Alarm powodziowy w Lubuskiem. Most w Cigacicach zamknięty, ludzie walczą z czasem

Michał Korn
Wideo
od 12 lat
Najbliższej nocy (szacuje się, że będzie to z niedzieli na poniedziałek - z 22 na 23 września) do Nowej Soli dotrzeć ma Odrą fala kulminacyjna. Stan rzeki regularnie i coraz szybciej zaczyna się podnosić. Poniżej relacjonujemy dla Was na żywo aktualną sytuację powodziową w woj. lubuskim. To ostatni dzień przygotowań. Wszystkie służby i mieszkańcy regionu pracują nad budową wałów i umocnień, zabezpieczają swoje dobytki. Woda jest coraz bliżej.

Policja apeluje: Nie wchodźcie na wały!

- Apelujemy do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy, aby nie zbliżać się do obiektów hydrotechnicznych i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe, co jest zabronione w myśl obowiązujących przepisów prawa. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa stosujmy się do zaleceń służb - przypomina zielonogórska policja.

Alarm powodziowy w Lubuskiem. Most w Cigacicach zamknięty, ludzie walczą z czasem
Policja Zielona Góra

18.10

Kulminacja fali powodziowej na Odrze wieczorem dotrze do Nowej Soli. W Głogowie utrzymuje się najwyższy poziom wody, dalej w górę rzeki woda zaczęła już opadać. W Cigacicach kulminacja ma pojawić się w poniedziałek, 23 października. Na miejscu, także w okolicy Pomorska trwają prace przy budowie wałów i umocnień. - Staramy się zabezpieczyć wszystko, co się da - mówi sołtys Pomorska.

16.36

Jak poinformowała zielonogórska policja, 22 września od godziny 18.30 stary most w Cigacicach będzie zamknięty dla ruchu. Policjanci ruchu drogowego od godz.18.30 będą pilnować skrzyżowania Zawada-Jany. Co więcej, przez stary most będą mogły przejechać jedynie pojazdy służb oraz wiozące materiały do umocnień wałów przeciwpowodziowych.

16.16

Worki liczone są już w tysiącach. Co chwila na miejsce dojeżdżają ciężarówki, dowożąc kolejne transporty piasku. Pracują mieszkańcy, żołnierze i strażacy. Robią wszystko, aby jak najlepiej zabezpieczyć Kostrzyn przed wysoką wodą.

16.07

Odra już wczoraj przelała się przez drogę na Przyborów. Dziś jej już praktycznie nie widać. Woda płynie wartkim nurtem. A jak sytuacja w Bytomiu Odrzańskim? - Woda osiągnęła pik w Głogowie, więc u nas tak mocno już nie przyrasta – mówi wiceburmistrz Adrian Niżnikowski.

14.30

Pociągi na trasie Wrocław – Głogów – Zielona Góra, jadą objazdem lub są zawieszone – poinformowały w niedzielę, 22 września PKP Intercity. Fala powodziowa na Odrze spowodowała, że nie ma możliwości dojazdu do stacji w Głogowie. Zmiany w rozkłądzie jazdy:

13.30

Lubuska Policja: Region jest profesjonalnie przygotowany na kulminację fali powodziowej.

12.20

Wielka woda nadciąga do miasta. - Dziś w nocy osiągniemy prognozowany szczyt w okolicach 670 cm – mówi wiceprezydent Nowej Soli Dariusz Gusta.

Jacek Baranowski jest koordynatorem miejskiego zaplecza gospodarczo-technicznego. Gdy byliśmy nad Odrą, nadzorował akurat prace na końcu nadodrzańskiej promenady, patrząc w stronę stacji paliw.

- Mamy zabezpieczone studzienki kanalizacyjne, przepusty – zapewnia Baranowski. - Cały sprzęt jest przygotowany w dwóch miejscach. Ładujemy na pakę worki, jest wojsko. Gdzie pojawiają się przecieki, zabezpieczamy te miejsca.

11.20

Poziom wody w Odrze powoli wzrasta w Krośnie Odrzańskim. Według wodowskazu wynosi obecnie 372 centymetry. Przekroczony został już stan alarmowy (350 centymetrów). Wydaje się, że rzeka na razie jest spokojna, ale w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin poziom wody ma gwałtownie wzrosnąć. Kulminacyjna fala w Krośnie Odrzańskim przewidywana jest na wtorek (24 września). Poziom wody ma być porównywalny z 1997 rokiem. CZYTAJ WIĘCEJ:

10.09

Fala powodziowa przemieszcza się z woj. dolnośląskiego do woj. lubuskiego. Zagrożonych zalaniem jest kilka miejscowości przy ujściach rzek – wynika ze słów samorządowców na niedzielnym posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego. Władze apelują też o nieuprawianie turystyki powodziowej.

- W Głogowie w tej chwili woda rośnie. Czekamy na falę w Nowej Soli. Przewidywany maksymalny stan może nastąpić ok. godziny trzeciej w nocy. Przewidywany jest stan 675 cm. Maksymalny był w 1997 roku – 681. Spodziewamy się, że woda będzie wysoka, ale chyba sobie z nią poradzimy – powiedział wojewoda lubuski.
Czytaj więcej:

9.02

8.09

Stan alarmowy na Odrze w Nowej Soli przekroczony o 151 cm.

Odra

  • Nowa Sól - stan aktualny: 601 cm (stan ostrzegawczy: 400 cm, stan alarmowy: 450 cm).
  • Cigacice - stan aktualny: 487 cm (stan ostrzegawczy: 350 cm, stan alarmowy: 400 cm).
  • Nietków - stan aktualny: 470 cm (stan ostrzegawczy: 370 cm, stan alarmowy: 400 cm).
  • Połęcko - stan aktualny: 396 cm (stan ostrzegawczy: 310 cm, stan alarmowy: 350 cm).
  • Słubice - stan aktualny: 414 cm (stan ostrzegawczy: 360 cm, stan alarmowy: 410 cm).
  • Kostrzyn Nad Odrą - stan aktualny: 374 (stan ostrzegawczy: 420 cm, stan alarmowy: 470 cm).

8.04

W Krośnie woda jest dość wysoka, ale do wystąpienia z brzegów daleko. Sytuacja jest spokojna. Dziś wojsko oraz mieszkańcy kontynuują prace przy budowie wałów i umocnień.

7.45

Do Głogowa dziś dotrze fala kulminacyjna na Odrze. Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz ocenił, że prognozowany jest bardzo wysoki i niebezpieczny stan Odry, bo tylko 10 cm niższy niż w 1997 roku. - Większość Głogowa jest bezpieczna, ale zagrożony jest m.in. Ostrów Tumski - informował. Starosta głogowski Michał Wnuk dodał, że istnieje ryzyko potencjalnego przelania się wody przez wały, dlatego wezwano mieszkańców zagrożonych terenów do samoewakuacji.

Tak 21 września po godz. 16 wyglądała Odra Głogowie.
Tak 21 września po godz. 16 wyglądała Odra Głogowie. Sławek Sawicki

7.20

W ciągu nocy poziom wody w Nowej Soli podniósł się o 37 cm. Woda w Odrze przybiera coraz szybciej.

7.00

Razem z Telewizją Polską apelujemy o aktywne włączenie się w akcję: RazemDlaWas. TVP uruchomiła zbiórki finansową oraz rzeczową. Pieniądze już teraz można wpłacać na konto Fundacji TVP. Wszystkie środki trafią bezpośrednio do tych miast, w których powódź wyrządziła największe szkody.

Fundacja TVP
ul. J.P. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Bank Handlowy w Warszawie S. A.
46 1030 1508 0000 0008 2276 1001

Telewizja Polska uruchomiła również całodobowe zbiórki rzeczowe we wszystkich swoich 16 ośrodkach regionalnych oraz w siedzibie głównej w Warszawie.

W Lubuskiem dary przyjmuje: TVP 3, ul. Kombatantów 34, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Najbardziej potrzebne przedmioty, to:

  • woda pitna w butelkach;
  • suchy prowiant: produkty zamknięte, niepsujące się, które nie wymagają specjalnego przechowywania, z długim terminem ważności (konserwy, puszki, pasztety, dżemy, olej, mąka, cukier, kasza, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, kawa, herbata);
  • produkty żywnościowe dla dzieci (słoiczki, kaszki, mleko w proszku);
  • środki czystości oraz higieny osobistej (płyny do mycia naczyń i powierzchni, proszki, kapsułki do prania, ścierki, tampony, podpaski, mydło, żele, szampony, mydło, pasta do zębów);
  • karma dla zwierząt w hermetycznych opakowaniach,
  • latarki, baterie i powerbanki;
  • osuszacze, agregaty prądotwórcze;
  • łopaty, taczki, gumowce.

Powodzianie, zadbajcie o swoje zdrowie!

Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp., informuje, że na terenach dotkniętych powodzią:

  • woda kranowa może nie nadawać się do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. W takich sytuacjach najlepiej korzystać z wody butelkowanej lub wody z beczkowozów. Aktualne informacje dotyczące przydatności wody do spożycia dostępne są w powiatowych stacjach sanitarno – epidemiologicznych
  • woda z zalanych prywatnych studni przydomowych nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi konieczne będzie wypompowanie wody ze studni, dezynfekcja studni i badania wody
  • żywność mająca kontakt z wodą powodziową nie nadaje się do spożycia (bez względu na stan opakowania) i należy ją wyrzucić popakowaną szczelnie w worki, do pojemników na odpady
  • produkty spożywcze, które uległy zepsuciu w lodówce lub zamrażarce na skutek przerw w dostawie prądu, należy popakowaną w worki wyrzucić do pojemników na odpady.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl