Powódź stulecia na Śląsku. Mija 27. rocznica kataklizmu. Zginęło 55 osób, 60 tysięcy straciło dach nad głową. Tak wyglądały miasta

Fotoreporterzy Dziennika Zachodniego
Minęło 27 lat od powodzi stulecia, która rozpoczęła się 5 lipca 1997 roku. W wyniku kataklizmu, który dotknął Polskę, pod wodą znalazło się ponad 580 000 hektarów, 55 osób straciło życie, a ponad 60 tysięcy osób zostało pozbawionych dachu nad głową. Zniszczona została infrastruktura 35 miast i kilkuset wsi, woda zerwała prawie 40 mostów, a kilkadziesiąt tysięcy sztuk bydła padło. Straty spowodowane powodzią oszacowano na 5 miliardów dolarów.

Wielka woda zaskoczyła wszystkich: meteorologów, sztaby przeciwpowodziowe, a nawet ludowych przepowiadaczy pogody. Kataklizm uderzył w różne miasta z różną siłą: niektóre zalane zostały nagle, dwumetrową falą, inne stopniowo podtapiało przez kilka tygodni. Najbardziej ucierpiały miasta takie jak Kłodzko, Opole i Wrocław. Na terenie województwa śląskiego poważne zniszczenia dotknęły powiaty raciborski i wodzisławski. W Raciborzu woda wdarła się 7 lipca 1997 roku, zalewając znaczną część miasta.

Wstrząsające zdjęcia naszych fotoreporterów - zobaczcie galerię

Skala zniszczeń w województwie śląskim

W województwie śląskim powódź spowodowała ogromne straty. Najbardziej dotknięty został powiat raciborski, gdzie woda w ciągu dwóch dni podniosła się o ponad trzy metry, zalewając dworzec PKP, pocztę oraz dzielnice Ostróg, Płonia i część śródmieścia. Pod wodą znalazło się około 1,5 tysiąca domów i mieszkań. Fala powodziowa zniszczyła także wiele miejscowości w powiecie wodzisławskim, a w Rybniku spowodowała osuwisko na cmentarzu, przez co prawie 300 grobów spłynęło razem z wodą.

Mieszkańcy, którzy wówczas odwiedzili cmentarz, doświadczyli ogromnego szoku. W wodzie zgromadzonej u podnóża osuwiska pływały ciała w różnych stadiach rozkładu, fragmenty trumien, ubrania, wazony, znicze i kwiaty. Na miejsce natychmiast skierowano liczne siły, aby zabezpieczyć teren i wydobyć szczątki. Teren cmentarza od strony ulicy Jaskółczej został natychmiast zamknięty, istniało jednak realne zagrożenie wybuchem epidemii.

Lekcje wyciągnięte z kataklizmu

Katastrofa z 1997 roku zmusiła władze i społeczności lokalne do refleksji nad przygotowaniem i reagowaniem na takie sytuacje. Wprowadzenie lepszych systemów ostrzegania, budowa nowych wałów przeciwpowodziowych i modernizacja istniejącej infrastruktury to tylko niektóre z działań podjętych w celu zapobieżenia podobnym tragediom w przyszłości.

Więcej przeczytacie tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl