Śląsk szykuje się na powódź: trwa zrzut wody z Jeziora Goczałkowickiego. Przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny jest już w gotowości

Kamil Lorańczyk
Jezioro Goczałkowickie i Zbiornik Racibórz Dolny w ochronie przed powodzią.
Jezioro Goczałkowickie i Zbiornik Racibórz Dolny w ochronie przed powodzią. Wody Polskie
Jezioro Goczałkowickie i przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny przez najbliższe dni będą chronić sporą część mieszkańców woj. śląskiego przed wielką wodą, która nadchodzi wraz z niżem genueńskim Boris. Z pierwszego zbiornika trwają od czwartku zrzuty wyprzedzające. Aby zniwelować zagrożenie, służby zdecydowały o obniżeniu poziomu wody i przygotowaniu rezerwy. Przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny jest w pełnej gotowości. Zbiornik ma pojemność 185 milionów metrów sześciennych i jest w stanie zredukować falę powodziową o skali porównywalnej do katastrofalnej fali z 1997 r.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli prognozowana jest suma opadów sięgająca nawet 150 litrów na metr kwadratowy. Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego – 3. stopnia – obowiązuje na terenie tych województw. Ma to związek z wpływem niżu genueńskiego Boris.

Przygotowują Jezioro Goczałkowickie do ulewnych opadów: zrzuty wody, by jezioro mogło przyjąć więcej wody

W związku z nadchodzącymi intensywnymi opadami i zagrożeniem powodziowym od czwartku, 12 września, wykonywane są zrzuty wody z Jeziora Goczałkowickiego.

- Od wczoraj, od godz. 14:00, trwają zrzuty wyprzedzające ze zbiornika Goczałkowice (planowane około 2 miliony metrów sześciennych wody). Nie jest to duża ilość, pozostanie około 80 milionów metrów sześciennych. Bezpieczeństwo rezerwy i dostaw wody są niezakłócone. Jeśli nie będzie prognozowanej ulewy, zrzuty zakończymy w nocy/jutro rano – mówi Maciej Zaremba, rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które zarządza zbiornikiem goczałkowickim.

Jak zaznacza, całodobowo sprawdzany jest także stan wody w Czechach i najbliższych nam obszarach Polski. - Zwiększyliśmy liczbę dyżurów i jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami państwowymi – dodaje Maciej Zaremba.

Pojemność całkowita Jeziora Goczałkowice to 168 milionów sześciennych wody. Maksymalny poziom piętrzenia to 257 m n.p.m. Powierzchnia maksymalna zbiornika wynosi 3200 ha.

Zbiornik Racibórz Dolny jest w gotowości. Chroni 2,5 mln mieszkańców przed powodzią

Zbiornik Racibórz Dolny to obecnie największy obiekt hydrotechniczny w Polsce. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej dla 2,5 mln mieszkańców w aż trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Nie trzeba wyjaśniać, ile znaczy właśnie dla osób zamieszkujących te tereny, które dotknęła powóź z 1997 i 2010 r.

Choć obecnie nawalne deszcze nie stanowią aż tak wielkiego zagrożenia, to lepiej dmuchać na zimne. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że zarówno Zbiornik Racibórz Dolny, jak i polder Buków są w pełni przygotowane do pracy. - Wszystkie nasze zbiorniki mają zapewnioną rezerwę powodziową – dodają.

Zbiornik w Raciborzu to suchy zbiornik przeciwpowodziowy, którego zadaniem jest przyjęcie nadmiaru wody i złagodzenie fali powodziowej do takiego poziomu, by nie stanowiła zagrożenia dla mieszkańców. Kompleks przeciwpowodziowy jest zlokalizowany w województwie śląskim na terenie dwóch powiatów – raciborskiego i wodzisławskiego. Inwestycja uzyskała funkcjonalność w lutym 2020, a otwarcie zbiornika nastąpiło 30 czerwca 2020 r.

- Wiemy, że wały przeciwpowodziowe poniżej zbiornika są w stanie zapewnić ochronę przed wodą o przepływie ok. 2300 m3/s. Będziemy jednak tak sterować odpływem, aby zmniejszyć przepływ poniżej zbiornika do 1210 m3/s, czyli do tzw. wody dwudziestoletniej. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie: załóżmy, że dopływ wody z górnej Odry zaczyna się zwiększać. Dopóki utrzymuje się przy wspomnianej wartości 1210 m3/s, nic nie robimy, jeśli natomiast wzrasta, zaczynamy go redukować, czyli „dławić falę”. Opieramy się przy tym na prognozach przygotowywanych przez IMGW, które są aktualizowane co kilka godzin. Należy zaznaczyć, że w przypadku fali powodziowej ważna jest nie tylko jej wielkość, ale też objętość. Gdy dopływ do zbiornika przekroczy 2400 m3/s, np. do 3120 m3/s (właśnie tyle wynosił podczas powodzi w 1997 roku), będziemy coraz bardziej intensywnie dławić falę, aż odpływ ze zbiornika nie przekroczy 1600 m3/s, co jest wartością bezpieczną pod względem możliwości przepustowych doliny Odry poniżej – wyjaśnia ekspert Wód Polskich Wojciech Skowyrski, dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji.

Nadchodzą intensywne opady deszczu

Jak wynika z prognozy IMGW, kumulacja opadów przewidywana jest na sobotę.

Dla powiatów pszczyńskiego i raciborskiego, prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów dla okresu:

  • od godz. 20.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie od 10 mm do 20 mm,
  • od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 70 mm do 90 mm,
  • od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 90 mm do 120 mm, lokalnie do 140 mm,
  • od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.
Jezioro Goczałkowickie i Zbiornik Racibórz Dolny w ochronie przed powodzią.

Śląsk szykuje się na powódź: trwa zrzut wody z Jeziora Gocza...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl