Fala powodziowa na Odrze przeszła przez Krosno Odrzańskie we wtorek (24 września). Wówczas poziom wody w rzece osiągnął 549 centymetrów, czyli praktycznie taką samą wysokość, jak podczas powodzi w 2010 roku. W czwartek (26 września) woda zaczęła opadać. Obecnie ma około 527 centymetrów, czyli już ponad 20 cm mniej od najwyższego stanu.
Prawie 160 zalanych posesji
Krosno Odrzańskie w znacznej mierze obroniło się przed powodzią dzięki nowemu obwałowaniu. Przez podsiąki wystąpiły tylko lokalne podtopienia. Najbardziej ucierpiały okoliczne miejscowości: Osiecznica, Stary Raduszec i Radnica.
- Wały od Starego Raduszca do Czarnowa i w Krośnie Odrzańskim nadal trzymają! - poinformował w czwartek burmistrz Grzegorz Garczyński. - W Osiecznicy, w Starym Raduszcu i Radnicy łącznie 156 domów podtopionych/zatopionych.
Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim w dalszym ciągu prosi o osuszacze.
Prawie 160 posesji w okolicach Krosna Odrzańskiego zostało d...
Sytuacja powodziowa została przedstawiona podczas czwartkowej sesji powiatu krośnieńskiego. Stabilizuje się sytuacja w Starym Raduszcu, skąd woda systematycznie ustępuje. W Osiecznicy podtopionych jest około 100 domostw. Tam woda opadać będzie najwolniej.
- W magazynie powiatowym jest już blisko 50 osuszaczy, a w sobotę odbierzemy 100 woderów, które będziemy systematycznie przekazywać lokalnej społeczności — mówi starosta krośnieńska, Anna Januszkiewicz.
Podziękowała również za pomoc przedstawicieli i włodarzy sąsiednich gmin. - Chciałabym podziękować burmistrzowi Gubina Zbigniewowi Bołoczko, wójtowi gminy Dąbie Bogusławowi Zarazie oraz wójtowi gminy Bobrowice Wojciechowi Wąchale oraz ich pracownikom, ponieważ jak tylko minęło zagrożenie w ich regionie, momentalnie zaangażowali się we wsparcie miejsc zagrożonych przez Odrę — powiedziała A. Januszkiewicz podczas sesji.
Sytuacja jest też opanowana w Połęcku (gmina Maszewo), któremu zagrażała Odra oraz w gminie Gubin, gdzie mieszkańcy wspólnymi siłami umocnili ujście Nysy Łużyckiej do Odry.