentowane jest ufortyfikowanie miasta, życie garnizonu oraz okres II Wojny Światowej. Nie wszystkie elementy ekspozycji da się ewakuować, jak choćby potężne lufy dział i armat. Podobnie rzecz się ma z gablotami, których demontaż wymagałby specjalistycznych narzędzi i umiejętności. Muzealnicy zakłądają, iż zalaniu, podobnie jak w 2010 r., nie ulegną ostatnie pomieszczenia bastionu, które są położone zdecydowanie wyżej i do których będzie dostęp z górnego tarasu. Ze względu na poprowadzenie instalacji elektrycznej po części również w posadzce i nie mając pewności jej pełnego zaizolowania wyłączone zostało zasilanie gniazdek i oświetlenia za wyjątkiem instalacji alarmowej. Istnieją obawy, że woda, która dostanie się do wnętrza bastionu drogą przesiąków przez mur od strony Odry zalegać będzie na posadzce kilka tygodni (efekt spłaszczenia, a tym samym wydłużenia fali powodziowej). Otwory strzelnicze zostały zatkane workami z piaskiem, śluzy łączące fosę twierdzy z Odrą zamknięte. Ewakuowane zabytki i komponenty znalazły schronienie w sali wykładowej w siedzibie muzeum, gdzie na ponowny montaż czekać będą do przyszłego roku. "Jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że od nowego sezonu będziemy mogli ponownie zaprosić zwiedzających w nasze podwoje" - czytamy na stronie MTK.

Ewakuacja eksponatów z Bastionu Filip w Kostrzynie nad Odrą.
Ewakuacja eksponatów z Bastionu Filip w Kostrzynie nad Odrą. Muzeum Twierdzy Kostrzyn

14.25

Szczepienia przeciwko tężcowi w związku z sytuacją powodziową.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wielkopolskim z uwagi na obecnie trwającą sytuację powodziową, a następnie usuwanie szkód popowodziowych informuje, że w okolicznościach narażenia na zakażenie laseczką tężca należy niezwłocznie zwrócić się do najbliższej placówki medycznej celem podjęcia profilaktyki poekspozycyjnej polegającej m. in. na przyjęciu szczepienia przeciwko tężcowi.

Szczepienie przeciwko tężcowi po narażeniu na zakażenie (m. in. wskutek zranienia podczas pracy z ziemią, przy zwierzętach gospodarskich oraz narzędziami zanieczyszczonymi ziemią, odchodami lub śliną zwierząt) jest szczepieniem obowiązkowym, a jego finansowanie odbywa się ze środków Ministra Zdrowia.

Tężec jest chorobą zagrażającą życiu!

14.10

Aktualny stan rzek w Lubskiem - dane pochodzą z godziny 14.00.
Jak podaje IMGW spadki odnotowano na wodowskazach w: Szprotawie, Żaganiu, Nowogrodzie Bobrzańskim, Łozach, Przewozie i Gubinie.

Natomiast tendencję wzrostową odnotowuje się w Kostrzynie nad Odrą, Połęcku, Nietkowie i Cigacicach.

Dokładne dane dostępne są tutaj:

14.10

W Słubicach profilkatycznie dezynfekują sieć wodociągową.
Z powodu zbliżającej się do gminy wysokiej fali powodziowej, na podstawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słubicach, rozszerzony został teren, na którym prowadzona jest profilaktyczna dezynfekcja sieci wodociągowej. Dezynfekcję przeprowadza się w Słubicach, Nowym Lubuszu, Kolonii Nowy Lubusz, Pławidle i Kunowicach.

- W czasie dezynfekcji wyczuwalny będzie intensywny zapach chloru, co jest normalnym zjawiskiem, związanym z dezynfekcją. Działanie ma charakter zapobiegawczy i wynika z dbałości o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców oraz zapewnienia realizacji niezakłóconych dostaw wody w czasie zagrożenia powodzią, podniesienia się poziomu wód gruntowych i wystąpienia podtopień w naszej gminie. Sytuacja związana z zagrożeniem powodziowym jest dynamiczna, dlatego zapewniamy, że na wszelkie zdarzenia będziemy reagować na bieżąco, adekwatnie do występującej na terenie naszej gminy sytuacji - informuje ZUWŚ Słubice.

Dziś stan Odry wynosi 413 cm. Fala powodziowa spodziewana jest w nocy ze środy na czwartek i ma wynieść 562 cm.

13.59

Te lubuskie drogi są zalane, dane pochodzą z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego:

  • droga powiatowa 1150F na odcinku Brzeźnica - Gola (powiat krośnieński) / objazd przez miejscowość Budynia
  • droga gminna 001213F, odcinek drogi utwardzonej prowadzącej przez tereny zalewowe Krosno Odrzańskie - Połupin
  • droga powiatowa 1027F na odcinku Nowa Sól - Stany / objazd drogą wojewódzką 315
  • DW 324 na odcinku Dryżyna - Niechlów (powiat wschowski)/ objazd: Wschowa - Olbrachcice - Wroniniec - DW305
  • DW 321 na odcinku Przyborów - Siedlisko (powiat nowosolski) / objazd DW 305

13.35

Zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

- Nieprzewidziane zamknięcie placówki jest wówczas, gdy rodzic dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni. Maksymalny wymiar zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Ten limit dotyczy wszystkich członków rodziny, którzy są uprawnieni do zasiłku, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki - informuje Agata Muchowska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS woj. lubuskiego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić dziecku opiekę. Warunek ten nie dotyczy opieki nad chorym dzieckiem do 2 lat. Wówczas zasiłek przysługuje nawet wtedy, gdy inny członek rodziny może zapewnić dziecku opiekę.

Jak informuje Agata Muchonowska, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek Z-15A oraz oświadczenie, że żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których uczęszcza dziecko, zostały nieprzewidzianie zamknięte.

13.20

Stan alarmowy w Cigacicach może zostać przekroczony o 250 cm!

- Według prognoz IMGW do godzin nocnych, stan rzeki Odry w Cigacicach może się podnieść do ponad 650 cm, co przekracza stan alarmowy o 250 cm (jest to tylko i wyłącznie prognoza, która może ulec zmianie). Absolutne maksimum stanu dla tej rzeki to 682cm - informuje OSP Kargowa.

Tak wygląda Odra w Górzykowie z lotu ptaka:

13.15

Pilne! Potrzebne są ręce do pracy! Urząd Gminy Zabór prosi o pomoc w pakowaniu worków w Tarnawie przy przepompowni.

12.40

Gwałtowny wzrost wody w Odrze w Krośnie Odrzańskim. Fala kulminacyjna ma nadejść jutro!

W ciągu ostatniej doby poziom wody w Odrze w rejonie Krosna Odrzańskiego gwałtownie wzrósł. Stan alarmowy został przekroczony już o prawie metr. We wtorek (24 września) ma nadejść fala kulminacyjna, która może osiągnąć wysokość podobną do tej z 1997 roku.

Fala kulminacyjna dotarła do Lubuskiego - raport z regionu
arch. prywatne

Więcej o sytuacji w Krośnie Odrzańskim przeczytasz tutaj:

11.19

Fala kulminacyjna jest już w Nowej Soli. Jak informuje prezydent Beata Kulczycka, noc upłynęła spokojnie. Był jeden poważniejszy moment: woda przelała się na skrzyżowaniu ul. Południowej z al. Wolności, zaczęła płynąć koło działek, ale szybko trafiły tam kolejne worki i po strachu.

– Z porannych raportów wynika, że w żadnej miejscowości w powiecie nowosolskim nie nastąpiło przerwanie wałów – mówi Tomasz Nesterowicz, wicewojewoda lubuski.

Na słowa uznania zasługują mieszkańcy i grupy społeczników, którzy brali udział w obywatelskich patrolach.

Nowa Sól
Nowa Sól Mateusz Pojnar

Więcej piszemy tutaj:

11.05

Pilny apel do mieszkańców Kostrzyna, którzy mają garaże przy ul. Żeglarskiej oraz ul. Portowej! Miasto prosi o pilne ich opróżnienie z wszelkich pojazdów oraz środków transportu.

- Prosimy także o zabezpieczenie i usunięcie cennych rzeczy, które mogą zostać zagrożone. Wszelkie działania podejmowane w tej kwestii są niezbędne dla ochrony Waszego mienia. Dziękujemy za zrozumienie i współpracę w tym trudnym czasie - czytamy w komunikacie.

10.41

Urząd Gminy w Bojadłach (czynny jest przez całą dobę!) opublikował kilka ważnych informacji dla mieszkańców:

  • Stan wody w Nowej Soli wynosi 645 cm i nie rośnie
  • Szczyt fali spodziewany jest na godzinę 14:00
  • Ujęcia wody oraz dostawa prądu nie są zagrożone

Obecnie drogi w kierunku Zielonej Góry i Sulechowa są przejezdne. Most w Cigacicach jest zamknięty, a ten na drodze S3 przejezdny.

Władze gminy jednocześnie apelują o niewchodzenie na wały! Wały monitorowane są 24/h przez piesze patrole strażaków oraz drony z kamerą termowizyjną.

- Śmigłowce wojskowe stacjonują w Trzebiechowie i stanowią ochronę dla całego powiatu - czytamy w gminnym komunikacie.

Telefon alarmowy 24/h: 728-375-384.

10.12

Komunikat Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu: "Odrą poniżej Głogowa przemieszcza się fala wezbraniowa w strefie wody wysokiej. W Nowej Soli, Cigacicach, Nietkowie, Połęcku i Słubicach stany wody będą wzrastać w strefie powyżej stanów alarmowych, a w Białej Górze początkowo powyżej stanu ostrzegawczego, następnie alarmowego. W ujściowych odcinkach dopływów Odry od Głogowa do Słubic stany wody mogą podnosić się z powodu cofki od rosnących stanów wody na Odrze. Na dolnym Bobrze stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu alarmowego i będzie uzależniony od pracy zbiorników wodnych oraz MEW".

Służby z helikoptera obserwują sytuację na lubuskich rzekach.
Służby z helikoptera obserwują sytuację na lubuskich rzekach. Lubuska Policja

10.00

Stan na lubuskich rzekach na godzinę 10.00. Co wynika z danych publikowanych przez IMGW? W wielu miejscowościach woda nieco opada - w porównaniu do godziny 8.00 notowane są spadki o 1-2 centymetry. Jednak nie wszędzie tak jest. Obecnie tendencja wzrostowa notowana jest w Cigacicach, Nietkowie i Połęcku.

Pełne dane publikujemy tutaj:

9.30

Wykaz zablokowanych dróg w Lubuskiem w powiatach: krośnieńskim, gorzowskim, żagańskim, nowosolskim i zielonogórskim:

Te drogi są nieprzejezdne w Lubuskiem.
Te drogi są nieprzejezdne w Lubuskiem. mat. prasowe

9.13

Jak wygląda sytuacja w gminie Zabór? Zobacz najnowszy raport Roberta Sidoruka, wójta gminy:

Wczoraj została otwarta śluza w Milsku, woda została skierowana na pola:

8.08

W Brodach około godziny 23.00 (w niedzielę 22 września) doszło do awarii śluzy przepompowni. - Kilka godzin trwała walka o miejscowość, ale udało się – powiedział PAP w poniedziałek mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.

- Bardzo silny nurt utrudniał rzucanie worków z piachem. Musieliśmy zbudować specjalną kratownicę z drewna – powiedział rzecznik strażaków. W akcji brały udział dwa wojskowe śmigłowce. - Precyzyjnie wrzucały bardzo duże worki z piachem i dzięki temu po siedmiu godzinach akcji udało się uratować Brody – powiedział mł. bryg. Kaniak.

Więcej:

8.05

O godzinie 8.00 wodowskaz w Nowej Soli wskazuje 643 centymetry. Według prognoz w ciągu kilku najbliższych kilku godzin poziom wody może wzrosnąć jeszcze o kilkanaście centymetrów. Prezydent Nowej Soli Beata Kulczycka opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym przedstawiła raport dotyczący aktualnej sytuacji.

7.05

Szacuje się, że Odra w Nowej Soli ma osiągnąć najwyższy stan (ok. 650 cm) w granicach godziny 11.00 (23 września).

6.20

"Nad korytem Odry wyznaczono strefę zakazu lotów dla bezzałogowych statków powietrznych. Dotyczy to również paralotni, szybowców, a nawet latawców. Złamanie tej zasady równa się z zagrożeniem dla ratowników i osób pracujących na wałach oraz dezorganizuje pracę sztabu dowodzenia" - podaje Lubuski Urząd Wojewódzki.

6.18

Wzmacnianie tamy w Brodach w powiecie zielonogórskim.

6.13

Tak wygląda zrzucanie big bagów na uszkodzoną tamę w Brodach w powiecie zielonogórskim.

6.11

W Lubuskiem ogłaszane są kolejne alarmy przeciwpowodziowe. Ludzie zabezpieczają wały, budują umocnienia, ratują swój dobytek - przygotowują się na ewentualną powódź. Największym zagrożeniem w naszym regionie jest teraz Odra, której fala kulminacyjna w nocy (23 września) dotarła do Lubuskiego. Poniżej znajdziecie aktualny stan rzek naszym województwie. Dane aktualizujemy na bieżąco:

5.46

Poziom Odry w Nowej Soli ok. godziny 23.00 (22 września) wynosił 638 cm. To mniej, niż zakładała prognoza. Jeśli jednak chodzi o stan wody na Odrze w Nowej Soli aktualnie (z godziny 5.00 - 23 września) wysokość rzeki wyniosła 643 cm. Jej stan alarmowy został przekroczony o 193 cm. Wały przeciwpowodziowe we wszystkich gminach powiatu są nieustannie patrolowane przez służby.

5.38

Przypominamy, że od 22 września od godziny 18.30 stary most w Cigacicach będzie zamknięty dla ruchu. Policjanci ruchu drogowego od godz.18.30 pilnują skrzyżowania Zawada-Jany. Co więcej, przez stary most mogą przejeżdżać jedynie pojazdy służb oraz wiozące materiały do umocnień wałów przeciwpowodziowych.

5.37

Przypominamy, że od 22 września od godziny 18.30 stary most w Cigacicach będzie zamknięty dla ruchu. Policjanci ruchu drogowego od godz.18.30 pilnują skrzyżowania Zawada-Jany. Co więcej, przez stary most mogą przejeżdżać jedynie pojazdy służb oraz wiozące materiały do umocnień wałów przeciwpowodziowych.

5.30

Razem z Telewizją Polską apelujemy o aktywne włączenie się w akcję: RazemDlaWas. TVP uruchomiła zbiórki finansową oraz rzeczową. Pieniądze już teraz można wpłacać na konto Fundacji TVP. Wszystkie środki trafią bezpośrednio do tych miast, w których powódź wyrządziła największe szkody.

Fundacja TVP
ul. J.P. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Bank Handlowy w Warszawie S. A.
46 1030 1508 0000 0008 2276 1001

Telewizja Polska uruchomiła również całodobowe zbiórki rzeczowe we wszystkich swoich 16 ośrodkach regionalnych oraz w siedzibie głównej w Warszawie.

W Lubuskiem dary przyjmuje: TVP 3, ul. Kombatantów 34, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Najbardziej potrzebne przedmioty, to:

  • woda pitna w butelkach;
  • suchy prowiant: produkty zamknięte, niepsujące się, które nie wymagają specjalnego przechowywania, z długim terminem ważności (konserwy, puszki, pasztety, dżemy, olej, mąka, cukier, kasza, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, kawa, herbata);
  • produkty żywnościowe dla dzieci (słoiczki, kaszki, mleko w proszku);
  • środki czystości oraz higieny osobistej (płyny do mycia naczyń i powierzchni, proszki, kapsułki do prania, ścierki, tampony, podpaski, mydło, żele, szampony, mydło, pasta do zębów);
  • karma dla zwierząt w hermetycznych opakowaniach,
  • latarki, baterie i powerbanki;
  • osuszacze, agregaty prądotwórcze;
  • łopaty, taczki, gumowce.

Powodzianie, zadbajcie o swoje zdrowie!

Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp., informuje, że na terenach dotkniętych powodzią:

  • woda kranowa może nie nadawać się do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. W takich sytuacjach najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub wody z beczkowozów. Aktualne informacje dotyczące przydatności wody do spożycia dostępne są w powiatowych stacjach sanitarno – epidemiologicznych
  • woda z zalanych prywatnych studni przydomowych nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi konieczne będzie wypompowanie wody ze studni, dezynfekcja studni i badania wody
  • żywność mająca kontakt z wodą powodziową nie nadaje się do spożycia (bez względu na stan opakowania) i należy ją wyrzucić popakowaną szczelnie w worki, do pojemników na odpady
  • produkty spożywcze, które uległy zepsuciu w lodówce lub zamrażarce na skutek przerw w dostawie prądu, należy popakowaną w worki wyrzucić do pojemników na odpady.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl