Pszczoły pomogą Ukraińcom na wojnie. Wosk pszczeli idealnie konserwuje żywność w strefach wojny

Kazimierz Sikorski
Wideo
od 7 lat
Ukraina jest największym producentem miodu w Europie, a Brytyjscy naukowcy pomagają Ukraińcom wybrać najlepszy wosk pszczeli, który może służyć także do konserwacji żywności.

Okazuje się, że objętej wojną Ukrainie pomóc mogą … pszczoły. W jaki sposób? Zdaniem badaczy wosk pszczeli ma kluczowe znaczenie w konserwacji żywności w strefach wojny. Kijów jest największym producentem miodu w Europie, a badacze z Cardiff analizują ule, aby zdecydować, które z nich zapewniają najlepszą ochronę

Ważne, by konserwować żywność

„Ukraina jest w trudnej sytuacji” – mówi profesor Les Baille z Uniwersytetu w Cardiff. „Wszyscy wiedzą, żywność psuje się szybko, jeśli nie ma sposobu, aby ją zakonserwować. „Stosowanie okładów z wosku pszczelego, który może zabić robaki, wydaje się idealnym sposobem rozwiązania problemu”.

Zbawienna mieszanina

Badawcze stworzyli „przepisy”, łączące kombinacje zwykłych produktów, które będą dostępne w strefach działań wojennych, do stworzenia opakowań umożliwiających konserwację żywności. „Magia tkwi w tej mieszaninie” – mówił profesor Baille.

Dodał, że „kawałek materiału lub papieru” łączy się z woskiem pszczelim i innymi naturalnie występującymi roślinami przeciwdrobnoustrojowymi, takimi jak szałwia, w celu tworzenia okładów. „Opakowania z wosku pszczelego są tradycyjnie stosowane do przedłużenia trwałości kanapek, ale można je stosować do innych produktów” – dodał.

Wybiorą najlepsze ule

W ramach starań mających pomóc Ukraińcom w jak najdłuższym przechowywaniu żywności, zespół z Uniwersytetu w Cardiff współpracował z naukowcami i pszczelarzami, testując ule na Ukrainie i sprawdzając, które najlepiej nadają się do tego zadania.

„Mają dużo wosku pszczelego i mnóstwo pszczół” – powiedział profesor Baille. „Znajdując odpowiedni wosk o odpowiednich właściwościach, masz szansę jeszcze bardziej przedłużyć żywotność swojej żywności. „Jest to szczególnie ważne, gdy nie ma lodówek i źródła prądu.

Ukraińscy odpowiednicy z Politechniki w Charkowie rozpowszechniają informacje Brytyjczyków w sieci, sugerując, by Ukraińcy spróbowali tych sposobów sami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl