Agentstvo powołuje się na dwa anonimowe źródła, w tym osobę znającą Abramowicza. Jeden z informatorów twierdzi, że Putin zgodził się wymienić Nawalnego. To, że Putin zatwierdził wymianę, sugeruje również dziennikarz śledczy Christo Grozew. "Z tego, co wiedzieliśmy w ostatnich dniach przed zabójstwem, mieliśmy wrażenie, że się zgodził" - powiedział Grozew portalowi Agentstvo. Jednocześnie jednak dziennikarz uważa, że zgoda Putina była udawana.
Wymiana nie tylko Nawalnego
Według Agentstva negocjacje w sprawie wymiany trwały od wiosny 2023 roku. Wszyscy rozmówcy portalu twierdzą, że rodzina Nawalnego nalegała na wymianę. Jesienią 2023 r., po artykule „The Wall Street Journal” o możliwej wymianie Nawalnego na zabójcę Wadima Krasikowa, skazanego na dożywocie w Niemczech, negocjacje zostały zawieszone. Wznowiono je zimą, kiedy Nawalny został przeniesiony do kolonii na Dalekiej Północy: rodzina opozycjonisty przekonała zachodnich polityków, że rozpoczęły się przygotowania do czegoś złego.
Według rozmówców Agentstva, a wcześniej anglojęzycznych mediów, Rosja była gotowa uwolnić Nawalnego, amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha i emerytowanego amerykańskiego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana. W zamian Putin otrzymałby Krasikowa i "kilku innych Rosjan skazanych w Stanach Zjednoczonych".
Śmierć wroga Putina
Niemiecki rząd nie skomentował wymiany. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie ma informacji o negocjacjach w sprawie takiej wymiany.
Nawalny zmarł 16 lutego w kolonii karnej. W oświadczeniu o jego śmierci stwierdzono, że polityk zmarł z przyczyn naturalnych. Zwolennicy polityka uważają, że został on zamordowany. Po śmierci Nawalnego w rosyjskich i zagranicznych miastach odbyły się liczne wiece ku jego pamięci. Setki osób zostało zatrzymanych i aresztowanych. Na pogrzeb polityka w Moskwie przybyło ponad 16 tysięcy osób.
źr. Agentstvo, Radio Swoboda
