Przyznano Platynowe i Złote Ryngrafy 3. Festiwalu Kultury Narodowej. Znamy laureatów

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
„Istotą mediów publicznych jest misja: służba wspólnocie narodowej”. W środę przyznano nagrody 3. Festiwalu Kultury Narodowej
„Istotą mediów publicznych jest misja: służba wspólnocie narodowej”. W środę przyznano nagrody 3. Festiwalu Kultury Narodowej Fot. PAP/Marcin Obara
– Istotą mediów publicznych jest misja: służba wspólnocie narodowej. Jednym z najważniejszych elementów tej misji są produkcje historyczne – powiedział podczas gali finałowej 3. Festiwalu Kultury Narodowej (FKN) „Pamięć i Tożsamość” wicepremier Piotr Gliński. W środę wieczorem wręczono Platynowe i Złote Ryngrafy najlepszym twórcom telewizyjnym, przybliżającym polską historię i promujących tożsamość narodową.

Misja mediów publicznych

– Pamięć tworzy tożsamość, a ona nadaje sens życia jednostkom i wspólnotom, ale także wyposaża je w pewien potencjał mocy, odporności na kryzysy, kreatywności, która jest potrzebna do rozwiązywania najróżniejszych problemów i do tworzenia rzeczywistości zgodnie z naszym systemem wartości, który się sprawdził, który nas tworzy jako jednostki i wspólnoty

– podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

– I to wszystko media publiczne powinny zapewniać i telewizja publiczna powinna realizować. I takie festiwale, jak ten dzisiejszy, już trzeci z kolei, to okazja do podsumowania i do odpowiedzi na pytania, czy tak jest w rzeczywistości. I ta odpowiedź jest pozytywna, ta odpowiedź jest oczywista. Poziom tych produkcji jest naprawdę wysoki. Te dzieła są inspirujące, są na wysokim poziomie, a twórcy nas zaskakują pozytywnie – ocenił Gliński.

– Takie działanie mediów publicznych wzmacniana nas jako wspólnotę. W kontekście zagrożeń dla naszego narodu, zagrożeń dla tej części Europy – tej straszliwej wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie, ale także zdecydowanie w szerszym kontekście – obrony tego, co cenne w kulturze i w cywilizacji przed kryzysem kultury globalnej, przed tymi wszystkimi, bardzo agresywnymi tendencjami kultury światowej

– powiedział wicepremier.

– Za to wszystko dziś dziękuję Telewizji Polskiej, bo ta misja jest realizowana. Misja odwołująca się do tożsamości i do pamięci – to, co w testamencie zostawił nam Jan Paweł II – jest realizowane i to na coraz wyższym poziomie – ocenił wicepremier Piotr Gliński.

Kto otrzymał nagrody?

W kategorii film i serial fabularny Złoty Ryngraf przyznano twórcom serialu „Korona Królów. Jagiellonowie” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, Tomasza Matuszczaka, Łukasza Wiśniewskiego i Piotra Fiedziukiewicza. Nagrodę odebrał aktor Sebastian Skoczeń, kreujący postać Władysława Jagiełły.

Zdobywcą nagrody Złotego Ryngrafu w kategorii film i serial dokumentalny został film dokumentalny „Gra o koronę” w reż. Piotra Jaworskiego. Nagrodę w imieniu reżysera odebrał kierownik artystyczny projektu Jarosław Migoń.

W kategorii publicystyka kulturalno-historyczna nagrodzono cykl programów „Wędrowiec Polski”, mający na celu przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Złoty Ryngraf wręczono prowadzącemu ten program Krzysztofowi Koehlerowi.

W kategorii rekonstrukcja Złoty Ryngraf przyznano „Dziwnym przygodom Koziołka Matołka”. Nagrodę odebrał lider zespołu rekonstrukcyjnego Mateusz Ostrowski.

Laureatem Złotego Ryngrafu w kategorii Polak mały (programy adresowane do młodych widzów), został Tomasz Trojanowski – autor książki na podstawie której Anna Wieczur wyreżyserowała spektakl „Misja Lolka Skarpetczaka”.

Złotym Ryngrafem w kategorii koncert i widowisko uhonorowano Beatę Szymańską-Masny za reżyserię koncertu w 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę pt. „Wierzę w lepszy świat”.

W kategorii teatr Złoty Ryngraf przyznano spektaklowi „Komedianci, czyli Konrad nie żyje”. Nagrodę odebrali autor sztuki Bronisław Wildstein i reżyser przedstawienia Andrzej Mastalerz. Złotym Ryngrafem uhonorowano także jeszcze jeden spektakl – „Dom na granicy” wg Sławomira Mrożka w reż. Edwarda Kiejzika.

Laureatem nagrody Złotego Ryngrafu w kategorii specjalnej zostali twórcy koncertu „Ballady i Romanse – koncert z Wilna” w wykonaniu Marty Zalewskiej i gości w reż. Marzeny Strąk. Nagrodę odebrała wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska.

Platynowy Ryngraf trafił do reżysera filmu „Filip” Michała Kwiecińskiego, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.

W konkursie „Pitching FKN”, w którym zewnętrzni twórcy filmów dokumentalnych prezentowali swoje projekty, zwyciężył „Profesor Michałowski. Droga do Faras”, którego pomysłodawcą jest Władysław Jurków. Jest to projekt filmu o kulisach największego sukcesu polskiej archeologii, czyli odkryciu przez prof. Kazimierza Michałowskiego katedry w Faras. Zwycięzca konkursu otrzymał możliwość współpracy z TVP przy realizacji autorskiego dzieła.

W głosowaniu widzów na najlepszy program spośród całej oferty festiwalu zwyciężył koncert „Konfederacja barska po Kowalsku” w reż. Bolesława Pawicy. Realizacja koncertu Jacka Kowalskiego w Poznaniu otrzymała najwięcej głosów podczas internetowego plebiscytu na stronie festiwalu.

Czym jest Festiwal Kultury Narodowej?

Galę finałową 3. FKN uświetnił koncert z udziałem, m.in.: Adam Bałdych Quintet, Olgi Szomańskiej, Janusza Radka, Marty Zalewskiej, Agaty Szymczewskiej i Łukasza Drapały. Wokalistom towarzyszyła Stokłosa Collective Orchestra.

Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” jest inicjatywą Telewizji Polskiej. Głównym założeniem tego wydarzenia jest upowszechnianie treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnienie historii naszego kraju i dokonań wybitnych Polaków. Jego nazwa została zaczerpnięta z tytułu ostatniej książki-wywiadu św. Jana Pawła II, której tematem jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości i znaczenia słów – „Ojczyzna”, „Naród”, „Europa”.

Rozpoczęty 22 lutego 3. FKN odbywał się na stronie www.fkn.tvp.pl, na której bezpłatnie, również poza Polską, można było oglądać prezentowane podczas wydarzenia produkcje.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl