Powódź w województwie śląskim? Opady równie duże jak w 1997 roku. Miasta powołują sztaby kryzysowe, odwoływane są kolejne imprezy

PAP
Jacek Bombor
Powódź w woj. śląskim? Opady tak duże jak w 1997 roku. „Przygotowane amfibie, wojsko, strażacy”
Powódź w woj. śląskim? Opady tak duże jak w 1997 roku. „Przygotowane amfibie, wojsko, strażacy” Archiwum Dziennika Zachodniego
Według komunikatu IMGW w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim do niedzieli 15 września prognozowana jest suma opadów sięgająca nawet 150 l/mkw. Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - 3. stopnia – obowiązuje na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. W przestrzeni publicznej prognozowane opady i zagrożenie z tym związane porównywane są do powodzi z 1997 r., nazywanej "powodzią tysiąclecia".

Spis treści

Powódź w woj. śląskim? Opady tak duże jak w 1997 roku. „Przygotowane amfibie, wojsko, strażacy”

Sytuacja jest na tyle groźna, że dzisiaj w tym temacie w MSWiA odbyła się odprawa kierownictwa MSWiA oraz RCB ze służbami i wojewodami. Komendant główny PSP przekazał, że w gotowości jest Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Zaznaczył, że kluczowy dla rozwoju sytuacji będzie piątkowy wieczór. Poinformował również, że w dyspozycji jest ponad 5,2 tys. funkcjonariuszy PSP i liczbę tę można natychmiast podnieść do 10 tys. To także ponad 120 tys. strażaków OSP. Przygotowany jest też specjalistyczny sprzęt.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wojewoda Śląski: służby monitorują sytuację

W naradzie w MSWiA wziął udział Wojewoda Śląski Marek Wójcik. Także dzisiaj odbyło się pod przewodnictwem wojewody posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział nie tylko przedstawiciele służb, ale i instytucji, które mogą być włączone w usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu (m.in. Tauron, GDDKiA, PKP PLK) po to, by skoordynować pracę wszystkich zaangażowanych podmiotów.

- Na jutro zaplanowano kolejne posiedzenie sztabu, na które zaprosiliśmy także Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego.
Zapewniliśmy zwiększoną obsadę Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także dyżury magazynierów, w dyspozycji pozostaje sprawdzone przez nas wyposażenie magazynów przeciwpowodziowych. W Regionalnym Systemie Ostrzegania (RSO) – umożliwiającym powiadamianie mieszkańców o zagrożeniach – będą wg potrzeb zamieszczane komunikaty. Służby wojewody na bieżąco monitorują sytuację - mówi mam Iwona Matuszewska z biura wojewody śląskiego.

Do podjęcia odpowiednich kroków gotowi są także wojewodowie z województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i lubuskiego , gdzie opady deszczu będą najbardziej intensywne.

Ponadto wsparcie działań w województwach zadeklarowało też wojsko oraz policja. Wojewoda Śląski na godzinę 13 w piątek zapowiedział briefing prasowy. - Zostaną na nim podane informacje dotyczące podjętych działań w związku z opadami – wyjaśniają służby wojewody.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu

Kulminacja opadów ma nastąpić na południu naszego kraju.
Szef MSWiA podkreślił, że najważniejsze jest przygotowanie odpowiednich sił i środków, by być gotowym na nadchodzące opady deszczu. – Trudno przewidzieć, do jakiego stopnia te zapowiedzi się potwierdzą. Chcemy być przygotowani w tych miejscach, które uważamy za krytyczne – zapowiedział.
Przypomniał, że lokalne samorządy - jak np. we Wrocławiu, już podjęły konkretne działania. – Wiem o działaniach na Dolnym Śląsku, o prezydencie Wrocławia, że stosowny zespół się zebrał i będzie pracował. Samorządy powinny przejrzeć wszystkie procedury oraz podjąć niezbędne kroki – podkreślił minister.

Szef MSWiA zaznaczył, że o sytuacji należy informować mieszkańców naszego kraju. – Działania powinny być zawsze adekwatne do zagrożenia. Proszę o to, żeby te wszystkie kanały komunikacji działały niezawodnie przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę – podsumował.

Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły

– W związku z możliwością wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych w południowo-zachodniej części kraju możemy mieć do czynienia z lokalnymi zagrożeniami. Musimy dobrze przygotować się do tej sytuacji – powiedział wiceminister Wiesław Leśniakiewicz. Podsekretarz stanu w MSWiA podkreślił też, że kluczowe jest podjęcie odpowiednich działań już teraz. – Zależy nam na dobrym komunikowaniu się ze społeczeństwem. Ta kwestia będzie kluczowa – mówił.

Główne zagrożenie hydrologiczne związane z niżem genueńskim w ciągu najbliższych dni (czwartek-niedziela) będzie obejmowało obszar dorzecza górnej i środkowej Odry. Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły.

Podczas spotkania przedstawiciel IMGW przypomniał, że największe opady deszczu prognozowane są w województwie dolnośląskim – szczególnie w Kotlinie Kłodzkiej. Aktualnie synoptycy analizują kolejne napływające dane. Na tej podstawie będą aktualizowane ostrzeżenia meteorologiczne – również dla innych województw. Poinformował także, że pod uwagę brane są różne warianty możliwego rozwoju sytuacji.

Reprezentant Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie mówił o aktualnej sytuacji kluczowych zbiorników wodnych. Przekazał, że dysponują one odpowiednią rezerwą powodziową. Przedstawił też szczegółowe dane w tym zakresie. Ponadto poinformował, że wszystkie Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej monitorują na bieżąco sytuację w poszczególnych województwach.

W związku z zagrożeniem specjalny komunikat wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w którym zaapelowano m.in. by w związku z możliwymi przekroczeniami stanów alarmowych na rzekach zachować ostrożność i unikać zbliżania się do rzek.

"Intensywne, nawalne opady deszczu" i możliwe podtopienia

Ostrzeżenia wystosowało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa RCB, zwracając uwagę na "intensywne, nawalne opady deszczu" i możliwe podtopienia. Alert otrzymali mieszkańcy całych województw dolnośląskiego, opolskiego, a także niektórych powiatów woj. wielkopolskiego i łódzkiego.

Daniel Beger Prezydent Świętochłowic odwołuje Dni Miasta

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, z uwagi na zapowiadane ogromne opady deszczu i podtopienia, zostaliśmy zmuszeni do zmiany terminu Święta Miasta z 14 września na 22 września start godz. 16.00. Nie była to dla nas łatwa decyzja, ale nie możemy ryzykować Waszego zdrowia. Informacje na temat czyhającego niebezpieczeństwa spływają ze wszystkich źródeł. Jestem bardzo wdzięczny artystom za wyrozumiałość i dobrą wiadomością jest to, że udało nam się przeorganizować większość zaplanowanych atrakcji. Niestety ze względu na inne zobowiązania, nie wystąpi przed Wami, znany wszystkim od lat Jacek MEZO Mejer. Liczę na Wasze zrozumienie i do zobaczenia już niebawem w Parku Jordanowskim - wyjaśniał na swoim profilu na FB Daniel Beger.

Śląsk jest gotowy na przyjęcie fali przeciwpowodziowej takiej jaka była w 1997 roku? Zobaczcie sami

Śląsk. Największy w Polsce gigant – przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny. Chroni przed powodzią 2,5 mln mieszkańców. KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO

Racibórz Dolny - chroni Śląsk, opolskie i dolnośląskie przed...

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl