W Krośnie działa policja, wojsko i żandarmeria
- W Krośnie Odrzańskim oraz powiecie krośnieńskim policjanci kontrolują poziom wody w rzekach i tereny najbardziej zagrożone zalaniem podczas przechodzenia fali powodziowej na Odrze – poinformowała kom. Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim. Rzeczniczka podkreśliła też, że w związku ze zbliżającą się falą powodziową na Odrze mieszkańcy powiatu krośnieńskiego proszeni są o śledzenie informacji tylko na oficjalnych stronach samorządów i służb.
Alarm powodziowy w Lubuskiem - RELACJA NA ŻYWO:
Równolegle w centrum miasta prowadzone są kontrole Policji oraz Żandarmerii Wojskowej w związku z obowiązującym zakazem tranzytu samochodów ciężarowych przez most w Krośnie Odrzańskim. Przypomnijmy, że zakaz ten nie dotyczy lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców miasta.
Wszyscy obserwują Odę. Fali nie da się uniknąć
Teraz Lubuskie czeka na przejście głównej fali wezbrania na Odrze. Od kilku dni lokalne samorządy przy wsparciu służb i mieszkańców szykują się na nadejście dużej wody, umacniane są wały, rozkładane worki z piaskiem w najbardziej newralgicznych miejscach, a stan wody stale monitorowany. W krośnieńskim porcie, gdzie obecnie swoje materiały budowlane przechowuje firma Strabag odpowiedzialna za remont zabytkowego mostu łączona jest zapora z wałem przeciwpowodziowym. Wszystko po to, aby dolne miasto nie zostało od tej strony zalane.
Krosno przygotowuje się na falę powodziową. Tereny pod miast...
Woda zalewa tereny zielone pod Krosnem
Bardzo zmienił się także krajobraz pod samym Krosnem. Jadąc od strony Zielonej Góry widać zalane tereny zielone. Woda w tym miejscu może mieć około 1,5-2 metry głębokości. Jeśli jednak chodzi o samą Odrę, poziom rzeki podnosi się z godziny na godzinę. Mieszkańcy dolnego miasta workami zabezpieczają okna, drzwi oraz wloty do piwnic. Mają nadzieję, że skończy się tylko na strachu.

- Mam nadzieję, że będzie spokojnie, ale musimy się przygotować na coś. Na jakąkolwiek ewentualność. Prognozę znamy, ale wszyscy wiemy jak to z nimi jest. Nie wiadomo, jakie cholerstwo przywlecze rzeka. Oby nas nie podtopiło. O zalaniu nawet nie myślę. Tylko na tym nam zależy. Na spokoju i bezpieczeńtwie - mówi nam pan Artur, jeden z mieszkańców Krosna, którego spotkaliśmy przy układaniu worków wzdłuż ogrodzenia.

Nie wchodźcie na wały!
Krośnieńska policja przypomina, aby nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe. W patrolowaniu wałów i rzek funkcjonariuszy policji wspierają strażnicy graniczni. Na obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu do odwołania obowiązuje czasowy zakaz poruszania się po wałach. W przypadku woj. lubuskiego dotyczy to powiatów: nowosolskiego, wschowskiego, żarskiego, żagańskiego, krośnieńskiego, świebodzińskiego, słubickiego, zielonogórskiego, miasta Zielona Góra oraz gminy Torzym w pow. sulęcińskim.