Rusza pilny remont zbiornika Wisła Czarne
Rozpoczęcie remontu zbiornika w Wiśle Czarnem ogłoszono w piątek, 25 października. Tego dnia Wody Polskie podpisały umowę z wykonawcą modernizacji – firmą Keller Polska. Tym samym wystartował pierwszy taki remont obiektu po ponad 50 latach eksploatacji.
- Chciałem powiedzieć, że to jest historyczna chwila. Moment podpisania umowy, na którą czekaliśmy bardzo długo. Zapowiedziałem, że sprawa tego remontu będzie priorytetowa. Spotkaliśmy się tu z panem burmistrzem w lutym i marcu. Dzisiaj jest podpisanie umowy, przekazanie placu i ruszają prace modernizacyjne – powiedział na piątkowej konferencji wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.
Polityk z Bielska-Białej podkreślił, że w ciągu półwiecza zbiornik zmniejszył swoją pojemność o blisko 20 procent.
- Chcemy przywrócić pierwotną wartość, żeby zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe, ale też zabezpieczyć odpowiednią ilość wody pitnej dla mieszkańców między innymi Wisły, Ustronia, Skoczowa, Dębowca i pozostałych członków związku Wodociągowego Ziemi Cieszyńskiej. Zrobimy wszystko, aby ten projekt modernizacji skończył się jeszcze przed wakacjami w przyszłym roku. Aby w pełni walory turystyczne tego obiektu mogły być przywrócone dla mieszkańców i turystów – zaznaczył.
Zastępca dyrektora Wód Polskich w Gliwicach do spraw ochrony przed powodzią i suszą Jan Grygier powiedział, że po modernizacji obiektowi przywrócone zostaną pełne możliwości piętrzenia wody. Dodał, że przełoży się to także pozytywnie na grunty rolne, ze względu na większe możliwości retencyjne i alimentacyjne podczas suszy na odcinku kilkunastu kilometrów poniżej zbiornika.
Bezpieczeństwo mieszkańców Śląska Cieszyńskiego
Do spotkań z wiceministrem Koperskim, które miały miejsce w lutym i marcu br., odniósł się burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Samorządowiec przyznał, że nie do końca wierzył, że uda się doprowadzić do rozpoczęcia modernizacji.
- Od 10 lat ten temat był wielokrotnie poruszany i nareszcie ruszyło. Ostatnie miesiące pokazały jak niesamowicie ważne jest to, by takie miejsca były przede wszystkim bezpieczne. Mamy przykłady miejscowości, które właśnie w pobliżu zbiorników wodnych leżą i jakie dziś ponoszą tego konsekwencje. Mamy szansę czuć się bezpiecznie. Na Śląsku Cieszyńskim mamy okazję też się rozwijać jako samorządy. Więcej wody oznacza, że będą mogły powstawać przedsiębiorstwa czy usługi – dodał burmistrz Bujok.
Prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Beata Halama powiedziała, że po zakończeniu modernizacji w zbiorniku będzie można zgromadzić około 1 mln metrów sześciennych wody pitnej więcej.
- Obecnie ze zbiornika pobieramy około 3,2 mln metrów sześciennych wody rocznie, a pozwolenie wodno-prawne umożliwia nam na pobór 4,5 mln metrów sześciennych. Dostarczamy wodę do mieszkańców powiatu cieszyńskiego – podkreśliła.
Przebieg prac modernizacyjnych. Potrzebne są zbiorniki retencyjne
Sławomir Płyś, dyrektor do spraw rozwoju w spółce Keller Polska, która wykona modernizację, powiedział, że w ramach zadania przede wszystkim uszczelniony zostanie górotwór, czyli doszczelniona zostanie bariera przeciwfiltracyjna. Renowacji poddane będą też elementy żelbetowe.
Jak dodał wiceminister Koperski, w Polsce jest około 120 dużych zbiorników retencyjnych. Są one w różnym stanie technicznym: od bardzo dobrego, po stan, który wymaga pilnej interwencji, w szczególności na tych obszarach, które zostały dotknięte skutkami powodzi.
- Jest ich jednak za mało. Tylko około 7 procent wód ulega retencjonowaniu. Średnia europejska wynosi 20 procent. To dzisiejsze działanie, czy przywrócenie pełnej funkcjonalności, jest absolutnym priorytetem. Później trzeba budować nowe, szczególnie na terenach, które takiego wsparcia potrzebują – zaznaczył.
Wiceminister przyznał również, że budżet inwestycji, które należy przeprowadzić w pierwszej kolejności to około 3,2 mld zł.
- W pierwszej kolejności są to zbiorniki zabezpieczające mieszkańców Dolnego Śląska, Kotliny Kłodzkiej. (…) Jeśli chodzi o woj. śląskie, to przede wszystkim ochrona Czechowic-Dziedzic, Jasienicy, budowa suchego polderu w Międzyrzeczu – powiedział.
Rusza pilny remont zbiornika przeciwpowodziowego Wisła Czarn...
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć
