Najgorętszy dzień w historii za nami. Ile wyniosła rekordowa temperatura?
Na świecie odnotowano najgorętszy dzień w historii, co budzi grozę, nie podziw. Jak wynika z tymczasowych danych unijnej usługi Copernicus Climate Change Service, w niedzielę odnotowano najwyższą średnią temperaturę na Ziemi, przekraczając poprzedni rekord ustanowiony rok temu.
Średnie temperatury na świecie osiągnęły już kluczowy próg klimatyczny lub go przekroczyły od 12 miesięcy, co podkreśla wyzwanie, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5°C w porównaniu z erą przedindustrialną. Zmiana klimatu zwiększa częstotliwość i intensywność upałów, powodując ekstremalne zjawiska pogodowe, od powodzi po pożary.
Globalne ocieplenie powoduje, że w południowej Europie panują cieplejsze warunki, a w Grecji przez ostatnie dwa tygodnie temperatury przekraczały 40°C. To zwiększa zagrożenie pożarami. W Grecji w ciągu 24 godzin doszło do 33 pożarów. Ateny i południowe części kraju pozostają w stanie najwyższej gotowości. Kraj czeka na chłodniejsza pogodę, chociaż we wtorek w niektórych częściach kontynentu nadal będą temperatury powyżej 39°C.
Padają kolejne rekordy temperatur
Hiszpania również jest teraz szczególnie zagrożona pożarami ze względu na gwałtownie rosnące temperatury na południu kraju. Według hiszpańskiego synoptyka AEMET w środę temperatura w Sewilli i Kordobie zbliży się do 43 stopni Celsjusza. Części południowej Francji i Włoch są też zagrożone pożarami.
Dalej na północ w Berlinie i Paryżu na początku sierpnia wystąpi fala upałów. Prognozuje się, że 6 sierpnia średnia temperatura w stolicy Niemiec wzrośnie aż do 28 stopni Celsjusza, czyli o 8 stopni powyżej 30-letniej normy.
Ekstremalne upały już w tym roku spowodowały spustoszenie w wielu obszarach światowej gospodarki.
Średnia temperatura w roku do czerwca 2024 r. była o 1,64°C wyższa niż w okresie od 1850 r. do 1900 r. Ubiegły miesiąc był najcieplejszy w historii.
Porozumienie paryskie zawarte w 2015 r. ma na celu ograniczenie ocieplenia planety do temperatury poniżej 2°C powyżej średniej przedindustrialnej, a najlepiej do 1,5°C.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
