Powódź w Lubuskiem. Jedni już walczą z jej skutkami, inni dopiero się na nią szykują - raport z 19 września

Michał Korn
Jakub Pikulik
Wideo
od 12 lat
Fala powodziowa przechodzi przez Lubuskie. Część miejscowości już zaczyna usuwanie skutków jej przejścia, inne właśnie się przed nią bronią, inne dopiero szykują na jej nadejście. Wciąż groźny jest Bóbr. Mieszkańcy miejscowości, położonych wzdłuż Odry również spoglądają z niepokojem w stronę rzeki.

22.02

Odra oraz Warta w Kostrzynie nad Odrą notują regularny wzrost poziomu wody.

Odra

  • Nowa Sól - stan aktualny: 450 cm (stan ostrzegawczy: 400 cm, stan alarmowy: 450 cm).
  • Cigacice - stan aktualny: 387 cm (stan ostrzegawczy: 350 cm, stan alarmowy: 400 cm).
  • Nietków - stan aktualny: 389 cm (stan ostrzegawczy: 370 cm, stan alarmowy: 400 cm).
  • Połęcko - stan aktualny: 394 cm (stan ostrzegawczy: 310 cm, stan alarmowy: 350 cm).
  • Słubice - stan aktualny: 365 cm (stan ostrzegawczy: 360 cm, stan alarmowy: 410 cm).
  • Kostrzyn Nad Odrą - stan aktualny: 302 (stan ostrzegawczy: 420 cm, stan alarmowy: 470 cm).

Warta

  • Kostrzyn Nad Odrą - stan aktualny: 249 cm - stan ostrzegawczy: 360 cm, stan alarmowy: 410 cm).

21.35

Tranzyt ciężarowy w Krośnie Odrzańksim wstrzymany

Po dramatycznym apelu Burmistrza Grzegorza Garczyńskiego w mediach społecznościowych, minister Dariusz Klimczak z Ministerstwa Infrastruktury skontaktował się z nim osobiście, informując o wprowadzeniu zakazu ruchu ciężarowego na moście tymczasowym w Krośnie Odrzańskim.

  • O godz. 19.00 odbyło się pilne posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego w celu ustalenia sposobu działania, by jak najszybciej wprowadzić zakaz w życie.
  • W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Gminy Krosno Odrzańskie, starosta krośnieńska Anna Januszkiewicz, wojewoda lubuski Marek Cebula oraz dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze Henryk Janowicz i krośnieńska policja.
  • Zakaz ruchu ciężarowego nie dotyczy lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców miasta!
  • Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za szybką reakcję, w szczególności Ministrowi Dariuszowi Klimczakowi za osobisty kontakt telefoniczny.

21.13

Trwa zbiórka darów dla powodzian. W sobotę z Żar wyjedzie grupa chętnych do pomocy przy sprzątaniu Szprotawy. Mamy listę najpotrzebniejszych rzeczy, które można przynosić do sali gimnastycznej przy ul. G. Zapolskiej. CZYTAJ WIĘCEJ:

18.35

W Krzywej trwa walka mieszkańców, wolontariuszy i służb o uratowanie dobytku przed zalaniem. Na miejscu pomagają również zielonogórscy policjanci.

Powódź w Lubuskiem. Jedni już walczą z jej skutkami, inni dopiero się na nią szykują - raport z 19 września

18.10

Wydano ponad 14 tys. worków na piasek, do miasta przyjechali żołnierze i strażacy, trwa budowa wałów, a mieszkańcy zabezpieczają swój dobytek. Kostrzyn nad Odrą szykuje się na falę powodziową na Odrze.

17.38

  • Zarządzeniem Wojewody Lubuskiego ogłasza się alarm przeciwpowodziowy od dnia 19 września 2024 r. od godz. 20:00 do dnia odwołania - informuje Lubuski Urząd Wojewódzki. Alarm dotyczy części województwa lubuskiego:
  • powiatu wschowskiego,
  • powiatu nowosolskiego,
  • powiatu zielonogórskiego,
  • powiatu krośnieńskiego,
  • powiatu słubickiego,
  • powiatu gorzowskiego.

17.33

  • W dniu dzisiejszym zauważyliśmy wyższy stan wody, która zaczyna rozlewać się po szerokości. Na tą chwilę stan rzeki wynosi 380 cm (Stan Ostrzegawczy, brak zagrożenia). Według prognoz IMGW do poniedziałku (23 września), stan Odry w Cigacicach może się podnieść do ponad 640 cm, co przekracza stan alarmowy o 240 cm - relacjonują strażacy z OSP Kargowa. Absolutne maximum stanu dla tej rzeki to 682cm.

17.15

  • Nad koordynacją umocnienia wału przeciwpowodziowego na odcinku Klenica i Bojadła czuwał zastępca lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Rafał Konieczny.

16.51

Nowa Sól ma do dyspozycji około 50 tys. worków. Wczoraj mieszkańcy nasypali piasku do mniej więcej 10 tys. Dziś nad Odrą również trwają prace. Fala kulminacyjna się zbliża. Szpital wydał ważny komunikat. CZYTAJ WIĘCEJ:

15.55

Strażacy z powiatu gorzowskiego przygotowują się do nadejścia fali kulminacyjnej na rzece Odrze, która ma pojawić się za kilka dni w Kostrzynie nad Odrą. Dzisiejszego strażacy z pomocą 17. Brygady Zmechanizowanej z Wędrzyna budują wał przeciwpowodziowy w okolicach ul. Sybiraków na rzece Warcie aby zapobiec tzw. "cofce" z rzeki Odry, która może spowodować podtopienia lokalnych zabudowań.

Powódź w Lubuskiem. Jedni już walczą z jej skutkami, inni dopiero się na nią szykują - raport z 19 września
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim

15.45

Utrudnienia na drodze K27 w związku z obsunięciem się ziemi i przesiąkaniem wody. Chodzi o 41 kilometr przed mostem w Nowogrodzie Bobrzańskim na rzece Bóbr od strony Zielonej Góry - wprowadzono ruch wahadłowy.

Powódź w Lubuskiem. Jedni już walczą z jej skutkami, inni dopiero się na nią szykują - raport z 19 września
Policja Zielona Góra

14.45

Przybywa wody w Odrze

Fala powodziowa dotarła do Wrocławia i zmierza w kierunku Lubuskiego. Odra w naszym regionie cały czas się podnosi. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w Nowej Soli, Cigacicach, Nietkowie i Słubicach. W Połęcku przekroczony jest stan alarmowy.

Jutro i pojutrze wody będzie przybywać w szybkim tempie. Z prognoz IMGW wynika, że w niedzielę rano rzeka w Nowej Soli zatrzyma się na poziomie 646 cm.

Stan wody w Odrze – dane z godz. 14.00 (źródło IMGW):

  • Nowa Sól - 436 cm (stan ostrzegawczy - 400 cm, stan alarmowy - 450 cm)
  • Cigacice - 377 cm (stan ostrzegawczy - 350 cm, stan alarmowy - 400 cm)
  • Nietków - 381 cm (stan ostrzegawczy - 370 cm, stan alarmowy - 400 cm)
  • Połęcko - 375 cm (stan ostrzegawczy - 310 cm, stan alarmowy - 350 cm)
  • Słubice - 344 cm (stan ostrzegawczy - 360 cm, stan alarmowy - 410 cm)
  • Kostrzyn Nad Odrą - 289 cm(stan ostrzegawczy - 420 cm, stan alarmowy - 470 cm)

13.56

Bobrowniki przygotowują się na falę kulminacyjną na Odrze

Fala powodziowa zbliża się do powiatu nowosolskiego. Mieszkańcy i wolontariusze cały czas działają na wałach w Bobrownikach. - Bronimy się, trzeba to robić do końca. Jak będzie sytuacja na noże, to na noże będziemy walczyć – zapowiadają.

13.56

Wsparcie materialne i psychologiczne dla mieszkańców gminy Szprotawa

Ośrodek Pomocy Społecznej w Szprotawie informuje o pakiecie pomocy dla powodzian z gminy Szprotawa, w tym wsparcia finansowego oraz wsparcia psychologa. Szczegóły na stronie ośrodka.

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej wydają też poszkodowanym w powodzi zgromadzone rzeczy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 (inne godziny po uzgodnieniu). Akcja odbywa się na terenie PSZOK Wiechlice przy ul. Przemysłowej. Telefony kontaktowe: 533 946 853, 693 863 436. Dla osób starszych i niepełnosprawnych zorganizowany zostanie transport.

13.27

W gminie Zabór potrzebni są ochotnicy do umacniania i koszenia wałów oraz do szykowania posiłków dla żołnierzy i strażaków

Dziś godz. 17.00 w Milsku i Wielobłotach odbędzie się kolejna akcja umacniania wałów. W Milsku potrzebne są osoby z kosami do koszenia wałów.

Prośbę ma też Koło Gospodyń Wiejskich w Milsku. Od jutra do odwołania na sali wiejskiej będzie stacjonowało wojsko - około 10 żołnierzy dla których trzeba codziennie przygotować śniadanie, obiad i kolacje. Posiłki będą tez szykowane dla strażaków z Państwowej Straż Pożarnej, OSP w Zaborze i OSP Łaz.

- Potrzebujemy produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, sera, masła, jajek, kiełbasy, warzyw owoców itp. Potrzebne są też osoby, które mogą pomóc w przygotowaniu śniadań i kolacji. Obiadami zajmą się gminne Koła Gospodyń Wiejskich. Jedzenie można przekazywać do sali wiejskiej po wcześniejszym kontakcie z p. Anną 697 255 559 lub p. Agatą 514 026 842 - czytamy w apelu.

13.22

Wzruszający gest mieszkańców ukraińskiego miasta

Miasto partnerskie Umań w Ukrainie zaoferowało pomoc Szprotawie - przekazał burmistrz Szprotawy.

13.15

Budowany most nad Bobrem na DK 32 nie jest zagrożony

Fala kulminacyjna na Bobrze przechodzi na wysokości budowanego mostu w ciągu DK 32 koło Dychowa. Zarówno przeprawa tymczasowa jak i powstający nowy most nie są zagrożone.

Budowa mostu koło Dychowa
Budowa mostu koło Dychowa GDDKiA

13.11

Urząd Skarbowy w Żaganiu wznowił obsługę mieszkańców

Urząd Skarbowy w Żaganiu ponownie pracuje przy ul. Skarbowej 26 w Żaganiu. Obsługa interesantów odbywa się bez utrudnień.

13.03

W Kostrzynie powstają umocnienia

W Kostrzynie nad Odrą trwa usypywanie wałów w rejonie ulicy Sybiraków, na przystani nad Wartą. Pracują przy nich żołnierze i strażacy . Zapowiada jest też pomoc mieszkańców Umocnienia są budowane w miejscu, w którym powstawały przy poprzednich powodziach.

Usypywanie wałów w Kostrzynie nad Odrą
Usypywanie wałów w Kostrzynie nad Odrą Ryszard Dubik / Służby w akcji Kostrzn nad Odrą

12.52

Nowa Sól odwołuje imprezy

W weekend wszystkie oczy w mieście będą zwrócone w stronę Odry. Ma do nas dopłynąć wielka woda. Organizatorzy odwołali różne imprezy w Nowej Soli. Nie będzie charytatywnego wydarzenia na Harcerskiej Górce, spotkań w bibliotece czy meczu Astry.

12.43

Fala powodziowa opuściła Żagań! Worki z piaskiem pojadą do Nowej Soli!

Burmistrz Sławomir Kowal odwołał ewakuację mieszkańców zagrożonych ulic. Można wracać do swoich domów. W mieście jest woda, prąd, gaz i inne media. Nadal zamknięte są kładki pieszo-rowerowe w parku. Nie wolno też wchodzić na wały przeciwpowodziowe.

Niepotrzebne worki z piaskiem zostaną zabrane z ulic i pojadą do Nowej Soli.

Czytaj więcej: Fala kulminacyjna w Nowogrodzie Bobrzańskim. Woda w Bobrze powoli opada, ale mieszkańcy wciąż walczą

12.27

Niemieckie miasto chce pomóc Szprotawie

- Partnerskie miasto Spremberg/Grodk w Niemczech ogłosiło akcję gromadzenia pomocy dla szprotawian - podał Urząd Miasta

12.20

Mieszkańcy gminy Nowogród Bobrzański wciąż walczą z wodą

Fala kulminacyjna na Bobrze przeszła przez Nowogród Bobrzański i okoliczne miejscowości, na szczęście nie doszło do poważniejszych podtopień. Ominęło Cieszów, ale fala idzie dalej do Krzywej. Mieszkańcy wciąż walczą z wodą.

11.56

Alarm przeciwpowodziowy w powiecie krośnieńskim

Dziś w Starostwie Powiatowym w Krośnie Odrzańskim odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego.

Najważniejsze informacje:

  • most tymczasowy w Krośnie Odrzańskim oraz most w pasie drogi krajowej nr 32 w kierunku Gubina nie będą zamknięte. Samorząd gminny i powiatowy apeluje do GDDKiA jedynie o wyłączenie tranzytu na moście tymczasowym, co oznacza ograniczenie przejazdu dla samochodów ciężarowych.
  • Władze powiatu wprowadzają alarm przeciwpowodziowy, który będzie obowiązywał od dzisiaj. Obejmuje on m.in. całodobowe dyżury w starostwie oraz zwiększoną mobilizację służb.

Działania służb:

  • Straż Pożarna i strażacy ochotnicy, w tym także z sąsiednich powiatów, monitorują stan wałów, umacniają je oraz reagują na każde zgłoszenie.
  • Policja, we współpracy ze Strażą Graniczną, całodobowo patroluje okolice wałów oraz zabezpiecza infrastrukturę krytyczną. Policjanci prowadzą również patrole prewencyjne na wałach oraz są odpowiedzialni za udrażnianie dróg dojazdowych i zapewnienie szybkiego transportu na tereny zalewowe, m.in. worków z piaskiem i innego niezbędnego sprzętu.
  • Na miejscu pracują saperzy z 5. Batalionu Saperów oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej 152. Batalionu Lekkiej Piechoty, którzy pomagają w pracach przy zabezpieczaniu wałów i ochronie infrastruktury.
  • Sanepid zwraca się z prośbą o opróżnienie szamb i uprzątnięcie swoich posesji. To niezbędne działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i utrzymać porządek w obszarach zagrożonych zalaniem. Stacja przygotuje również komunikat o możliwości zaszczepienia się przeciwko tężcowi.

Dziś przyjedzie kolejne 80 tys. worków, które zostaną rozdysponowane do gmin.

W związku z pojawiającymi się fałszywymi informacjami, powiat apeluje o ostrożność i weryfikację wszystkich źródeł. Prosi, aby nie powielać niesprawdzonych komunikatów.

11.44

Wniosek o wprowadzenie w gminie Szprotawa stanu klęski żywiołowej

Burmistrz Szprotawy w porozumieniu z wojewodą lubuskim i posłanką na Sejm Elżbietą Anną Polak podjęli inicjatywę, by wojewoda wystąpił do Rady Ministrów o wprowadzenie w gminie Szprotawa stanu klęski żywiołowej.

11.30

W Słubicach wydają mieszkańcom worki i piasek

Gmina Słubice informuje, że czwartek jest kolejnym dniem, w którym mieszkańcy Słubic mogą dostać worki i piasek.
Pracownicy gminy będą dostępni do godz. 18.00 przy głównej przepompowni ścieków przy ul. Konstytucji 3 Maja (obok straży pożarnej). Transport piasku trzeba zapewnić sobie we własnym zakresie.

11.05

Tędy nie przejedziesz - lista zamkniętych dróg

Lubuska Policja informuje o zablokowanych drogach w Lubuskiem:

  • droga krajowa nr 12 na odcinku Dziećmiarowice – Wiechlice. Objazd przez Wiechlice
  • droga wojewódzka nr 286 w Żaganiu na odcinku ul. Skarbowa – pl. Kilińskiego. Objazd ulicami miasta
  • droga powiatowa nr 1150F Brzeżnicz – Gola (pow. krośnieński) – objazd przez miejscowosć Budynia (001206F)
  • droga powiatowa nr 1147F – zamknięty most drewniany w Prądocinku (pow. krośnieński) na rzece Bór ze względu na bezpieczeństwo konstrucji (nie jest zalany). Objazd przez Bobrowice, Dychów.
  • droga powiatowa nr 1140F Cieszów- Krzywaniec. Objazd przez Krzywaniec do Nowogrodu Bobrzańskiego
  • droga powiatowa nr 1172F Wysoka – Łagoda, nie wymaga objazdu
  • drogi gminne nr 3906F, 3528F, 103573F, 1056F w Szprotawie – od ul. Młynarskiej od nr 25 do skrzyżowania z ul. 3 Maja, w tym dwa mosty na Bobrze. Brak objazdu.
  • droga gminna nr 001213F – odcinek drogi prowadzącej przez tereny zalewowe Krosno Odrzańskie – Połupin. Nie wymaga objazdu
  • droga gminna nr 005907F – Leszno Górne, ul. Fabryczna. Objazd ulicami miasta
  • droga gminna nr 104695F - Żagań od ul. Skarbowej (104695F) do pl. Kilińskiego (DW 286), zamknięty most. Objazd ulicami miasta.

10.28

Dożynki w Dzikowicach i mecze w Szprotawie odwołane

Zaplanowane na sobotę, 28 września dożynki gminne w Dzikowicach zostały odwołane. Mieszkańcy i lokalni działacze (m.in. OSP) biorą udział w akcji powodziowej i będą jeszcze uczestniczyć w usuwaniu skutków powodzi.

Burmistrz Szprotawy zwrócił się do prezesa lubuskiego PZPN o odwołanie rozgrywek piłkarskich do końca bieżącego tygodnia.

10.21

Utrudnienia w ruchu Szprotawie, woda w mieście zdatna do picia

Urząd Miasta informuje, że :

  • Przejazd ulicami Partyzantów, Łokietka i Wolności w Szprotawie zostaje ograniczony do 3,5 tony
  • Przejazd ul. Wróblewskiego jest czasowo ograniczony dla pojazdów do 3,5 tony i dostępny tylko do granicy nawierzchni z kostki betonowej
  • Ul. 3 Maja jest nieprzejezdna. Od wczoraj funkcjonuje wahadłowy transport zastępczy na trasie Szprotawa ul. 3 Maja (Dino) - Szprotawa ul. M. Konopnickiej (Pepco)
  • Przejazd ul. Młynarską zostanie zamknięty w celu monitorowania stanu technicznego. Zarządcą drogi jest Powiat Żagański.
  • Ulica Zamkowa w Szprotawie została czasowo wyłączona z ruchu samochodów. Na nawierzchni asfaltowej pojawiły się pęknięcia.

Stacja uzdatniania wody przy ul. Młynarskiej pracuje normalnie, a obiekt jest dezynfekowany. Oczyszczalnia w Wiechlicach pracuje normalnie. Zalane przepompownie są monitorowane i sukcesywnie uruchamiane.

9.59

Droga do Cieszowa zamknięta

- Droga P1140F, odcinek Nowogród Bobrzański - Cieszów została zablokowana - informuje zielonogórska policja. Objazd możliwy jest lokalnymi leśnymi drogami.

Droga Nowogród Bobrzański - Cieszów
Droga Nowogród Bobrzański - Cieszów Policja Zielona Góra

9.51

Nie wysadzono wałów! Uważajcie na fałszywe informacje

Burmistrz Szprotawy dementuje, jakoby z kimkolwiek uzgadniał wysadzanie w powietrze wałów przeciwpowodziowych. - Rozprzestrzenianie fałszywych informacji, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, może być bardzo szkodliwe dla bezpieczeństwa ludzi i mienia, i pociągać za sobą odpowiedzialność karną – przypomina.

Wały nie będą wysadzane – zapewnił raz jeszcze premier Donald Tusk. Jak dodał na zagrożonych terenach pojawia się osoba w mundurze, która rozsiewa nieprawdziwe informacje. Także w sieci powielane są fałszywe newsy.

9.40

Zalane boisko w Starym Raduszcu

W Starym Raduszcu pod Krosnem Odrzańskim woda w Bobrze już prawie o 100 cm przekroczyła stan alarmowy (594 centymetry). Lokalne boisko zostało zalane. Odra w Gostchorzu koło Krosna ma 400 cm według wodowskazu. Wkrótce rzeka powinna rozlać się na małą przystań. Trwa posiedzenie powiatowego sztabu zwołanego przez starostę Annę Januszkiewicz. Wśród osób obecnych na spotkaniu jest także wojewoda lubuski Marek Cebula. Tematem jest sytuacja na rzekach na terenie powiatu.

Czytaj więcej: Alarm przeciwpowodziowy w Krośnie Odrzańskim. Boisko w Starym Raduszcu pod wodą, fala przy moście w Prądocinku. Jak wygląda Odra i Bóbr?

Stary Raduszec
Stary Raduszec Czytelnik

8.51

Jak wygląda sytuacja w Lubuskiem - raport wojewody

Marek Cebula, wojewoda lubuski uczestniczył w czwartek rano w posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska, na którym omawiana była bieżąca sytuacja powodziowa w południowo-zachodniej Polsce. Oto najważniejsze informacje, jakie przekazał:

  • Woda w powiecie żagańskim szybko opada. Sytuacja jest ustabilizowana.
  • W Żaganiu 9 osób nadal przebywa w gminnym obiekcie tymczasowym, w tym dwie osoby niepełnosprawne. Reszta wróciła do swoich domów.
  • Woda w Nowogrodzie Bobrzańskim zaczęła opadać. Nad ranem stwierdzono jednak przeciek w miejscowości Krzywa. Tam ścięło koronę wału. woda przeciekała intensywnie. Zagrożone były trzy domy. Mieszkańcy zostali ewakuowani. Sytuacja została już opanowana. Nie ma tam już żadnych zagrożeń.
  • Fala kulminacyjna na Bobrze przepływa do powiatu krośnieńskiego. W gminie Dąbie i Bobrowice nic złego się nie dzieje.
  • W Prądocinku (gm. Bobrowice) zamknięty jest most dla ruchu kołowego.
  • W tej chwili w Lubuskiem jest 13 dróg z ograniczeniem ruchu. Zamknięty jest fragment drogi krajowej nr 12 w Szprotawie. W Żaganiu wyłączony jest z ruchu most na drodze wojewódzkiej. Pozostałe drogi, to drogi gminne.
  • W Krośnie Odrzańskim utrudnione jest przemieszczanie się samochodów zarządzania kryzysowego i ciężarówek przewożących piasek. Ruchu wahadłowy na tymczasowym moście jest przyczyna tworzenia się kolejek pojazdów. Wojewoda rozważa zablokowanie ruchu na tej przeprawie dla samochodów ciężarowych.
  • Nadodrzańskie gminy szykują się na nadejście wysokiej wody. Trwa w tej chwili umacnianie wałów

7.53

Szprotawa ucierpiała bardziej niż Żagań

w czasie fali kulminacyjnej w Żaganiu wały przeciwpowodziowe i mury oporowe zatrzymały wielką wodę w korycie Bobru. Były jedynie punktowe zalania, na przykład przy ul. Włókniarzy, czy też w nisko położonych partiach ul. Skarbowej. W pierwszym przypadku woda wybiła kanałami.

Gorzej sytuacja wygląda w sąsiedniej Szprotawie, która jest położona niżej niż Żagań.
Czytaj więcej: Fala powodziowa przetoczyła się przez Żagań. Najbardziej ucierpiała niżej położona Szprotawa

7.35

Tak przez dobę zmienił się stan wody w Borze

Porównujemy stany z godz. 6.00 w środę i czwartek

Szprotawa

  • środa, godz. 6.00 – 458 cm
  • czwartek, godz. 6.00 - 425 cm
  • stan ostrzegawczy – 200 cm
  • stan alarmowy – 250 cm

Żagań

  • środa, godz. 6.00 – 740 cm
  • czwartek, godz. 6.00 - 665 cm
  • stan ostrzegawczy – 340 cm
  • stan alarmowy – 400 cm

Nowogród Bobrzański

  • środa, godz. 6.00 – 390 cm
  • środa, godz. 20.00 – 467 cm
  • czwartek, godz. 6.00 - 458 cm
  • stan ostrzegawczy – 250 cm
  • stan alarmowy – 300 cm.

7.11

Fala kulminacyjna minęła Gubin

W środę, między godziną 20.00 a 21.00 poziom Nysy Łużyckiej w Gubinie spadł poniżej stanu alarmowego, który wynosi 400 cm. Obecnie lustro wody sięga 236 cm i zbliża się do stanu ostrzegawczego.

7.04

W Nowogrodzie Bobrzańskim na Bobrze stan wody stabilizuje się

W kolejnych godzinach powinien stopniowo opadać - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

Przez Nowogród Bobrzański przechodzi fala kulminacyjna na Bobrze. - W Nowogrodzie Bobrzańskim na Bobrze stan wody powoli się stabilizuje i w kolejnych godzinach powinien stopniowo opadać - wyjaśnia IMGW-PIB.

Jak informował w środę wieczorem PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej, sytuacja na Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim jest opanowana i nie będzie się już pogarszała. Według niego fala powodziowa na rzece Bóbr w czwartek około godz. 11 dotrze do Odry.

- Zapora zbudowana na drodze z Nowogrodu Bobrzańskiego do Krzystkowic zdała egzamin - podał rzecznik lubuskich strażaków. Służby notują tylko miejscowe przesiąkania wody.

6.15

Najnowszy raport dotyczący stanów rzek w Lubuskiem

6.00

Razem z Telewizją Polską apelujemy o aktywne włączenie się w akcję: RazemDlaWas. TVP uruchomiła zbiórki finansową oraz rzeczową. Pieniądze już teraz można wpłacać na konto Fundacji TVP. Wszystkie środki trafią bezpośrednio do tych miast, w których powódź wyrządziła największe szkody.

Fundacja TVP
ul. J.P. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Bank Handlowy w Warszawie S. A.
46 1030 1508 0000 0008 2276 1001

Telewizja Polska uruchomiła również całodobowe zbiórki rzeczowe we wszystkich swoich 16 ośrodkach regionalnych oraz w siedzibie głównej w Warszawie.

W Lubuskiem dary przyjmuje: TVP 3, ul. Kombatantów 34, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Najbardziej potrzebne przedmioty, to:

  • woda pitna w butelkach;
  • suchy prowiant: produkty zamknięte, niepsujące się, które nie wymagają specjalnego przechowywania, z długim terminem ważności (konserwy, puszki, pasztety, dżemy, olej, mąka, cukier, kasza, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, kawa, herbata);
  • produkty żywnościowe dla dzieci (słoiczki, kaszki, mleko w proszku);
  • środki czystości oraz higieny osobistej (płyny do mycia naczyń i powierzchni, proszki, kapsułki do prania, ścierki, tampony, podpaski, mydło, żele, szampony, mydło, pasta do zębów);
  • karma dla zwierząt w hermetycznych opakowaniach,
  • latarki, baterie i powerbanki;
  • osuszacze, agregaty prądotwórcze;
  • łopaty, taczki, gumowce.

Powodzianie, zadbajcie o swoje zdrowie!

Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp., informuje, że na terenach dotkniętych powodzią:

  • woda kranowa może nie nadawać się do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. W takich sytuacjach najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub wody z beczkowozów. Aktualne informacje dotyczące przydatności wody do spożycia dostępne są w powiatowych stacjach sanitarno – epidemiologicznych
  • woda z zalanych prywatnych studni przydomowych nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi konieczne będzie wypompowanie wody ze studni, dezynfekcja studni i badania wody
  • żywność mająca kontakt z wodą powodziową nie nadaje się do spożycia (bez względu na stan opakowania) i należy ją wyrzucić popakowaną szczelnie w worki, do pojemników na odpady
  • produkty spożywcze, które uległy zepsuciu w lodówce lub zamrażarce na skutek przerw w dostawie prądu, należy popakowaną w worki wyrzucić do pojemników na odpady.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl