Rusza pilny remont zbiornika przeciwpowodziowego Wisła Czarne. Obiekt ma gwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom Wisły, Ustronia i Skoczowa

Kamil Lorańczyk
Modernizacja zbiornika w Wiśle Czarnem. Zakres koniecznych prac dotyczy głównie przelewu stokowego, niecki wypadowej oraz przesłony przeciwfiltracyjnej
Modernizacja zbiornika w Wiśle Czarnem. Zakres koniecznych prac dotyczy głównie przelewu stokowego, niecki wypadowej oraz przesłony przeciwfiltracyjnej Materiały prasowe
Po ponad 50 latach eksploatacji i około 10 latach starań o modernizację rusza pilny remont zbiornika w Wiśle Czarnem. Prace na obiekcie, który chroni przed powodzią i zaopatruje w wodę pitną m.in. mieszkańców Wisły, Ustronia i Skoczowa, mają potrwać do czerwca przyszłego roku. Koszt zmodernizowania zbiornika sięgnie 11 milionów złotych.

Rusza pilny remont zbiornika Wisła Czarne

Rozpoczęcie remontu zbiornika w Wiśle Czarnem ogłoszono w piątek, 25 października. Tego dnia Wody Polskie podpisały umowę z wykonawcą modernizacji – firmą Keller Polska. Tym samym wystartował pierwszy taki remont obiektu po ponad 50 latach eksploatacji.

- Chciałem powiedzieć, że to jest historyczna chwila. Moment podpisania umowy, na którą czekaliśmy bardzo długo. Zapowiedziałem, że sprawa tego remontu będzie priorytetowa. Spotkaliśmy się tu z panem burmistrzem w lutym i marcu. Dzisiaj jest podpisanie umowy, przekazanie placu i ruszają prace modernizacyjne – powiedział na piątkowej konferencji wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

Polityk z Bielska-Białej podkreślił, że w ciągu półwiecza zbiornik zmniejszył swoją pojemność o blisko 20 procent.

- Chcemy przywrócić pierwotną wartość, żeby zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe, ale też zabezpieczyć odpowiednią ilość wody pitnej dla mieszkańców między innymi Wisły, Ustronia, Skoczowa, Dębowca i pozostałych członków związku Wodociągowego Ziemi Cieszyńskiej. Zrobimy wszystko, aby ten projekt modernizacji skończył się jeszcze przed wakacjami w przyszłym roku. Aby w pełni walory turystyczne tego obiektu mogły być przywrócone dla mieszkańców i turystów – zaznaczył.

Zastępca dyrektora Wód Polskich w Gliwicach do spraw ochrony przed powodzią i suszą Jan Grygier powiedział, że po modernizacji obiektowi przywrócone zostaną pełne możliwości piętrzenia wody. Dodał, że przełoży się to także pozytywnie na grunty rolne, ze względu na większe możliwości retencyjne i alimentacyjne podczas suszy na odcinku kilkunastu kilometrów poniżej zbiornika.

Bezpieczeństwo mieszkańców Śląska Cieszyńskiego

Do spotkań z wiceministrem Koperskim, które miały miejsce w lutym i marcu br., odniósł się burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Samorządowiec przyznał, że nie do końca wierzył, że uda się doprowadzić do rozpoczęcia modernizacji.

- Od 10 lat ten temat był wielokrotnie poruszany i nareszcie ruszyło. Ostatnie miesiące pokazały jak niesamowicie ważne jest to, by takie miejsca były przede wszystkim bezpieczne. Mamy przykłady miejscowości, które właśnie w pobliżu zbiorników wodnych leżą i jakie dziś ponoszą tego konsekwencje. Mamy szansę czuć się bezpiecznie. Na Śląsku Cieszyńskim mamy okazję też się rozwijać jako samorządy. Więcej wody oznacza, że będą mogły powstawać przedsiębiorstwa czy usługi – dodał burmistrz Bujok.

Prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Beata Halama powiedziała, że po zakończeniu modernizacji w zbiorniku będzie można zgromadzić około 1 mln metrów sześciennych wody pitnej więcej.

- Obecnie ze zbiornika pobieramy około 3,2 mln metrów sześciennych wody rocznie, a pozwolenie wodno-prawne umożliwia nam na pobór 4,5 mln metrów sześciennych. Dostarczamy wodę do mieszkańców powiatu cieszyńskiego – podkreśliła.

Przebieg prac modernizacyjnych. Potrzebne są zbiorniki retencyjne

Sławomir Płyś, dyrektor do spraw rozwoju w spółce Keller Polska, która wykona modernizację, powiedział, że w ramach zadania przede wszystkim uszczelniony zostanie górotwór, czyli doszczelniona zostanie bariera przeciwfiltracyjna. Renowacji poddane będą też elementy żelbetowe.

Jak dodał wiceminister Koperski, w Polsce jest około 120 dużych zbiorników retencyjnych. Są one w różnym stanie technicznym: od bardzo dobrego, po stan, który wymaga pilnej interwencji, w szczególności na tych obszarach, które zostały dotknięte skutkami powodzi.

- Jest ich jednak za mało. Tylko około 7 procent wód ulega retencjonowaniu. Średnia europejska wynosi 20 procent. To dzisiejsze działanie, czy przywrócenie pełnej funkcjonalności, jest absolutnym priorytetem. Później trzeba budować nowe, szczególnie na terenach, które takiego wsparcia potrzebują – zaznaczył.

Wiceminister przyznał również, że budżet inwestycji, które należy przeprowadzić w pierwszej kolejności to około 3,2 mld zł.

- W pierwszej kolejności są to zbiorniki zabezpieczające mieszkańców Dolnego Śląska, Kotliny Kłodzkiej. (…) Jeśli chodzi o woj. śląskie, to przede wszystkim ochrona Czechowic-Dziedzic, Jasienicy, budowa suchego polderu w Międzyrzeczu – powiedział.

Modernizacja zbiornika w Wiśle Czarnem. Zakres koniecznych prac dotyczy głównie przelewu stokowego, niecki wypadowej oraz przesłony przeciwfiltracyjnej

Rusza pilny remont zbiornika przeciwpowodziowego Wisła Czarn...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
szpunk
małysz i tajner do ROBOTY a nie w POlityce robić z siebie pajaców
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl