Pasek artykułowy - wybory

Po powodzi kolejne domy osiadają. Przybywa obiektów, które grożą bezpieczeństwu

Krzysztof Strauchmann
Zniszczony fundament domu mieszkalnego w Pokrzywnej.
Zniszczony fundament domu mieszkalnego w Pokrzywnej. Krzysztof Strauchmann
Kilkaset budynków na terenach objętych powodzią na Opolszczyźnie zagraża bezpieczeństwu ludzi z powodu uszkodzeń. Nadzór budowlany skontrolował dotychczas ponad 7 tysięcy budynków w województwie opolskim.

Inspektorzy nadzoru budowlanego kończą ocenę techniczną budynków, zgłaszanych po powodzi przez zaniepokojonych właścicieli czy użytkowników. W województwie opolskim ocenili ponad 7,3 tysięcy budynków znajdujących się w 7 powiatach Opolszczyzny, objętych stanem klęski żywiołowej. W najbardziej zniszczonych powiatach – nyskim i brzeskim, sprawdzili już prawie wszystkie zgłoszone obiekty.

Ile budynków na terenie Opolszczyzny nie nadaje się do użytku, wymaga rozbiórki czy poważnych robót zabezpieczających konstrukcję? Powiatowy inspektorat w Nysie nie udziela żadnych informacji mediom na ten temat. Podobnie jest w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Opolu. Wszyscy odsyłają do głównego inspektora w Warszawie, który jednak publikuje tylko ogólnopolskie statystyki.

Jak z nich wynika do 2 października inspektorzy nadzoru budowlanego ocenili łącznie 12 587 obiektów budowlanych na terenie wszystkich województw dotkniętych klęską żywiołową. 10420 obiektów zostało zniszczonych lub uszkodzonych (83 procent), a 746 zagraża lub może zagrażać bezpieczeństwu (6 procent). Są to nie tylko budynki mieszkalne, ale także gospodarcze, magazynowe i przemysłowe czy obiekty inżynieryjne.

Nawet 400 obiektów grozi zawaleniem?

Jeśli te proporcje przeniesiemy na dane z Opolszczyzny, to ponad 400 budynków i obiektów w naszym województwie nie nadaje się do użytku, a może ostatecznie zostanie rozebranych.

Z miejscowości dotkniętych wielką wodą coraz częściej dochodzą informacje o domach mieszkalnych, którym woda podmyła fundamenty, a nawet doprowadziła co ich zawalenia. Część podmytych budynków dopiero po zejściu wody osiada w niestabilnym gruncie, co powoduje niebezpieczne pękanie ścian. Każdy przypadek wymaga osobnej, specjalistycznej oceny, ale mieszkańcy niektórych domów już rozpoczęli zbiórki pieniędzy na nowe mieszkanie, bo nie mają do czego wracać.

Co najmniej dwa budynki mieszkalne na ul. Andersa i Jana Pawła II w Głuchołazach nie nadają się do zamieszkania, a nadzór budowlany zakazał wejścia do nich, żeby zabrać pozostawione rzeczy. W Pokrzywnej powódź zniszczyła fundament jednego domu, budynek będzie musiał być rozebrany. W gminie Prudnik burmistrz poinformował radnych o dwóch pękających budynkach. W Nysie woda podmyła fundament jednej z hal handlowych.

Pod względem liczby zgłoszonych zniszczeń w budownictwie jesteśmy po tej powodzi rekordzistą. W województwie dolnośląskim oceniono dotychczas 4,5 tysiąca budynków, w śląskim niecałe 700. Nadzór budowlany skierował do pracy na terenach zalewowych 450 swoich inspektorów. W ocenie stanu technicznego pomagają także inne uprawnione osoby.

W Czechach ruszyły rozbiórki

Po czeskiej stronie granicy z powodu zniszczeń już rozburzono kilkanaście budynków mieszkalnych. Tylko w Jeseniku wyburzenia całkowitego wymaga 5 budynków, a dwa kolejne – częściowego. W gminie Biała pod Pradziadem – 7 domów, w Pisecznej – 3. W Mikulovicach kilka kolejnych.

W miejscowości Zator koło Bruntala rozbiórkę jednego ze zniszczonych budynków bada policja. Inżynier budownictwa, skierowany na miejsce przez lokalne władze ocenił, że niezamieszkany budynek nadaje się do rozbiórki i zaznaczył go farbą na ścianie, aby nikt nie wchodził do środka. Następnie jeden z wolontariuszy, pomagających przy pracach porządkowych, w dobrej wierze przyjechał tam z koparką i zburzył całkowicie budynek. Właścicielka dowiedziała się o tym po fakcie i zawiadomiła policję.

Ważne informacje GUNB

Co oceniają inspektorzy nadzoru budowlanego
Do raportowania uszkodzeń i zniszczeń spowodowanych przez powódź inspektorzy nadzoru budowlanego wykorzystują specjalnie do tego stworzony uproszczony formularz oceny stanu technicznego budynku.
Formularz, dostępny na stronie internetowej GUNB, obejmuje wstępną kwalifikację uszkodzeń poszczególnych części budynku:

  1. 1.dachu,
  2. 2.stropów,
  3. 3.ścian,
  4. 4.fundamentów,
  5. 5.i innych elementów, takich jak np. instalacje, stolarka okienna i drzwiowa.

Sposób oceny zniszczeń lub uszkodzeń

Kwalifikacja wymienionych powyżej części budynku, polega na określeniu stopnia ich uszkodzeń/zniszczeń w postaci opisowej i procentowej. Na podstawie ocen dla poszczególnych części, obliczany jest stopień zniszczenia/uszkodzenia całego budynku.
Procentowy udział poszczególnych elementów budynku:

  • •dach – 30% (współczynnik do wzoru: 0,3),
  • •stropy – 20% (współczynnik do wzoru: 0,2),
  • •ściany nośne – 30% (współczynnik do wzoru: 0,3),
  • •fundamenty – 10% (współczynnik do wzoru: 0,1),
  • •inne elementy – 10% (współczynnik do wzoru: 0,1).

Po ocenie nadzoru budowlanego – szacowanie strat

Ustalenia inspektorów nadzoru budowlanego zebrane i podsumowane w ramach ocen będą stanowić część materiału dowodowego na etapie szacowania wysokości strat przez odpowiednie komisje.
Procedura ta opisana jest w zasadach udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. Zasady te zatwierdzone są przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Kierwiński obiecał że na wiosnę zaczną robić porządki.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl