Policja apeluje: Nie wchodźcie na wały!
- Apelujemy do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy, aby nie zbliżać się do obiektów hydrotechnicznych i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe, co jest zabronione w myśl obowiązujących przepisów prawa. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa stosujmy się do zaleceń służb - przypomina zielonogórska policja.

•18.10
Kulminacja fali powodziowej na Odrze wieczorem dotrze do Nowej Soli. W Głogowie utrzymuje się najwyższy poziom wody, dalej w górę rzeki woda zaczęła już opadać. W Cigacicach kulminacja ma pojawić się w poniedziałek, 23 października. Na miejscu, także w okolicy Pomorska trwają prace przy budowie wałów i umocnień. - Staramy się zabezpieczyć wszystko, co się da - mówi sołtys Pomorska.
•16.36
Jak poinformowała zielonogórska policja, 22 września od godziny 18.30 stary most w Cigacicach będzie zamknięty dla ruchu. Policjanci ruchu drogowego od godz.18.30 będą pilnować skrzyżowania Zawada-Jany. Co więcej, przez stary most będą mogły przejechać jedynie pojazdy służb oraz wiozące materiały do umocnień wałów przeciwpowodziowych.
•16.16
Worki liczone są już w tysiącach. Co chwila na miejsce dojeżdżają ciężarówki, dowożąc kolejne transporty piasku. Pracują mieszkańcy, żołnierze i strażacy. Robią wszystko, aby jak najlepiej zabezpieczyć Kostrzyn przed wysoką wodą.
•16.07
Odra już wczoraj przelała się przez drogę na Przyborów. Dziś jej już praktycznie nie widać. Woda płynie wartkim nurtem. A jak sytuacja w Bytomiu Odrzańskim? - Woda osiągnęła pik w Głogowie, więc u nas tak mocno już nie przyrasta – mówi wiceburmistrz Adrian Niżnikowski.
•14.30
Pociągi na trasie Wrocław – Głogów – Zielona Góra, jadą objazdem lub są zawieszone – poinformowały w niedzielę, 22 września PKP Intercity. Fala powodziowa na Odrze spowodowała, że nie ma możliwości dojazdu do stacji w Głogowie. Zmiany w rozkłądzie jazdy:
•13.30
Lubuska Policja: Region jest profesjonalnie przygotowany na kulminację fali powodziowej.
•12.20
Wielka woda nadciąga do miasta. - Dziś w nocy osiągniemy prognozowany szczyt w okolicach 670 cm – mówi wiceprezydent Nowej Soli Dariusz Gusta.
Jacek Baranowski jest koordynatorem miejskiego zaplecza gospodarczo-technicznego. Gdy byliśmy nad Odrą, nadzorował akurat prace na końcu nadodrzańskiej promenady, patrząc w stronę stacji paliw.
- Mamy zabezpieczone studzienki kanalizacyjne, przepusty – zapewnia Baranowski. - Cały sprzęt jest przygotowany w dwóch miejscach. Ładujemy na pakę worki, jest wojsko. Gdzie pojawiają się przecieki, zabezpieczamy te miejsca.
•11.20
Poziom wody w Odrze powoli wzrasta w Krośnie Odrzańskim. Według wodowskazu wynosi obecnie 372 centymetry. Przekroczony został już stan alarmowy (350 centymetrów). Wydaje się, że rzeka na razie jest spokojna, ale w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin poziom wody ma gwałtownie wzrosnąć. Kulminacyjna fala w Krośnie Odrzańskim przewidywana jest na wtorek (24 września). Poziom wody ma być porównywalny z 1997 rokiem. CZYTAJ WIĘCEJ:
•10.09
Fala powodziowa przemieszcza się z woj. dolnośląskiego do woj. lubuskiego. Zagrożonych zalaniem jest kilka miejscowości przy ujściach rzek – wynika ze słów samorządowców na niedzielnym posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego. Władze apelują też o nieuprawianie turystyki powodziowej.
- W Głogowie w tej chwili woda rośnie. Czekamy na falę w Nowej Soli. Przewidywany maksymalny stan może nastąpić ok. godziny trzeciej w nocy. Przewidywany jest stan 675 cm. Maksymalny był w 1997 roku – 681. Spodziewamy się, że woda będzie wysoka, ale chyba sobie z nią poradzimy – powiedział wojewoda lubuski.
Czytaj więcej:
•9.02
•8.09
Stan alarmowy na Odrze w Nowej Soli przekroczony o 151 cm.
Odra
- Nowa Sól - stan aktualny: 601 cm (stan ostrzegawczy: 400 cm, stan alarmowy: 450 cm).
- Cigacice - stan aktualny: 487 cm (stan ostrzegawczy: 350 cm, stan alarmowy: 400 cm).
- Nietków - stan aktualny: 470 cm (stan ostrzegawczy: 370 cm, stan alarmowy: 400 cm).
- Połęcko - stan aktualny: 396 cm (stan ostrzegawczy: 310 cm, stan alarmowy: 350 cm).
- Słubice - stan aktualny: 414 cm (stan ostrzegawczy: 360 cm, stan alarmowy: 410 cm).
- Kostrzyn Nad Odrą - stan aktualny: 374 (stan ostrzegawczy: 420 cm, stan alarmowy: 470 cm).
•8.04
W Krośnie woda jest dość wysoka, ale do wystąpienia z brzegów daleko. Sytuacja jest spokojna. Dziś wojsko oraz mieszkańcy kontynuują prace przy budowie wałów i umocnień.
•7.45
Do Głogowa dziś dotrze fala kulminacyjna na Odrze. Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz ocenił, że prognozowany jest bardzo wysoki i niebezpieczny stan Odry, bo tylko 10 cm niższy niż w 1997 roku. - Większość Głogowa jest bezpieczna, ale zagrożony jest m.in. Ostrów Tumski - informował. Starosta głogowski Michał Wnuk dodał, że istnieje ryzyko potencjalnego przelania się wody przez wały, dlatego wezwano mieszkańców zagrożonych terenów do samoewakuacji.

•7.20
W ciągu nocy poziom wody w Nowej Soli podniósł się o 37 cm. Woda w Odrze przybiera coraz szybciej.
•7.00
Razem z Telewizją Polską apelujemy o aktywne włączenie się w akcję: RazemDlaWas. TVP uruchomiła zbiórki finansową oraz rzeczową. Pieniądze już teraz można wpłacać na konto Fundacji TVP. Wszystkie środki trafią bezpośrednio do tych miast, w których powódź wyrządziła największe szkody.
Fundacja TVP
ul. J.P. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Bank Handlowy w Warszawie S. A.
46 1030 1508 0000 0008 2276 1001
Telewizja Polska uruchomiła również całodobowe zbiórki rzeczowe we wszystkich swoich 16 ośrodkach regionalnych oraz w siedzibie głównej w Warszawie.
W Lubuskiem dary przyjmuje: TVP 3, ul. Kombatantów 34, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Najbardziej potrzebne przedmioty, to:
- woda pitna w butelkach;
- suchy prowiant: produkty zamknięte, niepsujące się, które nie wymagają specjalnego przechowywania, z długim terminem ważności (konserwy, puszki, pasztety, dżemy, olej, mąka, cukier, kasza, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, kawa, herbata);
- produkty żywnościowe dla dzieci (słoiczki, kaszki, mleko w proszku);
- środki czystości oraz higieny osobistej (płyny do mycia naczyń i powierzchni, proszki, kapsułki do prania, ścierki, tampony, podpaski, mydło, żele, szampony, mydło, pasta do zębów);
- karma dla zwierząt w hermetycznych opakowaniach,
- latarki, baterie i powerbanki;
- osuszacze, agregaty prądotwórcze;
- łopaty, taczki, gumowce.
Powodzianie, zadbajcie o swoje zdrowie!
Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp., informuje, że na terenach dotkniętych powodzią:
- woda kranowa może nie nadawać się do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. W takich sytuacjach najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub wody z beczkowozów. Aktualne informacje dotyczące przydatności wody do spożycia dostępne są w powiatowych stacjach sanitarno – epidemiologicznych
- woda z zalanych prywatnych studni przydomowych nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi konieczne będzie wypompowanie wody ze studni, dezynfekcja studni i badania wody
- żywność mająca kontakt z wodą powodziową nie nadaje się do spożycia (bez względu na stan opakowania) i należy ją wyrzucić popakowaną szczelnie w worki, do pojemników na odpady
- produkty spożywcze, które uległy zepsuciu w lodówce lub zamrażarce na skutek przerw w dostawie prądu, należy popakowaną w worki wyrzucić do pojemników na odpady.