Nowy zbiornik przeciwpowodziowy na Opolszczyźnie
- Zbiornik w Ścinawie wraca do gry – poinformował rady miejską w Korfantowie burmistrz Janusz Wójcik. – Zaczniemy konsultacje społeczne.
Jeszcze przed powstaniem Wód Polskich ta budowa była na 3. miejscu na liście rankingowej wojewódzkiego programu budowy zbiorników retencyjnych. Potem trafiła do listy inwestycji programu rewitalizacji Odry, ale przed rokiem została z niego wykreślona. Po wrześniowej powodzi, gdy rzeka Ścinawa Niemodlińska spowodowała dużo szkód w gminie Korfantów i w rejonie Lewina Brzeskiego, projekt odkurzono. Trwają rozmowy czy będzie realizowany w ramach rządowego programu.
Zbiornik Ścinawa. Ma być na stałe napełniony wodą
W opinii burmistrza Korfantowa Janusza Wójcika ta lokalizacja ma dużo plusów. Nie koliduje z terenami chronionymi przyrodniczo, a właściciele gruntów zapowiadają, że bez przeszkód odsprzedadzą te tereny. Zbiornik ma mieć powierzchnię ok. 80 – 90 hektarów, pomieści ok. 4 milionów wody. Koszt budowy jest szacowany wstępnie na ok. 70 – 80 mln złotych. Znajdzie się w naturalnej dolinie Ścinawy Niemodlińskiej pomiędzy wioską Piorunkowice w gminie Prudnik i Ścinawą Nyską w gminie Korfantów.
Burmistrz Janusz Wójcik przyznał radzie miejskiej że zabiega o to, aby planowany zbiornik nie był tylko suchym polderem, wykorzystywanym tylko w czasie powodzi. Chce, aby przynajmniej częściowo zbiornik był zalany wodą w sposób stały. W poprzednich latach władze Korfantowa i gminy Prudnik zabiegały o możliwość rekreacyjnego użytkowania nowego jeziora w regionie.
