•21.35
Taki jest aktualny bilans strat:
Powodzią zostało dotkniętych 1610 osób. W wyniku powodzi uszkodzone zostały 124 budynki gospodarcze, 71 obiektów użytoczności publicznej i 160 budynków mieszkalnych.
Konieczna była relokacja 824 osób..
- Ośrodki Pomocy Społecznej prognozują wpływ około 430 wniosków o pomoc dla poszkodowanych (stan na 24 września) - informuje Lubuski Urząd Wojewódzki.
Dotychczas pomoc doraźną Gmina Nowogród Bobrzański przyznała dla 35 rodzin na łączną kwotę 280 tys. zł. Kolejne wnioski o środki wpływają z gmin Szprotawa i Żagań.

•21.04
Sytuacja na Odrze - dane Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Powiat wschowski – Spadek poziomu Odry i Baryczy o 40 cm. Otwarto drogę wojewódzką, która była wcześniej zamknięta. Sytuacja powodziowa opanowana.
- Powiat nowosolski – Woda zaczyna opadać. W Nowej Soli odnotowano najwyższy poziom 646 cm, który spadł o 12 cm. W powiecie zielonogórskim most w Cigacicach został wyłączony – dedykowany jest służbom. Poziom wód w Cigacicach ustabilizował się na 643 cm, w Nietkowie 644 cm, gdzie wody nie przybywa.
- Powiat krośnieński – W Krośnie Odrzańskim poziom wody wynosi 542 cm i powoli rośnie – od godz 16: podniósł się o około 2,5 cm. Do poziomu z 1997 roku brakuje jeszcze 44 cm, jednak nie osiągniemy takiego poziomu, ponieważ woda zaczyna się stabilizować. Most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim (na którym obecnie odbywa się ruch wahadłowy, z którego zdjęto ruch ciężarówek) wytrzyma, nie ma zagrożenia. Zalanych zostało 15 nieruchomości w Starym Raduszczu, 76 nieruchomości w Osiecznicy. W miejscowości Połęcko poziom wody osiągnął 547 cm i nadal rośnie.
•20.44
Powódź w Starym Raduszcu pod Krosnem Odrzańskim. Wysoka woda zalała kilkanaście posesji.
We wtorek (24 września) fala powodziowa dotarła do Krosna Odrzańskiego. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy Osiecznicy. W nocy z poniedziałku na wtorek Odra zalała kilka ulic. W ciągu dnia poziom wody wzrastał. W sumie pod wodą znalazło się około 75 posesji. Powódź dotknęła też inne miejscowości.

Więcej:
•19.53
Prezes Wód Polskich: dwie miejscowości koło Krosna Odrzańskiego zostały zalane
- Prowadzone są wzmożone prace w Nadzorze Wodnym Nowa Sól i Bytomiu Odrzańskim; tam występują lokalne przesiąki. Dwie miejscowości koło Krosna Odrzańskiego zostały zalane - Osiecznica i Raduszec Stary - poinformowała we wtorek podczas posiedzenia sztabu kryzysowego prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

•19.04
Burmistrzyni Słubic: gmina jest gotowa na nadejście fali na Odrze.
- Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na nadejście fali powodziowej, która spodziewana jest w gminie Słubice w nocy ze środy na czwartek i ma wynieść ok. 582 cm – zapewniła we wtorek podczas konferencji prasowej burmistrz Słubic Marzena Słodownik.
Czytaj więcej:
•18.24
Zła sytuacja w miejscowości Stary Raduszec. Woda podchodzi do domów, zalane są drogi. Na miejscu jest nasz reporter - wkrótce podamy więcej informacji.

•17.59
Gdzie podnosi się stan rzek w Lubuskiem? Coraz trudniejsza sytuacja jest w Kostrzynie nad Odrą, Słubicach i Połęcku. Pełen raport znajdziecie tutaj:
•17.32
Sytuacja w powiecie krośnieńskim coraz trudniejsza
Starosta Krośnieńska Anna Januszkiewicz podaje, że stan Odry w Krośnie Odrzańskim na godz. 16.00 wyniósł 540 cm. Od 14.00 przybyły 4 cm.

- W Radnica sytuacja stabilna, mieszkańcy czuwają.
- W Stary Raduszec woda wdziera się do wioski od strony żwirowni. Tam, gdzie jeszcze wczoraj chodziłyśmy z Panią Sołtys Grażyna Myśliwiec suchą stopą, dziś jest już woda. Podtopionych jest około 15 budynków.
- Najpoważniejsza sytuacja jest w Osiecznicy. Tam podtopionych jest około 75 domostw.
- Swoją pomoc zaoferowała Lubuska Policja. Komendant Wojewódzki insp. Jerzy Czebreszuk od razu oddelegował na teren Powiat Krośnieński dodatkową łódź.
- Dziękujemy także za wsparcie Panu Wojewodzie Lubuskiemu Marek Cebula, Dyrektorowi Biura Wojewody Sławomir Pawlak oraz rzecznikowi Komendy Wojewódzkiej Policji mł. insp. Marcinowi Maludy oraz Komendantowi Powiatowemu Policja Krosno Odrzańskie nadkom. Tomasz Kaczyński.
- W terenie działają także strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Druhowie Ochotnicy. Ich zaangażowanie jest godne podziwu.

•17.03
Stary Raduszec - jedna trzecia wsi jest już zalana!
Sołtyska wsi Stary Raduszec Grażyna Myśliwiec wskazuje, że jedna trzecia posesji zalanych jest do tego stopnia, że nie można do nich normalnie się dostać, a jedynie dopłynąć pontonem!
- Zalane piwnice, zalane podwórka. W tej chwili w dwóch mieszkaniach jednej posesji mamy wodę. Drodzy mieszkańcy proszę o zwrócenie uwagi na zwierzęta, na sąsiadów pomagajmy sobie nawzajem. Proszę robić zdjęcia zalanych piwnic, posesji. Osoby, które potrzebują pomocy proszę o nią się zgłaszać, pomoc będzie udzielana. Życzę spokoju ❤️ jestem cały czas z Wami - napisała pani Grażyna na Facebooku.
•16.43
Do Milska wdziera się woda - niektóre domy zostały podtopione!
- W Milsku do polderu, do którego wpuściliśmy wodę, koło Dąbrowy, najprawdopodobniej strzelił wał i z tamtej strony przelała się woda, co spowodowało, że w polderze było więcej wody niż w Odrze. (...) to przyspieszyło zalewanie miejscowości Milsko - mówi wójt gminy Zabór Robert Sidoruk.
•16.32
Odra wylała w Osiecznicy. Fala kulminacyjna dotarła do Krosna Odrzańskiego.
Zalanych zostało kilka ulic. Sprawdziliśmy też, jak wygląda sytuacja w sąsiednich miejscowościach.
•16.00
W gminie Sulechów stan Odry osiągnął 645 cm, według prognoz może jeszcze zwiększyć się o około 3 cm. Odnotowano 11 podtopień m.in. w porcie rzecznym w Cigacicach. Teraz na bieżąco monitowane są wały, by w razie przesiąków od razu jest zabezpieczać workami z piaskiem.

•14.10
INFORMACJA DOTYCZĄCA RUCHU NA STARYM MOŚCIE W CIGACICACH
Powiatowy Zielonogórski Zarząd Dróg poinformował, że w środę, 25 września, o godzinie 06:00 rano zostanie wznowiony ruch na odcinku Cigacice - Zawada łącznie z mostem.
•14.05
INFORMACJA DOTYCZĄCA ZABLOKOWANYCH DRÓG NA TERENIE POWIATU KROŚNIEŃSKIEGO
Gmina Bobrowice:
- most na rzece Bóbr w miejscowości Prądocinek zamknięty dla bezpieczeństwa konstrukcji
Gmina Dąbie:
- Połupin - zalana została ulica Klonowa od numeru 44e w kierunku stacji kolejowej. Jest to droga powiatowa prowadząca do miejscowości Szczawno gmina Dąbie.
- odcinek drogi utwardzonej prowadzącej przez tereny zalewowe Połupin – Krosno Odrzańskie, zalany
- odcinek drogi powiatowej Brzeźnica – Gola zalany, objazd przez miejscowość Budynia
Gmina Maszewo:
- droga W138 Gubin - Sulęcin, nieczynna przeprawa promowa na rzece Odra w miejscowości Połęcko
Gmina Krosno Odrzańskie:
- Marcinowice - zalana ulica Nadrzeczna
- droga W278, od skrzyżowania z W276 na wysokości Szklarka Radnicka, do miejscowości Będów, zamknięta - objazd przez Sycowice – Nietkowice
Osiecznica:
- ul. Nadrzeczna, zamknięta
- ul. Jana Pawła II od mostku do skrzyżowania z ulicą Marii Konopnickiej, zamknięta
•13.57
Ulica Nadrzeczna w Marcinowicach jest zamknięta dla ruchu drogowego.

•12.31
Sytuacja w Połęcku
Wójt gminy Maszewo, Waldemar Szymański podkreśla, że sytuacja w Połęcku jest opanowana. Przy Odrze stacjonują strażacy oraz policjanci, którzy dronami kontrolują, co się dzieje w okolicy rzeki.

•11.35
Lubuska Policja informuje, że w nocy z poniedziałku na wtorek (23/24 września) funkcjonariusze prowadzili kontrole między innymi w rejonie przepompowni rzeki Łomianki do rzeki Odra przez wał przeciwpowodziowy, stan rzeki Łomianka na dopływie do przepompowni, na wysokości wsi Łomy, stan rzeki Odry w miejscowości Chlebowo, rejon drogi prowadzącej do przeprawy promowej (gdzie obowiązuje zakaz ruchu drogowego), w miejscowości Połęcko, Stary Raduszec, Radnica, Krosno Odrzańskie i Osiecznica. Kontrola stanu rzek oraz infrastruktury przeciwpowodziowej, to nie jedyne zadanie wykonywane przez policjantów. Będąc w stałym kontakcie z samorządami przeciwdziałają kradzieży mienia pozostawionego przez mieszkańców, którzy w trosce o swoje zdrowie i życie opuścili domy zagrożone zalaniem.

•11.28
Podmywane są posesje w Radnicy i Gostchorzu. Na miejscu obecny jest komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej z Gorzowa Wlkp.

•11.00
Do Żar dotarła pomoc dla powodzian
Dary dla powodzian zostały zebrane w ostatnich dniach w Holandii. To efekt zbiórki zorganizowanej m.in. przez Marka Chrząszcza. W akcji rozpakowania pomagała grupa wolontariuszy. W transporcie znalazły się najbardziej potrzebne rzeczy - środki czystości, chemia gospodarcza oraz koce. Wszystko trafi do magazynów z pomocą dla powodzian.
Do Żar dotarły dary z Holandii
•9.40
Nasz reporter informuje: - Nocą woda z Odry zalała w Osiecznicy kolejne ulice.
Najnowsze zdjęcia z tej miejscowości znajdziecie w naszej galerii.
A tutaj jest pełny wykaz zamkniętych dróg w Lubuskiem:
•9.32
Ważny komunikat dla mieszkańców gminy Dąbie. Zamknięty został odcinek drogi powiatowej 1157F, prowadzącej do miejscowości Szczawno
•9.17
Mieszkańcy informują, że zalana została droga Słubice Świecko, która biegnie pod mostem i autostradą A2. W te rejony nikt nie powinien się już zapuszczać. To skrajnie niebezpieczne. Poziom Odry wciąż rośnie.
•8.58
Pomorsko, Brody i Leśna Góra zabezpieczyły się przed wielką wodą. Zdjęcia w naszej galerii.
•7.33
Woda zalała ulice w Osiecznicy.
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim poinformowała z samego rana, że zamknięte dla ruchu zostały ulice Nadrzeczna oraz Jana Pawła II od mostku do skrzyżowania z ulicą Marii Konopnickiej. "Apelujemy o rozsądek i niezbliżanie się do miejsc dotkniętych powodzią, wałów przeciwpowodziowych oraz do urządzeń hydrotechnicznych" - piszą policjanci.

•7.15
Powodzianie, zadbajcie o swoje zdrowie!
Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp., informuje, że na terenach dotkniętych powodzią:
- woda kranowa może nie nadawać się do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. W takich sytuacjach najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub wody z beczkowozów. Aktualne informacje dotyczące przydatności wody do spożycia dostępne są w powiatowych stacjach sanitarno – epidemiologicznych
- woda z zalanych prywatnych studni przydomowych nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi konieczne będzie wypompowanie wody ze studni, dezynfekcja studni i badania wody
- żywność mająca kontakt z wodą powodziową nie nadaje się do spożycia (bez względu na stan opakowania) i należy ją wyrzucić popakowaną szczelnie w worki, do pojemników na odpady
- produkty spożywcze, które uległy zepsuciu w lodówce lub zamrażarce na skutek przerw w dostawie prądu, należy popakowaną w worki wyrzucić do pojemników na odpady.
Czytaj - to ważne:
- RAPORT Z PONIEDZIAŁKU, 23 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z NIEDZIELI, 22 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z SOBOTY, 21 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z PIĄTKU, 20 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z CZWARTKU, 19 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO ZE ŚRODY, 18 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z WTORKU, 17 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z PONIEDZIAŁKU, 16 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z NIEDZIELI, 15 WRZEŚNIA