Zamknięte drogi, zalane miejscowości, podtopienia. Lubuskie walczy z powodzią | RAPORT

Wideo
od 12 lat
Bóbr się uspokaja, ale to Odra przez najbliższe dni będzie dyktować warunki. Fala powodziowa na Odrze w Lubuskiem będzie się utrzymywać kilka dni. Ludzie pracują w pocie czoła, aby zabezpieczyć workami z piaskiem jak największy obszar. Aby ochronić swoje domy, mieszkania, dobytek - miejsca, w których żyją. Mieszkańcom pomaga policja, straż pożarna i wojsko. Poniżej NA ŻYWO relacjonujemy to, co się dzieje w regionie.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej działa w Lubuskiem

- 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej kontynuuje intensywną walkę z żywiołem w południowej części województwa lubuskiego, gdzie rzeki Odra i Bóbr przekroczyły stany alarmowe – przekazał mł. chor. Piotr Seliger, oficer prasowy. - Miejscowości, w których działania brygady są najbardziej intensywne to: Szprotawa, Krosno Odrzańskie, Nowogród Bobrzański, Otyń, Siedlisko, Nowa Sól, Słubice i Sadowa.

W okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego doszło do podmycia korony wału, co stworzyło zagrożenie zalania pobliskich miejscowości. Jak informuje dowództwo Wielkopolskiej Brygady, dzięki szybkiej reakcji, dużemu poświęceniu mieszkańców oraz wsparciu żołnierzy, niebezpieczeństwo udało się zażegnać.

Dramatyczny przebieg miały także prace zabezpieczające wały w Otyniu, gdzie żołnierze 12WBOT, współpracując z mieszkańcami, byli świadkami wypadku. Jeden z Otynian podczas prac, doznał obrażeń nogi i został ewakuowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego lądowanie zabezpieczyli żołnierze. Ranny mężczyzna na własne życzenie został wypisany ze szpitala i powrócił, by kontynuować pomoc przy wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych.

Choć głównym zadaniem żołnierzy jest zapobieganie i zwalczanie skutków powodzi, ich działania często wykraczają poza standardowe czynności.

W Szprotawie podczas akcji ratunkowej, żołnierze uratowali przestraszoną kotkę z rozlewiska rzeki Bóbr, która spędziła noc na drzewie otoczonym wodą. Zwierzak został bezpiecznie ewakuowany i przekazany w ręce właścicielki.

- Obecnie zaangażowanych jest blisko 200 lubuskich i wielkopolskich terytorialsów, a w podporządkowanie Brygady przydzielonych zostało prawie 2 tys. żołnierzy z jednostek z całej Polski – informuje mł. chor. Piotr Seliger.

Żołnierze dysponują sprzętem, który pozwala na efektywne wsparcie w różnych sytuacjach. Na wyposażeniu znajdują się agregaty prądotwórcze, piły spalinowe, maszty oświetleniowe, a także proste narzędzia, takie jak łopaty i kilofy, które są nieocenione w terenie.

20.55

Wieczorny raport wojewody

Wojewoda Marek Cebula uczestniczył zdalnie w codziennym wieczornym sztabie powodziowym z udziałem premiera Donalda Tuska. Oto informacje, jakie przekazał:

  • wszystkie prace, jakie zostały wykonane na obwałowaniu w województwie lubuskim przy rzece Odrze dotyczyły głównie zabezpieczenia miast.
  • Także nie powinniśmy mieć problemu w: Bytomiu Odrzańskim, Nowej Soli, Krośnie Odrzańskim, Słubicach.
  • W Kostrzynie być może taki problem wystąpi, ale raczej na rozlewisku Warty, kiedy woda zacznie się cofać z Odry.
  • Przez wiele lat prace konserwacyjne nie były wykonywane na wałach pomiędzy małymi miejscowościami i w tym przypadku są one zagrożone przesiąkaniem wody . Zagrożone są małe miejscowości - będzie to dotyczyło od kilkudziesięciu do kilkuset mieszkańców wzdłuż rzeki.

20.45

W Słubicach od niedzieli będą ograniczenia w ruchu tranzytowym

Policjanci będą weryfikować, kto może wjechać do miasta. - Bez przeszkód do Słubic wjadą mieszkańcy gminy i osoby tu pracujące - zapewnił zastępca komendanta Powiatowej Policji w Słubicach Piotr Marycki, który uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego w gminie.

20.10

Przyjedź w sobotę do Tarnawy w gminie Zabór

- W sobotę o godzinie 12.00 wszystkich chętnych do pomocy przy napełnianiu worków z piaskiem zapraszamy do Tarnawy koło starego bunkra. Każda para rąk na wagę złota, prosimy zabrać ze sobą rękawice, szpadel lub łopatę. Worki będą przeznaczone do wzmocnienia korony wałów i zabezpieczenia przed ewentualnymi przeciekami - czytamy w komunikacie Gminy Zabór.

20.04

Tak wyglądała dziś Odra w Nowej Soli

Według najnowszych prognoz maksymalny stan rzeka ma osiągnąć w poniedziałek nad ranem. Powiatowy Zarząd Dróg poinformował, że zamyka drogę w kierunku wsi Stany.

19.29

W Gubinie Nysa Łużycka opadła. Mają pomysł, co zrobić z workami z piaskiem

Stan Nysy Łużyckiej spadł poniżej poziomu ostrzegawczego i wynosi teraz około 213 cm, czyli ponad o 200 cm mniej niż w szczytowym momencie. Zbigniew Bołoczko, burmistrz Gubina informuje, że worki z wałów wykorzystane zostaną do podwyższenia wałów. Zostaną przysypane humusem i obsiane trawą.

19.11

Trwa układanie worków z piaskiem w Będowie

W Będowie w gminie Czerwieńsk w dalszym ciągu trwają prace nad wzmocnieniem wałów. Na miejscu pracują strażacy, żołnierze oraz mieszkańcy.

Będów w gminie Czerwieńsk
Będów w gminie Czerwieńsk Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.

18.34

Byliśmy w Słubicach i Kostrzynie nad Odrą

W Pławidle i Nowym Lubuszu trwa umacnianie wałów. Słubice szykują się na falę powodziową na Odrze. Praca wre również w Kostrzynie. Pomagają żołnierze, strażacy i mieszkańcy. Jak wygląda tam sytuacja?
Czytaj więcej: Kostrzyn i Słubice kolejny dzień przygotowują się na falę kulminacyjną na Odrze

17.59

Odblokowana kolejna droga

Droga powiatowa łącząca Nowogród Bobrzański i Krzywaniec jest otwarta - informuje zielonogórska policja.

Droga do Krzywańca jest już przejezdna
Droga do Krzywańca jest już przejezdna Policja Zielona Góra

17.32

Dostawy wody dla Zielonej Góry na tę chwilę nie są zagrożone

Ujęcie wody „Sadowa” na Obrzycy sprawdzał prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski.

- Na bieżąco monitorujemy stan wód przy ujściu Obrzycy. Śluza ma ważne zadanie powstrzymania tzw. cofki wód z Odry. Dostawy wody dla miasta na tę chwilę nie są zagrożone – poinformował włodarz.

Czytaj więcej: Prezydent Zielonej Góry w piątek był w miejscu ujęcia wody powierzchniowej dla Zielonej Góry

16.45

Woda zalewa tereny w okolicy Krosna Odrzańskiego

Raptem trzy dni wystarczyły, aby krajobraz wokół Krosna Odrzańskiego, a także w jego centrum zmienił się nie do poznania. Na ulicach ruchu drogowego pilnuje Straż Graniczna, Policja oraz Żandarmeria Wojskowa. W tym czasie mieszkańcy oraz wojsko przygotowują worki z piaskiem zabezpieczając newralgiczne punkty w mieście. Budowane są zapory, a oczy wszystkich skierowane są na rozciągającą się na horyzoncie Odrę, której poziom z godziny na godziny jest coraz większy. Tereny wokół miasta są zalewane.

15.50

Gmina Zabór przygotowuje się na wysoką wodę. Potrzebna pomoc w Wielobłotach

W piątek po południu potrzeba jest pomoc we wsi Wielobłota w gminie Zabór. Trzeba zabrać ze sobą szpadle lub łopaty. Od soboty rano będzie całodobowy dyżur w siedzibie gminie. Jest wykaz zadań zaleconych do wykonania w razie ewakuacji.

Czytaj więcej: Tak wygląda sytuacja w gminie Zabór przed falą powodziową. Potrzebna pomoc w Wielobłotach

15.20

Droga krajowa nr 12 w Szprotawie jest już przejezdna

Prawie 4-kilometrowy odcinek DK12 został zamknięty we wtorek, 17 września z uwagi na wysoki stan rzeki Bóbr i możliwość przerwania wału. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała właśnie, że po godz.15 droga została odblokowana.

14.05

Utrudnienia na drodze Zielona Góra-Żary

W czwartek zielonogórska policja poinformowała, że przed mostem w Nowogrodzie Bobrzańskim na rzece Bóbr od strony Zielonej Góry z uwagi na obsunięcie ziemi i przesiąkanie wody, wprowadzono ruch wahadłowy. Obecnie eksperci badają uszkodzenie.

[- Wysoki stan wody w rzece negatywnie wpłynął na to miejsce. Badamy w tej chwili to usuwisko. Od wyników tych badań będzie zależało, jakie działania będziemy podejmować – wyjaśnia Anna Jakubowska, rzecznik prasowa zielonogórskiego oddziału GDDKiA.

CZYTAJ WIĘCEJ:

13.55

W piątek (20 września) sytuacja na Bobrze w powiecie krośnieńskim znacznie się uspokoiła. Poziom wody w rzece opada. Miejscowości Stary Raduszec pod Krosnem Odrzańskim czy Prądocinek i Dychów w gminie Bobrowice obroniły się przed falą. Teraz małe miejscowości w regionie przygotowują się na falę na Odrze.

CZYTAJ WIĘCEJ:

13.00

Donald Tusk na sztabie w Nowej Soli

Szef rządu uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Nowej Soli. W Starostwie Powiatowym spotkali się przedstawiciele władz samorządu oraz służby. Premier Donald Tusk nadzoruje stan przygotowań przed nadejściem fali wezbraniowej:

- Po wstępnym raporcie pana wojewody i samorządowców tu z województwa widać jak bardzo jesteście skoncentrowani i, że miedzy innymi dlatego województwo lubuskie nie jest na mapie tych najbardziej poszkodowanych, bo wykonaliście wielki wysiłek - powiedział Donald Tusk podczas sztabu.

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Nowej Soli z udziałem premiera

12.35

- W tej chwili rozpoczęliśmy bardzo intensywne działania - zaznaczył wojewoda Marek Cebula podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego w Nowej Soli. Przypomniał, że alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony na terenie powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego. Jak podkreślił, wszystkie siły i środki przerzucane są z rzeki Bóbr, gdzie nie są już potrzebne, właśnie na Odrę. - Działamy na całym 220-kilometrowym odcinku - zaznaczył. Na miejscu pracują żołnierze Wojska Polskiego i WOT, strażacy, policjanci, funkcjonariusze OSP oraz sami mieszkańcy. Wojewoda zaznaczył przy tym, że na ten moment nie widać "żadnych zagrożeń" związanych z powodzią. Jak mówił, "woda na rzece Odrze przyrasta, ale to powolna fala". Podkreślał również, że główną obawą jest to, że w niektórych miejscach wały są w złym stanie.

11.15

Stan Odry na wodowskazie w Nowej Soli pokazuje obecnie 474 cm. Stan alarmowy, który wynosi tam 450 cm został przekroczony w czwartek około godziny 22:00. Woda intensywnie będzie wzbierać od sobotniej nocy, a około godziny 16:00 może przekroczyć 600 cm. Nadal najwyższy prognozowany stan to 663 cm i można się go spodziewać w nocy z niedzieli na poniedziałek. Służby miejskie proszą o pomoc w umacnianiu wałów i ładowania worków z piaskiem. Jak informują:

  • Akcja rozpocznie się w piątek od 12:00 i potrwa do około 20:00.
  • Spotykamy się na terenie Parkingu przy Alei Wolności w Nowej Soli (na przeciwko Parku Krasnala).
  • Zaparkujcie na pobliskich parkingach - potrzebujemy mieć miejsce do pracy.
  • Jeśli posiadacie – zabierzcie ze sobą łopaty, rękawice, wodę.
  • Bardzo prosimy o nie zabieranie ze sobą dzieci - sytuacja podczas akcji jest bardzo dynamiczna - stwarza to dla maluchów ogromne zagrożenie.

10.55

Mobilizacja służb przy granicy. Przygotowanie do fali w Kostrzynie nad Odrą

W Kostrzynie nad Odrą pełna mobilizacja. Fala powodziowa na Odrze jest spodziewana za kilka dni, ale już teraz wszyscy są w najwyższej gotowości. Strażacy i żołnierze podwyższają wały, by w momencie kulminacyjnym woda nie wylała się z koryta. W mieście jest więcej policyjnych patroli, także tych nieumundurowanych.

Funkcjonariusze wspólnie z żandarmami i strażnikami granicznymi patrolują teren miasta i dbają o bezpieczeństwo. Na miejscu pracuje także więcej policjantów ruchu drogowego, którzy w razie potrzeby będą kierować na objazdy - mówi komisarz Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Przypominamy, że decyzją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na granicznym moście drogowym na rzece Odrze w Kostrzynie nad Odrą obowiązuje ograniczenie ruchu dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Zakaz będzie trwał do odwołania, a kierowcy pojazdów o większej masie muszą wybierać alternatywne trasy przejazdu.

Zamknięte drogi, zalane miejscowości, podtopienia. Lubuskie walczy z powodzią | RAPORT
Lubuska Policja

Na naszych żołnierzy można liczyć!

10.30

Z godziny na godzinę rośnie poziom Odry w Lubuskiem:

  • Nowa Sól - stan aktualny: 473 cm (stan ostrzegawczy: 400 cm, stan alarmowy: 450 cm).
  • Cigacice - stan aktualny: 403 cm (stan ostrzegawczy: 350 cm, stan alarmowy: 400 cm).
  • Nietków - stan aktualny: 403 cm (stan ostrzegawczy: 370 cm, stan alarmowy: 400 cm).
  • Połęcko - stan aktualny: 405 cm (stan ostrzegawczy: 310 cm, stan alarmowy: 350 cm).
  • Słubice - stan aktualny: 388 cm (stan ostrzegawczy: 360 cm, stan alarmowy: 410 cm).
  • Kostrzyn Nad Odrą - stan aktualny: 322 (stan ostrzegawczy: 420 cm, stan alarmowy: 470 cm).

10.01

  • W Lubuskiem, w piątek rano, stany alarmowe były przekroczone lub wyrównane na ośmiu wodowskazach – czerech na Bobrze i czterech na Odrze. W Bobrze woda opada. Teraz region czeka na falę wezbrania na Odrze. Wydaje się, że Nowa Sól jest dobrze przygotowana na tego typu zagrożenie, gdyż w ostatnich latach poczyniono tam dużo inwestycji w infrastrukturę związaną z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Bardziej martwimy się o okoliczne, mniejsze miejscowości – powiedział rzecznik lubuskiej PSP. CZYTAJ WIĘCEJ:

9.50

Woda dla powodzian za darmo

Rozlewnia Wody Źródlanej "Joanna", która ma siedzibę w Zielonej Górze przy ul. Krępa-Odrzańska 15 informuje, że w ramach akcji "Powódź", każdy kto potrzebuje wody pitnej może przyjechać do rozlewni i bezpłatnie napełnić swoje pojemniki.

- Posiadamy także butle 19-litrowe, które możemy bezpłatnie napełnić i wydać - informuje właściciel firmy Damian Cal.

Kontakt tel.68/321 22 62, pn.-pt. godz. 7-15

9.46

Możliwe utrudnienia w ruchu drogowym powiecie słubickim

Policja apeluje do kierowców o unikanie podróży przez teren powiatu słubickiego, gdzie może dojść do poważnych utrudnień w ruchu drogowym z powodu wysokiego stanu wód, a tym samych możliwie będzie zamknięcie dróg wjazdowych do Słubic. Warto w porę skorzystać z tras alternatywnych!

Sytuacja w powiecie słubickim jest dynamiczna i może ulec zmianie w każdej chwili. W niektórych miejscach może dochodzić również do ewakuacji mieszkańców. Zarówno na autostradzie A2 oraz na terenie Słubic w rejonie mostu granicznego mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym. Dlatego osoby pracujące na terenie Niemiec, będą kierowane na przejście graniczne w Świecku. Policjanci będą na bieżąco monitorować sytuację, aby mimo zagrożenie powodziowego ruch kołowy na terenie Słubic przebiegał płynnie - tłumaczy starszy aspirant Ewa Murmyło z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

Kierowcom zaleca się korzystanie także z tras alternatywnych i przejść alternatywnych – w Gubinku i Kostrzynie nad Odrą. Mieszkańcy terenu przygranicznego powinni uwzględniać te utrudnienia przy planowaniu codziennych obowiązków i potrzeb.

Zamknięte drogi, zalane miejscowości, podtopienia. Lubuskie walczy z powodzią | RAPORT
Lubuska Policja

9.38

Słubice szykują się na kulminacyjną falę

W piątek rano poziom Odry w Słubicach wynosi 387 cm. Do stanu alarmowego brakuje 23 centymetrów. Według prognoz fala kulminacyjna dotrze do miasta we wtorek lub środę. Woda może się podnieść do około 6 metrów. Wysoki stan rzeki może utrzymywać się kilka dni. Gdy zajdzie taka potrzeba, gmina zorganizuje ewakuację mieszkańców.Miejsca ewakuacji to: szkoły podstawowe w Kunowicach i Golicach, świetlice wiejskie: w Kunowicach, Starych Biskupicach, Rybocicach, Kunicach, Drzecinie i Golicach.

  • Ewakuacja zwierząt – o tym decydować będzie Powiatowy Lekarz Weterynarii. Według szacunków, do ewakuacji może być przewidzianych ok. 200 zwierząt. W Golicach jest już zapewnione miejsce, gdzie będzie można je umieścić. Zwierzęta zgubione i porzucone w tym czasie będą przyjmowane przez schronisko w Górzycy.
  • Zamknięcie miasta – rozważane są warianty ograniczenia tranzytu przez Słubice. Opracowuje je Komenda Powiatowa Policji w Słubicach.
  • Przejazd do Frankfurtu nad Odrą – mieszkańcy pytają, czy będzie można przejeżdżać do Frankfurtu nad Odrą? Będzie można, chyba że stanie się to niebezpieczne i służby zdecydują inaczej.
  • Przygotowanie na podtopienia – służby proszą, żeby wartościowe rzeczy przenieść z piwnic i parterów na wyższe kondygnacje. Apelują też do mieszkańców, żeby wykazali się cierpliwością w przypadku, gdy pojawi się woda w piwnicach. Zasada jest taka, że ze względów bezpieczeństwa woda nie może być natychmiast wypompowywana, bo to zagraża stabilności fundamentów. Woda z piwnic, jeśli sama nie opadnie, będzie wypompowywana przez strażaków, gdy tylko będzie to już możliwe.

9.15

W piątek rano Odra w Cigacicach osiągnęła poziom 400 centymetrów, a to oznacza stan alarmowy. Na terenie gminy Sulechów, przez którą przebiega czternastokilometrowy odcinek rzeki trwa zabezpieczanie wałów przeciwpowodziowych. Teraz liczy się każda para rąk. Gmina informuje mieszkańców, jak mogą pomóc.

  • w Pomorsku - akcja trwa od godziny 9.00, przy przeprawie promowej
  • w Brodach - od godziny 10.00, przy przeprawie promowej
  • w Leśnej Górze - od godziny 15.30, przy boisku

8.50

Alarm przeciwpowodziowy dla części województwa

- Stan alarmowy ma przede wszystkim przestrzegać, a nie straszyć. Na sytuację nadzwyczajną związaną z powodzią mają być przygotowani przede wszystkim samorządowcy z poszczególnych powiatów, władze poszczególnych gmin, ale również mieszkańcy. Stąd apel o zwiększenie czujności, zabezpieczenie szczególnie zagrożonych nieruchomości i mienia. To także apel o to, aby mieszkańcy tych zagrożonych terenów wzajemnie sobie pomagali - tłumaczy Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

8.35

Liczenie i szacowanie strat w Szprotawie

Tam, gdzie to widoczne i możliwe do uchwycenia trwa liczenie i szacowanie przez magistrat uszkodzeń i strat. Własne spostrzeżenia mieszkańcy mogą zgłaszać telefonicznie do sztabu kryzysowego. Główny numer telefonu to: 795 557 057.

8.15

Zamknięte drogi w woj. lubuskiem

  • Droga krajowa DK12 - zamknięta z powodu zalania na odcinku: od 73 do 75 km (Dziećmiarowice - Wiechlice) - objazd przez Wiechlice.
  • Droga powiatowa 1150F - zamknięta z powodu zalania na odcinku: Brzeźnica - Gola (pow. krośnieński) - objazd przez miejscowość Budynia.
  • Droga powiatowa 1147F - zamknięta decyzją ZDW dla bezpieczeństwa konstrukcji na odcinku: Prądocinek, most drewniany na rzece Bóbr - objazd przez Bobrowice, Dychów.
  • Droga powiatowa 1140 - zamknięta z powodu zalania na odcinku: Nowogród - Cieszów - objazd drogami lokalnymi leśnymi
  • Droga powiatowa 3906F - zamknięta ze względów bezpieczeństwa na odcinku: Szprotawa, ul. 3go Maja - objazd przez Śliwnik, Małomice.
  • Droga gminna 001213F - zamknięta z powodu zalania na odcinku: drogi utwardzonej prowadzonej przez tereny zalewowe: Krosno Odrzańskie - Połupin; droga nie wymaga objazdu.
  • Droga Krajowa DK29 - most na rzece Odrze wyłączony dla tranzytu (ruch lokalny pojazdów powyżej 3,5 tony odbywa się za okazaniem przepustki) - most na DK29, ul. Trakt Książęcy.

7.43

Odra przekracza poziomy alarmowe m.in. w Głogowie czy Nowej Soli, gdzie przekroczenie tego stanu nastąpiło w czwartek wieczorem. IMGW spodziewa się, że w niedzielę stan wody w Nowej Soli przekroczy stan alarmowy o ponad 200 cm i sięgnie 660 cm. Wojewoda lubuski Marek Cebula ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla części województwa. Alarm dotyczy powiatów wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, krośnieńskiego, słubickiego i gorzowskiego. Wojewoda złożył także wniosek o objęcie stanem klęski żywiołowej powiatu żagańskiego.

7.36

Od 19 września od godziny 23.00 obowiązuje zakaz tranzytu samochodów ciężarowych przez most w Krośnie Odrzańskim. Zakaz ten nie dotyczy lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców miasta.

Zamknięte drogi, zalane miejscowości, podtopienia. Lubuskie walczy z powodzią | RAPORT
Policja Krosno Odrzańskie

7.10

Alarm powodziowy w Lubuskiem

Od godz. 20.00 (19 września) w woj. lubuskim decyzją wojewody Marka Cebuli zostaje wprowadzony alarm powodziowy dla powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego. "Alarm ma ostrzegać, ale nie straszyć".

  • W związku z wprowadzonym alarmem służby pozostają w stałej gotowości. Mieszkańcy powinni zachować czujność w związku sytuacją powodziową.
  • Alarm obowiązuje do odwołania.
  • Sanepid zaapelował do mieszkańców miejsc zagrożonych zalaniem o opróżnienie szamb oraz usunięcie śmieci z posesji. Ma to na celu ewentualnemu zapobiegnięciu rozprzestrzeniania się chorób.

6.30

Odra w niektórych miejscach przez noc podniosła się o kilkadziesiąt cm:

  • Nowa Sól - stan aktualny: 465 cm (stan ostrzegawczy: 400 cm, stan alarmowy: 450 cm).
  • Cigacice - stan aktualny: 398 cm (stan ostrzegawczy: 350 cm, stan alarmowy: 400 cm).
  • Nietków - stan aktualny: 398 cm (stan ostrzegawczy: 370 cm, stan alarmowy: 400 cm).
  • Połęcko - stan aktualny: 405 cm (stan ostrzegawczy: 310 cm, stan alarmowy: 350 cm).
  • Słubice - stan aktualny: 382 cm (stan ostrzegawczy: 360 cm, stan alarmowy: 410 cm).
  • Kostrzyn Nad Odrą - stan aktualny: 314 (stan ostrzegawczy: 420 cm, stan alarmowy: 470 cm).

Znaczny wzrost odnotowano również na Warcie w Kostrzynie nad Odrą:

  • Kostrzyn Nad Odrą - stan aktualny: 260 cm - stan ostrzegawczy: 360 cm, stan alarmowy: 410 cm).

6.19

Tranzyt ciężarowy w Krośnie Odrzańskim wstrzymany

Po dramatycznym apelu burmistrza Grzegorza Garczyńskiego w mediach społecznościowych, minister Dariusz Klimczak z Ministerstwa Infrastruktury skontaktował się z nim osobiście, informując o wprowadzeniu zakazu ruchu ciężarowego na moście tymczasowym w Krośnie Odrzańskim. Zakaz ruchu ciężarowego nie dotyczy lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców miasta!

6.15

Przypominamy, że zarządzeniem Wojewody Lubuskiego ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, który obowiązuje od 19 września 2024 roku od godz. 20.00 do odwołania. Alarm dotyczy części województwa lubuskiego:

  • powiatu wschowskiego,
  • powiatu nowosolskiego,
  • powiatu zielonogórskiego,
  • powiatu krośnieńskiego,
  • powiatu słubickiego,
  • powiatu gorzowskiego.

6.00

Razem z Telewizją Polską apelujemy o aktywne włączenie się w akcję: RazemDlaWas. TVP uruchomiła zbiórki finansową oraz rzeczową. Pieniądze już teraz można wpłacać na konto Fundacji TVP. Wszystkie środki trafią bezpośrednio do tych miast, w których powódź wyrządziła największe szkody.

Fundacja TVP
ul. J.P. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Bank Handlowy w Warszawie S. A.
46 1030 1508 0000 0008 2276 1001

Telewizja Polska uruchomiła również całodobowe zbiórki rzeczowe we wszystkich swoich 16 ośrodkach regionalnych oraz w siedzibie głównej w Warszawie.

W Lubuskiem dary przyjmuje: TVP 3, ul. Kombatantów 34, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Najbardziej potrzebne przedmioty, to:

  • woda pitna w butelkach;
  • suchy prowiant: produkty zamknięte, niepsujące się, które nie wymagają specjalnego przechowywania, z długim terminem ważności (konserwy, puszki, pasztety, dżemy, olej, mąka, cukier, kasza, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, kawa, herbata);
  • produkty żywnościowe dla dzieci (słoiczki, kaszki, mleko w proszku);
  • środki czystości oraz higieny osobistej (płyny do mycia naczyń i powierzchni, proszki, kapsułki do prania, ścierki, tampony, podpaski, mydło, żele, szampony, mydło, pasta do zębów);
  • karma dla zwierząt w hermetycznych opakowaniach,
  • latarki, baterie i powerbanki;
  • osuszacze, agregaty prądotwórcze;
  • łopaty, taczki, gumowce.

Powodzianie, zadbajcie o swoje zdrowie!

Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp., informuje, że na terenach dotkniętych powodzią:

  • woda kranowa może nie nadawać się do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. W takich sytuacjach najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub wody z beczkowozów. Aktualne informacje dotyczące przydatności wody do spożycia dostępne są w powiatowych stacjach sanitarno – epidemiologicznych
  • woda z zalanych prywatnych studni przydomowych nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi konieczne będzie wypompowanie wody ze studni, dezynfekcja studni i badania wody
  • żywność mająca kontakt z wodą powodziową nie nadaje się do spożycia (bez względu na stan opakowania) i należy ją wyrzucić popakowaną szczelnie w worki, do pojemników na odpady
  • produkty spożywcze, które uległy zepsuciu w lodówce lub zamrażarce na skutek przerw w dostawie prądu, należy popakowaną w worki wyrzucić do pojemników na odpady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl