•21.25
Przez województwo lubuskie przelewa się fala kulminacyjna. Dotarła już do Nowej Soli i Krosna Odrzańskiego, a szykują się na nią między innymi Słubice i Kostrzyn nad Odrą. Wysoka woda daje o sobie znać w Parku Narodowym "Ujście Warty", gdzie wezbrane rzeki pochłonęły już hektary terenu. To oznacza ograniczenia dla odwiedzających, bo zalane zostały ścieżki przyrodnicze oraz drogi.
•17.25
Fałszywi inspektorzy nadzoru budowlanego na terenach powodziowych
Na terenach objętych powodzią działają zespoły nadzoru budowlanego z całego kraju. Inspektorzy oceniają stan techniczny budynków, które zostały zalane. Główny Urząd nadzoru Budowlanego otrzymał informacje o osobach, które podszywają się pod nich i oferują odpłatne usługi.
- Zespoły inspektorów nadzoru budowlanego z całej Polski pracują teraz na terenach powodziowych. Ich zadaniem jest wstępna ocena stanu technicznego obiektów budowlanych dotkniętych powodzią pod kątem ich bezpieczeństwa i możliwości użytkowania.
- Każdy z zespołów posiada: Powołanie zespołu do oceny stanu technicznego obiektu budowlanego.
- Na żądanie inspektorzy mają obowiązek je okazać.
- Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że za taką ocenę nie są pobierane żadne opłaty.
- Inspektorzy nadzoru budowlanego wykonują te zadania całkowicie BEZPŁATNIE‼️
- Niestety Główny Urząd Nadzoru Budowlanego otrzymał informację o osobach, które podszywają się pod pracowników nadzoru.
- Za sprawdzenie stanu technicznego obiektu żądają opłat. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaznacza, że osoby te nie są pracownikami nadzoru budowlanego.
- Jeśli spotkasz się z osobami oferującymi płatne usługi oceny stanu technicznego zalanego budynku koniecznie zgłoś ten fakt na policję.
•17.20
Posiedzenie sztabu kryzysowego powiatu zielonogórskiego:
•16.39
Ponad 100 domostw pod Krosnem Odrzańskim zostało zalanych przez powódź: w Osiecznicy, Starym Raduszcu i Radnicy. Dolną część miasta obroniło nowe obwałowanie. Sytuacja na Bobrze się ustabilizowała, ale Bóbr, który napsuł krwi mieszkańcom Starego Raduszca, jeszcze w środę rano (25 września) przybierał. Zobacz:
•15.43
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiona została infolinia dla osób poszkodowanych oraz zagrożonych powodzią na terenie województwa lubuskiego. Pod numerem telefonu 95 785 18 61 można uzyskać informacje na temat dostępnych form wsparcia w regionie.
Godziny pracy infolinii:
- od 7:00 do 19:00 od poniedziałku do piątku.
Dla powodzian dostępny jest także telefon:
- 784 631 281 – w sprawach dot. koordynacji darów dla powodzian w Lubuskiem (infolinia czynna w godz. 7.00 do 19.00).
•14.42
Zbiórka dla mieszkańców Osiecznicy dotkniętych powodzią!
Uniwersytet Zielonogórski wspiera akcję zbiórki artykułów dla powodzian z naszego regionu. Co jest potrzebne? Oto lista:
- baterie AA, AAA, 9 V, R14, R20,
- powerbanki,
- latarki tradycyjne oraz latarki czołowe,
- łopaty śniegowe,
- kuchenki turystyczne,
- turystyczne butle i naboje gazowe,
- szerokie miotły terenowe ze sztywnym włosiem z tworzywa sztucznego.
- Osoby chcące wesprzeć mieszkańców wsi Osiecznica mogą dostarczać ww. artykuły do wymienionych lokalizacji: Campus A (portiernia w budynku A-0), Campus B – Kancelaria Ogólna w budynku A-16, po godzinie 15.00 Portiernia budynku A-16, rektorat (portiernia) w godzinach od 7.00 do 20.00 - czytamy w komunikacie Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zbiórka potrwa do 9 października.
-Zgromadzone artykuły zostaną przekazane Radzie Gminy Osiecznica do dalszej dystrybucji we wsi Osiecznica - dodają władze UZ.
•14.34
Zakaz przejazdu samochodów ciężarowych jadących tranzytem przez Krosno Odrzańskie będzie obowiązywać także po przejściu fali kulminacyjnej, a także po opadnięciu wody w Odrze, co potwierdził to podczas rozmowy z wojewodą Markiem Cebulą wiceminister Stanisław Bukowiec.
•14.14
Podczas powodzi każda woda jest niebezpieczna, bo nieprzewidywalna - mówią WOPR-owcy, którzy pomagali podczas akcji powodziowej w Nowej Soli
•12.32
Jak wyglada sytuacja w Słubicach?
Według IMGW, maksymalna prognoza kulminacji fali powodziowej w Słubicach to 590 cm. Prognoza Hydro-IMGW podaje obecnie wartości około 570-580 cm. Jak informuja słubiccy urzędnicy, od piątku powinien być notowany powolny spadek poziomu wody w Odrze.
Gmina Słubice informuje także, że nie planuje zamykania szkół, przedszkoli i żłobków. - Jesteśmy dobrze przygotowani na nadejście fali powodziowej - czytamy w komunikacie.

•12.56
Komunikat IMGW:
Prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych na Odrze granicznej oraz ujściowym odcinku Warty w województwie lubuskim.
•12.11
Kostrzyn nad Odrą przekazuje zalecenia dotyczące szczepienia przeciw tężcowi.
Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne dla osób przebywających na terenie dotkniętym powodzią, które nie otrzymały szczepienia przypominającego w ciągu ostatnich 10 lat albo nie były szczepione w ogóle.
Szczepienia przeciwko tężcowi mieszkańców zamieszkałych na ulicach zagrożonych powodzią t. j. Szumiłowo: ul. Kostrzyńska, ul. Brzozowa, ul. Piaskowa, Drzewice: ul. Kościelna, ul. Lipowa, Warniki: ul. Świerkowa, realizowane będą przez lekarzy POZ, do których zostały złożone deklaracje.
- Ponadto osobom, które uległy urazowi z naruszeniem ciągłości skóry, mającymi kontakt z wodą powodziową lub skażonymi odpadami powodziowymi szczepienie ekspozycyjne przeciw tężcowi otrzymają w placówce udzielającej pomocy np. w szpitalu (bez względu na złożona deklarację) - czytamy w komunikacie.
•11.15
Jaki jest aktualny stan rzek w Lubuskiem?
Wzrosty odnotowywane są na Obrze w Bledzewie, na Odrze w Słubicach i Kostrzynie nad Odrą oraz na Warcie w Kostrzynie nad Odrą.
Dokładny raport dostępny jest tutaj:
•10.18
Służby obserwują to, co się dzieje w regionie m.in. ze śmigłowców. Wszyscy łączą siły i niesutannie pracują, by zapewnić bezpieczeństwo Lubuszanom.
- Odwiedziliśmy miedzy innymi Radnicę, Stary Raduszec, gdzie woda wdzierała się do wioski od strony żwirowni. Tam, gdzie jeszcze w poniedziałek można było przejść suchą stopą, we wtorek była już woda. Podtopionych jest około 15 budynków. Najpoważniejsza jednak sytuacja dotyczy Osiecznicy. Tam podtopionych jest około 75 domostw. W regionie Nowej Soli, Bytomia Odrzańskiego, Sulechowa, Świebodzina i Krosna Odrzańskiego utrzymywany jest stały monitoring zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a ewentualne przesięki są zabezpieczane i trzymane pod obserwacją. Podobnie sytuacja wygląda w regionie Słubic i Wschowy - informuje mł. insp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Szczyt fali w Krośnie Odrzańskim potrwa mniej więcej do godziny 14:00 i wtedy fala powinna zacząć się obniżać. Lubuscy policjanci są obecni na całej długości rzeki. Codziennie do dyspozycji Lubuszan jest kilkuset policjantów. Dodatkowych 100 zasila nas z Oddziałów Prewencji Policji z Krakowa i Poznania.
- Wykorzystujemy cały dostępny sprzęt w walce z powodzią. We wtorek do dyspozycji dowódcy operacji było kilka śmigłowców. To Black Hawk’i, Belle, Mi-2 i Mi-17 gotowe do poderwania w każdej chwili. We wtorek były wykorzystywane do dokładnej lustracji Odry aż od granicy z województwem dolnośląskim, po Kostrzyn i granice z regionem zachodniopomorskim. Mamy w dyspozycji również cztery specjalistyczne łodzie oraz olśniewacze. Sprzęt ten jest bardzo potrzebny w ciężkich służbach prowadzonych w terenie. Mamy noktowizory i termowizję, która okazuje się niezbędna do służb pełnionych w nocy - dodaje rzecznik lubuskiej policji.

•10.07
Lubuski Urząd Wojewódzki przedstawia aktualne dane dotyczące sytuacji powodziowej w naszym regionie:
- Fala powodziowa przechodzi w tej chwili przez Krosno Odrzańskie, stan wody to 549 cm – woda w nocy jeszcze rosła.
- Wypompowujemy wodę w miejscach przesiąków,
- Najtrudniejsza sytuacja jest w Starym Raduszcu i w Osiecznicy (to miejscowości zalewane w tej chwili – jedna przez rzekę Odrę, a druga przez cofkę Odry do rzeki Bóbr),
- Rozważamy ewentualne wstrzymanie ruchu dla pojazdów ciężarowych na DK 29 przebiegająca przez Krosno Odrzańskie (ul. Chrobrego) – tam występuje podmoczenie, a droga ma słabą podbudowę,
- Most (nad rz. Odrą) w Cigacicach, w ciągu DP1187F został otwarty dla ruchu pojazdów,
- Lubuskie jednostki wojskowe są gotowe do sprzątania po powodzi.
Służby będą dziś koncentrować się dwóch miejscach: wpływie Bobru do Odry w m. Stary Raduszec i okolicach, oraz Nysy Łużyckiej do Odry – m. Łomy i Kosarzyn – gdzie może nastąpić cofanie się wody do Nysy Łużyckiej i zalewanie tych miejscowości.
Szacuje się, że wielka woda dotrze do Słubic w czwartek, a do Kostrzyna nad Odrą w piątek.

•10.03
- Zakończono prace nad budową wału na osiedlu Szumiłowo na odcinku od cmentarza w kierunku Kaleńska, który ma na celu zabezpieczenie mieszkańców. Wał został zrealizowany przez niezastąpionych żołnierzy z Pułku Saperów z Niska, którzy przy ogromnym wsparciu mieszkańców osiedla wykonali trudną i wymagającą pracę! - informują urzędnicy.
W komunikacie czytamy, że prace nie były łatwe, a teren wymagał wykarczowania ciężko dostępnych obszarów.
- Serdeczne podziękowania dla wszystkich mieszkańców Szumiłowa oraz dla naszych niezawodnych żołnierzy, którzy nie szczędzili sił i czasu, by ten projekt doszedł do skutku. To kolejny dowód na to, że razem możemy dokonać wielkich rzeczy! - informuje UM Kostrzyn nad Odrą.

•9.09
Most graniczny w Kostrzynie na razie nie zostanie zamknięty.
Rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Zielonej Górze informuje, że obecnie nie ma planów zamykania mostu granicznego w Kostrzynie w związku z nadchodzącą falą kulminacyjną na rzece Odrze.
Wszelkie decyzje dotyczące ruchu na moście będą podejmowane na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji hydrologicznej.
•9.01
Galeria Nova Park włącza się w pomoc osobom, które ucierpiały na skutek powodzi.
- Centrum Handlowe otworzyło pod swoim dachem punkt zbiórki niezbędnych produktów. Zbiórka potrwa do piątku 27 września. Następnie dary zostaną dostarczone potrzebującym przez Polski Czerwony Krzyż, w ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem #NaRatunekPowódź - czytamy w komunikacie.
•8.46
Wody Polskie: Trwa stała obserwacja wałów.
W regionie Nowej Soli, Bytomia Odrzańskiego, Sulechowa, Świebodzina i Krosna Odrzańskiego utrzymywany jest stały monitoring zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a ewentualne przesięki są zabezpieczane i trzymane pod obserwacją. Podobnie sytuacja wygląda w regionie Słubic i Wschowy.
•8.03
Urząd Miejski w Otyniu podał informacje z nocnego patrolu sztabu kryzysowego.
- W przepompowni nadal woda przelewa się przez kanał. Jest pod stałym monitoringiem strażaków. Pompy działają i z powrotem tłoczą wodę do Odry. Na kilku odcinkach wału runęły drzewa, na szczęście nie dotknęły korony wału - czytamy w komunikacie.

•7.33
Stan alarmowy przekroczony w 21 miejscach Odry
W środę o godz. 5.00 poziom wody w Nowej Soli wynosił 625 cm przy stanie alarmowym 450 cm, w Białej Górze wynosił 554 cm, przy stanie alarmowym 470 cm, w Cigacicach 636 cm przy stanie alarmowym 400 cm.
W Nietkowie Odra miała 638 cm przy stanie alarmowym 400 cm, w Połęcku 557 cm przy stanie alarmowym 350 cm, a w Słubicach 544 cm przy stanie alarmowym 410 cm.
Przekroczenia stanów alarmowych prognozowane są na środę i czwartek. W kolejnych dniach wystąpi kulminacja fali wezbraniowej około 70-100 cm powyżej stanów alarmowych.
•7.30
Szczytowa fala kulminacyjna przepływa przez Krosno Odrzańskie
- Przez Krosno Odrzańskie przepływa szczytowa fala kulminacyjna – powiedział PAP w środę mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. Odra na bieżąco jest monitorowana. - Szczyt fali w Krośnie Odrzańskim potrwa mniej więcej do godziny 14:00 i wtedy fala powinna zacząć się obniżać – podał mł. bryg. Kaniak. Poziom wody w Odrze w Cigacicach spadł i wynosił 636 cm.
Fala na Odrze zmierza do Słubic oraz Kostrzyna nad Odrą.
•7.15
Powodzianie, zadbajcie o swoje zdrowie!
Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp., informuje, że na terenach dotkniętych powodzią:
- woda kranowa może nie nadawać się do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. W takich sytuacjach najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub wody z beczkowozów. Aktualne informacje dotyczące przydatności wody do spożycia dostępne są w powiatowych stacjach sanitarno – epidemiologicznych
- woda z zalanych prywatnych studni przydomowych nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi konieczne będzie wypompowanie wody ze studni, dezynfekcja studni i badania wody
- żywność mająca kontakt z wodą powodziową nie nadaje się do spożycia (bez względu na stan opakowania) i należy ją wyrzucić popakowaną szczelnie w worki, do pojemników na odpady
- produkty spożywcze, które uległy zepsuciu w lodówce lub zamrażarce na skutek przerw w dostawie prądu, należy popakowaną w worki wyrzucić do pojemników na odpady.
Czytaj - to ważne:
- Fala kulminacyjna przelewa się przez Lubuskie. Raport z regionu
- RAPORT Z PONIEDZIAŁKU, 23 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z NIEDZIELI, 22 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z SOBOTY, 21 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z PIĄTKU, 20 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z CZWARTKU, 19 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO ZE ŚRODY, 18 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z WTORKU, 17 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z PONIEDZIAŁKU, 16 WRZEŚNIA
- RAPORT NA ŻYWO Z NIEDZIELI, 15 WRZEŚNIA
