Przeżyliśmy najgorętszy dzień w historii. Ten rekord robi wrażenie. Biada nam, jeśli nie zapanujemy nad klimatem

Kazimierz Sikorski
W Grecji czy w Hiszpanii ludzie mają już dość upałów. Kto może, szuka ochłody
W Grecji czy w Hiszpanii ludzie mają już dość upałów. Kto może, szuka ochłody FR74207 AP/Associated Press/East News
Najgorętszy dzień w historii świata za nami. Nie ma jednak powodów do optymizmu. Naukowcy od lat ostrzegają, że jeżeli nie zaczniemy dbać o klimat, czekają nas ekstremalne temperatury i tragiczne w skutkach zdarzenia klimatyczne. Ten rekord temperaturowy powinien być dla nas ostatnim dzwonkiem alarmowym.

Najgorętszy dzień w historii za nami. Ile wyniosła rekordowa temperatura?

Na świecie odnotowano najgorętszy dzień w historii, co budzi grozę, nie podziw. Jak wynika z tymczasowych danych unijnej usługi Copernicus Climate Change Service, w niedzielę odnotowano najwyższą średnią temperaturę na Ziemi, przekraczając poprzedni rekord ustanowiony rok temu.

Średnie temperatury na świecie osiągnęły już kluczowy próg klimatyczny lub go przekroczyły od 12 miesięcy, co podkreśla wyzwanie, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5°C w porównaniu z erą przedindustrialną. Zmiana klimatu zwiększa częstotliwość i intensywność upałów, powodując ekstremalne zjawiska pogodowe, od powodzi po pożary.

Globalne ocieplenie powoduje, że w południowej Europie panują cieplejsze warunki, a w Grecji przez ostatnie dwa tygodnie temperatury przekraczały 40°C. To zwiększa zagrożenie pożarami. W Grecji w ciągu 24 godzin doszło do 33 pożarów. Ateny i południowe części kraju pozostają w stanie najwyższej gotowości. Kraj czeka na chłodniejsza pogodę, chociaż we wtorek w niektórych częściach kontynentu nadal będą temperatury powyżej 39°C.

Padają kolejne rekordy temperatur

Hiszpania również jest teraz szczególnie zagrożona pożarami ze względu na gwałtownie rosnące temperatury na południu kraju. Według hiszpańskiego synoptyka AEMET w środę temperatura w Sewilli i Kordobie zbliży się do 43 stopni Celsjusza. Części południowej Francji i Włoch są też zagrożone pożarami.

Dalej na północ w Berlinie i Paryżu na początku sierpnia wystąpi fala upałów. Prognozuje się, że 6 sierpnia średnia temperatura w stolicy Niemiec wzrośnie aż do 28 stopni Celsjusza, czyli o 8 stopni powyżej 30-letniej normy.

Ekstremalne upały już w tym roku spowodowały spustoszenie w wielu obszarach światowej gospodarki.

Średnia temperatura w roku do czerwca 2024 r. była o 1,64°C wyższa niż w okresie od 1850 r. do 1900 r. Ubiegły miesiąc był najcieplejszy w historii.

Porozumienie paryskie zawarte w 2015 r. ma na celu ograniczenie ocieplenia planety do temperatury poniżej 2°C powyżej średniej przedindustrialnej, a najlepiej do 1,5°C.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czaskoski
Cytując jednego z "prezydętów" planeta płonie...
C
Ceodwa
23 lipca, 16:22, Bolesław Kowalski:

I to my -Europa - mamy zacząć dbać o klimat swoim kosztem, podczas gdy takie kolosy przemysłowe jak Chiny oraz Indie mają go w serdecznym poważaniu, rozwijając się i bogacąc. Jakie to heroiczne i piękne zarazem. Myślę, że pójdziemy do nieba.

Nie , to tylko plan zniszczenia, zubożenia mieszkańców Europy.

P
Pisul
Globalne ocieplenie to fikcja. Dlaczego niby jest cieplej gdy nie jest? Przez błąd metody pomiaru. Najstarsze pomiary tem. pochodzą z angielskich wsi z przed 150 lat. Wtedy mierzono je w środku wsi dziś dokładnie w tym samym miejscu betonowe budynki, asfaltowe drogi,,wybrukowane kamieniem chodniki. Miasta są wyspami ciepła. Kilka km obok już niższa tem. A dalej porównuje się odczyty z tego samego miejsca mimo iż wiadomo że wyniki są zawyżone przez rozwój cywilizacji i użyte materiały akumulujące ciepło!
B
Bolesław Kowalski
I to my -Europa - mamy zacząć dbać o klimat swoim kosztem, podczas gdy takie kolosy przemysłowe jak Chiny oraz Indie mają go w serdecznym poważaniu, rozwijając się i bogacąc. Jakie to heroiczne i piękne zarazem. Myślę, że pójdziemy do nieba.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl